Nejen u nás, ale i ve světě se mluví o nutnosti změnit financování veřejnoprávních médií. Týká se to i britské veřejnoprávní BBC, k níž Česká televize svého času vzhlížela. Premiér Boris Johnson dokonce zvažuje zrušení televizního poplatku, který by měl být dobrovolný. Objevil se návrh, že by televizi bylo možné platit ze státního rozpočtu a koncesionářský poplatek by byl zrušen, protože se vlastně jedná jen o další daň. Mohla by změnou financování přijít veřejnoprávní média o svou nezávislost?
Rozprava ohledně formy a objemu financování veřejnoprávních médií je aktuální v každé době. Jde pouze o to, jestli je cílem dosažení co nejefektivnějšího naplňování jejich poslání, nebo jejich redukce, případně postupné zrušení. Obávám se, že dobrovolné financování by nesměřovalo k prvnímu cíli. Dokonce ani v případě BBC, která je společnou rozhlasovou a televizní institucí, tudíž o její vyšší efektivnosti ve srovnání se samostatnými kolosy typu České televize a Českého rozhlasu snad není pochyb. Nicméně změna financování formou konstantního příspěvku ze státního rozpočtu navázaného na HDP, kterou považuji za nejvhodnější formu financování, nemůže mít žádný vliv na nezávislost veřejnoprávních médií. To bez ohledu na fakt, že nezávislost České televize, respektive stanice Český rozhlas Plus, je pouhou iluzí.
Jedním z těch, kdo vyzývá k obraně veřejnoprávní televize, je komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, který na sociálních sítích varoval před tím, aby Andrej Babiš ve spolupráci s KSČM a SPD a s pomocí nových radních nedosáhl výměny televizního managementu a přeměny ČT na loajální médium. Co na takto předestřený scénář říkáte?
Petr Honzejk se zbytečně vystavuje podezření z jakéhosi žurnalistického střetu zájmů v rámci permanentního incestu médií hlavního proudu. Pracuje přece pro vydavatelství, které uplatňuje identické metody zpravodajství a publicistiky jako Česká televize, tudíž je loajální vůči stejné části politického spektra jako ČT. Současná koalice stejně jako všechny předcházející určitě dosadí do Rady České televize své lidi. Tedy jakési týmové hráče, kteří udělají v zájmu svého druhého zvolení cokoliv. Nicméně k předčasné výměně televizního managementu nedojde, protože Andrej Babiš nepůjde do střetu s chvilkovými demokratickými milionáři, jejichž stěžejním cílem je konzervace loajality ČT vůči havlistům, jejichž reprezentanti se nacházejí ve stadiu transformace na globální liberály.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník