České Dukovany a slovenské radary. Proč ten strach oslovit Rusy? Ján Čarnogurský má jasno. A přidává významné postřehy za Matovičem

30.03.2021 17:31 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský komentuje současnou vládní krizi. Řešení nevidí v předčasných volbách, ale v setrvání současné koalice. Matovičova vláda doplatila i na covid a z boje proti korupci si Matovič udělal dobrou reklamu. Dále uvádí, že se Slovensko neodváží koupit ruské radary, aby nerozzlobilo Západ.

České Dukovany a slovenské radary. Proč ten strach oslovit Rusy? Ján Čarnogurský má jasno. A přidává významné postřehy za Matovičem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ján Čarnogurský

Cestu z napjatých vztahů ve vládní koalici by mohl otevřít nedělní návrh Igora Matoviče, aby se novým předsedou vlády stal jeho kolega v hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Eduard Heger. Zmíněnou iniciativu uvítaly SaS, Za lidi i další vládní hnutí Jsme rodina. Do vlády by se prý měli vrátit někteří bývalí ministři, kteří dříve kvůli vládní krizi rezignovali. Z Matovičova vyjádření také vyplynulo, že v novém kabinetu si s Hegerem chce vyměnit funkce. Co na to říkáte?

Tak to samozřejmě není nikterak ideální řešení, ale já ho přesto vítám jako v dané chvíli to nejlepší, stále jde o lepší variantu, než kdyby vládla skrz svého pověřence prezidentka Čaputová. Pokud se strany dokážou dohodnout, může vláda fungovat dál.

Například podle komentáře bývalého politika a diplomata Petera Weisse prochází nyní Slovensko největší politickou krizí v novodobé historii, která převyšuje i etapy Vladimira Mečiara či Róberta Fica. Souhlasíte s tím?

Takto bych to neviděl. Tady se jedná o krizi, která má zkrátka jinou povahu, než ty předešlé. Paradoxně rychlé směřování Slovenska směrem kupředu se někdy děje chaoticky. Například premiér v demisi Igor Matovič se nedávno dohodl, jak určitě víte, s maďarskou stranou, která mu zprostředkovala kontakt s Rusy kvůli dovezení vakcíny Sputnik. K tomu také došlo, ale maďarská strana si to vysvětlila tak, že to bude takzvaně něco za něco, takže maďarský ministr zahraničí navštívil primátora Komárna (což je Maďar) - a kde žije hodně Maďarů – a bez skrupulí s ním probíral vnitrostátní slovenský zákon o dvojím občanství, který Slovensko povolit nechce, protože v tu chvíli by sem po vzoru Turecka a Recipa Erdogana začali jezdit krajně pravicoví maďarští politici, aby řečnili na slovenských náměstích o tom, jak změnit hranice, když k maďarské národnosti se teď přihlásilo dalších X tisíc občanů, kteří by si takto zároveň mohli ponechat i slovenské občanství, ale v Maďarsku volit.

Takže slovenský ministr zahraničí si předvolal maďarského velvyslance, kterému předal diplomatickou nótu, a náležitě mu to vysvětlil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbách navrhneme úplné zrušení televizních poplatků, vzkazuje Okamura

7:12 Po volbách navrhneme úplné zrušení televizních poplatků, vzkazuje Okamura

Úplné zrušení televizních a rozhlasových poplatků a převedení České televize a Českého rozhlasu na s…