Bývalý senátor ODS vzpomíná, co zažíval s Nečasem: Vždycky řekl, ať zavolám Janě

01.08.2013 20:16

ROZHOVOR Bývalý senátor Petr Pakosta v nedávném rozhovoru silně kritizoval poměry v ODS. Ze strany sám před rokem vystoupil a senátorský mandát dokončil jako nezávislý. Čtenáře ParlamentníchListů.cz jeho pohled natolik zaujal, že si e-maily do redakce i příspěvky v diskusi vyžádaly pokračování. V něm Pakosta dál odhaluje podstatu stavu i fungování současné ODS.

Bývalý senátor ODS vzpomíná, co zažíval s Nečasem: Vždycky řekl, ať zavolám Janě
Foto: senat.cz
Popisek: Bývalý senátor Petr Pakosta
reklama

Když jste byl tak dlouho v ODS, proč jste s tím zoufalým stavem, který jste kritizoval, něco neudělal? Varoval jste vedení strany, kolegy v Senátu, v regionu?

Jednoduchá otázka, složitá odpověď. Nespočetněkrát jsem se pokoušel na tristní stav ODS upozornit, a to na všech úrovních hierarchie této strany. Bezvýsledně. A to jsem měl vždy zpětnou vazbu od normálních občanů, protože jsem (jak doufám) nikdy nepřestal být normálním člověkem, který je s normálními lidmi v denním kontaktu. Jenže jsem měl pocit, že hluší chtějí zůstat hluchými a slepí slepými. Naopak posel špatných zpráv, tedy já, by měl býti popraven, tak jako ve středověku.

Cítil jste ve svém regionu a obecně ve straně nechuť s tím stavem něco dělat?

Ano, dokonce velmi silně. Za svůj region mohu uvést konkrétní příklad. Osoba, která dodnes nevysvětlila mnohé své podivné a podezřelé chování - počínaje schvalováním úvěru na gripeny v roce 2002, přes nevysvětlené (a nevysvětlitelné) financování své preferenční volební kampaně až po soudem prokázanou účast na zašantročení akcií náchodského pivovaru (kdy její nadační fond a její občanské sdružení obdržely od propojených subjektů částku půl milionu korun), je dnes viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeden by řekl, že se koza stala zahradníkem. Ale to nebyla výjimka, to bylo pravidlo. A postoj členstva ODS byl pořád stejný – nezájem. Závěr – přestože bylo vedení ODS o všem plně informováno, tuto osobu protlačilo na pozici viceprezidenta NKÚ. To je opravdu výsměch normálním lidem.

Čtenáře také zajímalo, proč jste se s Nečasem stačil setkat jen jednou… Opravdu vás to síto skrze Nagyovou nepustilo?

Ale já se s ním setkal mnohokrát, jenže nebyla šance cokoliv vyřešit. Petr Nečas byl mnohokrát hostem třeba na senátorském klubu ODS, ale tam kritiku (zdaleka ne moji) brilantně odrážel a potom spěchal na další jednání. A když jsem jej po takovém jednání „odchytil“, tak jsem slyšel buď „zavolej Janě Nagyové a dohodni se s ní“, nebo „podívám se na to a zavolám ti“, ale ve všech případech byl výsledek nula. A to se s Petrem Nečasem znám poměrně dobře takových patnáct let. Bohužel se změnil…

Jak si to celé vykládáte nyní, když Janu Nagyovou vidíte a sledujete kauzu kolem ní?

Věci zapadají do sebe… Tady platí více než jinde věta Alexandra Dumase „Cherchez la femme“ (za vším hledej ženu – pozn.red.). Jana Nagyová je zkázou Petra Nečase, je zkázou ODS.

Petr Nečas se k ní veřejně přihlásil a jejich vztah je nyní oficiální, přijde vám to lidsky pochopitelné?

Ano, ale nutně se musím ptát: Proč až po tolika letech? Proč až poté, kdy si o tom cvrlikají vrabci na střeše? A proč až po všech těch kauzách typu odměn za dření po nocích, ovlivňování tajných služeb, novinových článcích o prodavačkách z Chodova, které řídí zemi a o vrtění premiérem? To je neodpustitelné.

Jak moc, pokud vůbec, Nečasovi vyčítáte, že se k tomu nepřiznal dříve?

Nevyčítám mu, že se k tomu přiznal až teď, ale že to vůbec připustil. Pokud politik nezvládne své osobní touhy držet od politiky co nejdále, tak nemá v politice co dělat. V případě premiéra se očekává, že takový člověk nebude jen politik, ale že bude státník. Petr Nečas se díky Janě Nagyové od premis nutných pro státníka nekonečně vzdálil.

Už jste řekl, že Jana Nagyová byla zkázou ODS. Kdo uškodil víc, ona, nebo Mirek Topolánek, kterého také kritizujete?

Teď se dopustím hodně velké smělosti. Mnoho z toho, co se v ODS odehrávalo za doby Mirka Topolánka a Petra Nečase, nebylo za éry Václava Klause vůbec myslitelné. On prostě silou své osobnosti, svou noblesou, svými nenápadnými, ale razantními reakcemi na nějaké náznaky negativního stavu prostě neponechal prostor oněm šíbrům, kteří ODS ovládli po jeho odchodu. Zatímco poté byly dveře pro tyto osoby otevřeny. Mám-li to charakterizovat jednou větou, tak Mirek Topolánek byl hrobařem ODS a Petr Nečas byl pouhým zahradníkem na tom hrobě.

Politický analytik Tomáš Haas říká, že ODS už nepomůže nic, ani žádná nová důvěryhodná jména. Vzhledem k vašim dřívějším slovům čekám, že si to myslíte také…

Ano. Nemám, co bych ke slovům Tomáše Haase dodal.

Přál byste si, aby Rusnokova vláda dostala důvěru?

Ano, ale…

Když vidíte, jak tzv. pravice jako Němcová a Kalousek zuřivě útočí proti prezidentu Zemanovi, je to správně?

Prosím pěkně, o jaké pravici teď hovoříme? Paní Němcová, při vší úctě, nemá pravicové smýšlení ani náhodou. A u Mirka Kalouska to je stejné. Označení sama sebe za pravičáka ještě nikdy z levičáka pravicově smýšlejícího člověka neudělalo.

A co se toho útočení týká, asi zúčastnění vědí, proč tak činí. Já osobně bych tam viděl něco jako pud sebezáchovy. Ta zuřivost mnohému nasvědčuje. Nemyslím si, že je to správné. Už jsem v tomto rozhovoru naznačil, že politik se stará o sebe a možná o svoji politickou stranu, státník pak o stát. Laskavý čtenář si jistě jednotlivé osoby a obsazení dosadí sám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dalibor Janda: No tak se Zeman napije, a co. Intelektuálové pijí, až je musí odvážet. Proč má Babiš odstupovat? Příběh s Gottem. A Jakeš...

4:44 Dalibor Janda: No tak se Zeman napije, a co. Intelektuálové pijí, až je musí odvážet. Proč má Babiš odstupovat? Příběh s Gottem. A Jakeš...

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII „Obviňovali mě, že mám takzvaný nesocialistický hlas,“ vzpomíná na …