Červíček v rádiu: Martince si kvůli obviněním od Bradáčové určitě prověřím

13.04.2013 19:07 | Zprávy

Hostem pořadu Pressklub na Frekvenci 1 byl policejní prezident Martin Červíček. Moderátor Luboš Xaver Veselý se jej vyptával především na kauzu šéfa elitního protikorupčního útvaru Tomáše Martince, kterého obvinila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, že na ní "organizuje kauzu". Červíček ujistil, že tuto kauzu důsledně prošetřuje, protože něco takového nepřipadá v úvahu.

Červíček v rádiu: Martince si kvůli obviněním od Bradáčové určitě prověřím
Foto: hns
Popisek: Martin Červíček

Co ještě může být u policie víc než plukovník?

Teoreticky může být u policie generál, ale já myslím, že to není rozhodující. Úplně stačí policejní prezident.

Je u nás vůbec nějaký generál policejní?

V současné době není policejní generál, ale v minulosti policie měla generály.

A má z toho člověk radost, když to nosí na té uniformě? Když přijede do obchodu nebo někam?

Já myslím, že ne. Takhle to já v osobním životě nastavené nemám. Je to součást mého pracovního života, označení hodnosti související s touto funkcí. Nic víc, nic míň.

A poznají to lidé na ulici, že jste plukovník?

Rozhodně ně.

Takže nejsem blbec jenom já. Víc lidí to nezná. A jak je to teď u naší české policie, která pomáhá a chrání? Co je největším problémem? Ono se totiž pořád mluví o penězích. Dokonce nedávno zaznělo v některém televizním pořadu, že se jednoho dne může stát, že policisté třeba nebudou mít na benzín do aut. Je ta situace, pane prezidente, tragická?

Ne. Já jsem policista 23 let a 23 let poslouchám příběhy o tom, že policie...

Počkejte, já jsem ještě zapomněl – vy jste měl před pár dny narozeniny. Tak všechno nejlepší.

Děkuju. Prostě 23 let poslouchám slova o tom, jak nebudou peníze na to či ono. Nikdy k tomu policie nedospěje. Policie má nějaké stanovené ekonomické podmínky a myslím, že se jim dovede přizpůsobit. My tady v první řadě garantujeme vnitřní bezpečnost v České republice. Pokud nám nebudou dostačovat např. peníze na provoz, tak je povinností policejního prezidenta, aby se postaral o ty podmínky.

A když nebudete mít to ekonomické zázemí?

V současné době, v roce 2013 nám vláda stanovila počet necelých 39 tisíc policistů, na to nám vyčlenila odpovídající objem peněz na platy a na provoz a my jsme provedli několik opatření, různých reorganizací, snížili jsme např. počet řídících pracovníků o 673, poskládali jsme  strukturu policie tak, aby bylo více policistů v ulicích, pokud se nám podaří naplnit ten stav 39 tisíc. Konkrétně jsme takto převedli 606 míst do tzv. přímého výkonu služby. Pokusili jsme se v rámci těch různých změn o to, aby co nejvíce policistů z těch 39 tisíc vykonávalo policejní činnosti. Díky tomu jsme na rok 2013 připraveni, jsme schopni fungovat a co bude dál, to se uvidí.

Takže tzv. podstav policie, ten už není?

Ne. Vláda nám stanovila možnost mít 39 tisíc policistů. V současné době nám do tohoto stavu chybí 700 policistů, to je ten podstav.

V jakých to chybí složkách?

Tak samozřejmě nejvíc to chybí v tom spodku pyramidy, jinak řečeno v těch základních útvarech.

Pane policejní prezidente, za tu dobu, co vy jste policistou, co se všechno změnilo?

Já jsem přesvědčen, že policie je úplně jiná než v 90. letech. Ať už organizační strukturou, samozřejmě počtem policistů, možná způsoby policejní práce, ale v první řadě je jiná v přístupu k veřejnosti. Musíme samozřejmě zajišťovat bezpečnost, věnujeme se kriminalitě, ale dovolte mi připomenout – pomáháme a chráníme. A já jsem přesvědčen o tom, že to je velmi výstižné heslo, které je spojeno s náplní práce policie v roce 2013.

Já mám vlastní zkušenost z letošní zimy. Na Praze 8 na ulici Písečná jsem byl lehce nestabilní a upadl jsem. A nebylo to v důsledku alkoholu nebo něčeho. A byli tam dva policisté, státní, nikoli městská, a oni byli tak ochotní, oni mě zvedli, chtěli mi zavolat záchranku, do auta mě doprovodili. Já mám pocit, že to není tak zlé, jak se říká. Tak co si potom máme myslet o tom, když často slyšíme, že policie je taková nebo taková. Moje osobní zkušenost s těmi základními policisty, mi udělala vyloženě radost.

Vy si neumíte představit, jakou jste udělal mně osobně radost. Já podobných vyjádření a dopisů od veřejnosti dostávám poměrně dost. Všichni se shodují, že policisté plní svoji úlohu, nejenom v oblasti bezpečnosti, ale i v oblasti pomoci. Vzpomeňme na celou řadu mimořádných událostí – povodně, společenské události, které pomáháme zajistit, to jsou přesně činnosti, které policie kromě kriminality, dopravy a těch represivních činnost, které policie zajišťuje, tak v oblasti prevence a pomoci provádí. A velmi často to bereme jako určitou samozřejmost, ale je to neskutečné množství hodin, které policie věnuje i těmto věcem.

Jaké procento je těch zlobivých?

Tak já myslím, že celkově je situace v kriminalitě dlouhodobě stabilizovaná. My zaznamenáváme ročně kolem 300 tisíc trestních činů, z toho dvě třetiny spadají do tzv. majetkové trestné činnosti, chcete-li krádeže a z hlediska násilné trestné činnosti...

Počkejte, teď se bavíme o těch policistech? Já jsem se ptal, kolik je zlobivých policistů.

Já jsem se začal bavit o tom, co všechno policie zabezpečuje a jak se věnuje bezpečnosti a podobně. Pokud se bavíme o zlobivých policistech, tak mě samozřejmě netěší žádný jednotlivý exces policisty, pokud selže a poruší zákon. Ale je to prosím drtivá menšina lidí, kteří něco podobného spáchají. My máme ročně stíháno kolem 300 policistů z 39 tisíc.

A tzv. Toflův gang, což si myslím, že je věc, která té policii hodně ublížila, protože se jednalo o některé bývalé policisty, to třeba nějak zvlášť sledujete nebo věnuje se tomu policie nějak separátně proto, aby se to vysvětlilo z toho důvodu, aby to právě na celou policii nevrhalo nějaké špatné světlo?

Určitě. Je potřeba říct, že trestnou činnost primárně vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, na druhou stranu policie se na mnoha případech spolupodílela. Ať už tím, že dala sama podnět GIBSu a nebo v související trestné činnosti, která byla vyšetřována, tak poskytovala odpovídající informace, které třeba vedly k odhalení trestné činnosti policistů. Teď to říkám velmi obecně, ale takhle to u policie funguje, je to určitý samočisticí proces. Tyto procesu ale nemohou zpochybnit, že je tady drtivá většina policistů, kteří plní své povinnosti perfektně.

Policie samozřejmě má mnoho složek, často slyšíme v médiích, že je tady protikorupční policie, že je tady ÚOOZ, cizinecká, dopravní... která vlastně z těch složek vás nejvíc bolí nebo tlačí, která je nejsložitější pro vás?

Já se jako prezident věnuji celé policii. Prosím, ať to nevyzní nějak hloupě. Policii řídí policejní prezident, má dalších 14 krajských ředitelů, 13 ředitelů republikových útvarů, to je vrchol top managementu celé policie a každý ředitel má na starosti útvar, který má svůj význam v té struktuře policie, plní speciální úkoly. Samozřejmě jsem policejní prezident, který velkou část času věnuje především řízení krajských ředitelství a mám své náměstky, kteří mají na starosti ty specializované útvary jako je ÚOOZ. Ty mají primární odpovědnost za fungování těchto útvarů. To neznamená, že policejní prezident se nevěnuje i skutečnostem, které ovlivňují fungování těchto útvarů.

Ještě jedna taková hezká věc, to by mě zajímalo. vy jste prý v Náchodě dostal nějakou cenu. My jsme se tam tak nějak minuli, já jsem vás tam zahlídnul a říkal si, co dělá policejní prezident v Náchodě. Co to vlastně bylo?

Já jsem náchodský rodák. Sedmnáct let jsem sloužil jako policista na okrese Náchod.

Oni vás tam po čase pozvali?

Mám k Náchodu osobní i pracovní vztah a přijal jsem pozvání nejenom představitelů policie v Náchodě, ale i starosty města Náchod. Mimochodem jsme hodnotili bezpečnostní situaci v regionu. Hodnotili jsme spolupráci mezi policií a samosprávou a městskou policií, řekl bych že jsme se jen neplácali po ramenou, jak je to všechno perfektní, ale definovali jsme i problémy, která trápí náchodské obyvatele. I já osobně nejsem nadšen z některých polských řidičů a z dopravy v kraji. Deklarovali jsme, že ro je primárně naše odpovědnost a všichni jsme se shodli na tom, že uděláme maximum pro to, aby šílení polští řidiči dostali pocítit, co je dodržování zákona v České republice.

Pane policejní prezidente, do jaké míry se vlastně vás jako hlavy policie dotknou různé kauzy, které se objeví v médiích, které my potom sledujeme a slyšíme ve zpravodajství Frekvence 1, co se všechno nového děje. Např. když to prasklo na té pražské radnici. A na druhou stranu oni si teď stěžují kvůli tomu. Vy jste mezi mlýnskými kameny, co?

Policejní prezident jenom neřídí policii, to je i samozřejmě o tom, že koučuje věci, které spadají do policejní práce. My jsme na konci roku 2012 stáli před reorganizací, museli jsme se vejít do podmínek, které nám stanovila vláda a přitom jsme řešili třeba například methylovou kauzu. To bylo několik měsíců intenzivní práce různých krajů policistů a policistek.

Pak to jsou takové ty pro veřejnost všeobecně známé kauzy, které se objevují. No a já jako vrcholový představitel policie samozřejmě jsem ten, který je konfrontován s prací policie a vnímám všechny ty případy velmi intenzivně.

Ať nechodíme kolem horké kaše – právě ta Praha se vás dotkla jak? Protože to je takové citlivé. Ono když zastupitelstvu se sdělí velké obvinění tak si člověk říká panebože...

Tak vy asi nečekáte, že policejní prezident bude v takovémto rozhovoru komentovat vyšetřování nebo jeho detaily. Je to živý případ. Já jsem jako policejní prezident od toho, abych zajistil dodržování zákonnosti, ale omlouvám se, detaily vyšetřování policie sdělovat nemůže. Já doufám, že tomu tak bude i do budoucna.

No a co považujete z největší úspěchy z poslední doby? Třeba tu methylovou kauzu? Ta se povedla do posledního chapadélka té chobotnice rozklíčovat?

Je potřeba říci, že na methylové kauze v různých souvislostech se nadále pokračuje. Mimochodem jedna z priorit policie pro tento rok je, že se věnujeme zvlášť závažné hospodářské trestné činnosti z dopadem na daně. Methylová kauza v mnohém nám dala určitou možnost věnovat se vyšetřování v dalších etapách, my máme vytvořený tým, který pracuje.

Byl to úspěch pro policii?

Methylová kauza jednoznačně ukázala, že policie je schopná ve velmi krátkém čase zachránit, co se dá. Teď se nebavím jen o tom kriminálním vyšetřování, bavím se i o věcech, které souvisí s určitou prevencí, se zaručením bezpečnosti a podobně. To nebyla práce jenom kriminalistů, to byla práce policistů v uniformované policii. Tam v tom prvopočátku, kdy hrozily velké problémy související s usmrcením osob policie sehrála velkou roli. Chcete-li jednoduše – ano, byla to jedna z nejvýznamnějších akcí, které policie zajišťovala a byl to úspěch.

Abychom si tady, jak se říká hezky česky v Brně, jenom nečůrali na nohu, tak se ještě zeptám, jestli existuje nějaký pomníček z poslední doby. Vím, že vy policisté, když se něco děje, tak říkáte, že to je pomníček.

Pomníček v tom pravém slova smyslu ne, ale samozřejmě je tady mnoho případů, na kterých policie pracuje, a které nejsou ukončené. Doufám, že v brzké době tomu tak nebude.

A máte něco, co se asi nedá vyšetřit?

Já doufám, že prostě policie vyšetří úplně všechno. My jsme tady od toho, abychom chytali zločince a předávali je spravedlnosti a doufám, že těch pomníčků bude i do budoucna co nejméně.

Třeba případ Davida Ratha. To pomníček nebude, to už je jisté, ne?

Vyšetřování policie bylo ukončeno a celý případ byl předán na státní zastupitelství  policie splnila svoji úlohu a zbytek je na ostatních orgánech činných v trestním řízení.

Jaké jsou pravomoci policejního prezidenta? Jaký prst na tlačítku drží policejní prezident, co vy můžete spustit? Můžete poslat tanky na to, aby někde uklidnily demonstraci?

Já myslím, že nejsem policejní prezident, který by někam posílal tanky.

Může se stát.

Ne, já jsem přesvědčen o tom, že jsme policejní prezident, který samozřejmě odpovídá za fungování policie. Je tady celá řada řídících stupňů. Pokud někde něco nebude fungovat, umím si představit, že mohu bouchnout do stolu a některé věci dávat dohromady.

Kdy jste naposled bouchnul do stolu?

Je to trošku interní věc. Nevím, jestli vás trošku nezklamu, ale myslím, že jsem naposledy bouchnul v momentě, kdy jsme se dohadovali o určitých interních předpisech a když jsem měl pocit, že věci, které se mají řešit jednoduše, tak byly různě připomínkovány a nesmyslně argumentovány.

Pane policejní prezidente, já jsem včera večer ležel ve vaně a přemýšlel jsem, kdybych já byl policejním prezidentem. Tak jsem si kladl otázku, kde berete důvěru k těm podřízeným? V mém případě by byl problém věřit tolika lidem.

Tak v první řadě řídím policii společně s kolegy, o kterých jsem přesvědčen, že mají předpoklady k tomu, aby tu svoji odpovědnost  za řízení těch velkých celků, byli schopni naplnit. To je samozřejmě fráze. Já jezdím třeba hodně často po krajích, po jednotlivých útvarech policie. Když je někde nějaká mimořádná událost, snažím se tam seznámit se zajištěním přímo na místo. Myslím, že to je to nejlepší, když získáte zpětnou vazbu přímo na místě.

Do jaké míry třeba věříte nebo nevěříte šéfovi protikorupční policie panu Martincovi?

Nemám jedinou indicii, že bych měl nedůvěřovat jakémukoliv šéfovi útvaru.

Před pár dny v Pressklubu prohlásila paní Bradáčová, že pan Martinec tzv. na ni organizuje kauzu a že to prodává. To mi přijde velmi závažné. Nejvyšší pražská stání zástupkyně není trhovkyně a když něco takového řekne, mně z toho běhá mráz po zádech. Co o tom soudíte?

Obecně platí, že policie nemůže na nikoho nic vyrábět. Velmi tvrdě budu celou tu situaci řešit. Spolupráce s NSZ je nutná a tento konkrétní případ jsem zaznamenal. V současné době to prověřuji.

Mně přijde rozdíl, když řekne vrchní pražská zástupkyně takovouto strašnou věc o šéfovi protikorupční policie. Je to rozdíl asi jako když u nás na pavlači, že jí namaloval někdo něco na dveře nehezkého, nějaký obrázek. Z toho je mně nějak úzko.

Nechtějte po mně, abych komentoval v tuto chvíli událost nebo případ, který nemám v tuto chvíli došetřen.

Ještě jeden dotaz – pakliže by se taková věc stala – nemá ona povinnost konat?

Já jsem dostal oficiální podnět z Vrchního státního zastupitelství, který prošetřuju.

To znamená, že podala trestní oznámení na pana Martince?

Podnět nemusí být zrovna trestní oznámení, v tom prvopočátku ten podnět slouží k tomu, aby se prověřily všechny okolnost a skutečnosti, jestli došlo k úniku informací nebo jestli někdo manipuloval s informacemi.

Já říkám jednoznačně – nikdo nesmí u policie vyrábět na někoho kauzu, ale já nejsem přesvědčen o tom, že se bavíme o takovém případu. To neznamená, že mě to nechává chladným, je to velmi závažný podnět a jsem velmi zvědavý na výsledky vnitřní kontroly.

Spolupráce specializovaných útvarů se zastupitelstvími probíhá bez problémů.

To jsme právě slyšeli. A tohleto je věc, která je součástí určitého podnětu, kde jsem upozornil na možný únik informací a já to teď prověřuji. A vůbec mě to nenechává chladným.

Mě by zajímalo, kdy jste naposledy použil služební zbraň.

Já se zúčastňuji střeleb, ale při výkonu svých kompetencí jsem samozřejmě služební zbraň nepoužil. Už si na to ani nepamatuji.

Většina policistů totiž ještě nikdy.

Já jsem ani za těch 23 let nepoužil tu zbraň.

Ale umíte s ní ještě pořád?

Jasně, já si myslím, že jsem tolikrát se svojí služební zbraní cvičil, že to se nezapomíná.

Neříkejte mi, že policejní prezident musí chodit na povinné střelby.

Já myslím, že policejní prezident není jiný policista než všech těch 39 tisíc lidí, takže naopak.

Já jsem někde četl, že policisté mají nějaké testy, kdy třeba musí něco uplavat, uběhnout... Že něco takového existuje, aby byli v kondici. Tam taky chodíte?

Tak já jsem v kategorii policistů, kdy už nemusím být fyzicky přezkoušen, ale jenom pro zajímavost, já pravidelně běhám. Fyzickou kondici mám.

Ale ta potupa, že vám někdo měří se stopkami u bazénu...

Neplave se. Ale co se týče nějaké fyzické připravenosti, tak samozřejmě policista musí splňovat nějaké podmínky a nemyslím, že jsou přehnaně náročné.

Musí být policista často připravený na politické tlaky?

Já si myslím, že policista nemusí. Neměl by se s nimi setkat. Jsem policejní prezident, který nečelí žádným politickým tlakům, to neznamená, že s politiky nekomunikuji. Já myslím, že v současné době není sebemenší problém.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

4:44 Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

Ministra vnitra Víta Rakušana, milovníka teatrálních vystoupení, vyhrožování občanům a přemýšlení, j…