Čísla o imigraci, která vyděsí. A máme je přímo od šéfa Organizace pro pomoc uprchlíkům

12.09.2015 7:48 | Zprávy

ROZHOVOR Masa imigrantů z nejnebezpečnějších zemí současného světa stále více a silněji rozděluje českou společnost. Máme se opravdu bát zakládání tajných buněk džihádu al-Káidy nebo Islámského státu a jsou Češi stále tak solidární jako při přijímání uprchlíků z válčící Jugoslávie před dvaceti lety? Zeptali jsme se ředitele neziskové Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka. On a jeho lidé za svou pomoc uprchlíkům už čelili řadě útoků, které dokonce vyšetřuje policie.

Čísla o imigraci, která vyděsí. A máme je přímo od šéfa Organizace pro pomoc uprchlíkům
Foto: archiv red
Popisek: Martin Rozumek

Jak vnímáte současnou uprchlickou vlnu mířící do Evropy? Je to důsledek předchozích omylů Západu při podpoře tzv. arabského jara, nebo je to novodobé stěhování národů, jaké zažila Evropa po pádu Říma vinou barbarů?

Je to humanitární katastrofa, která má své kořeny v nečinném přihlížení demokratického světa i Evropské unie a nás samých, jak syrský režim masakruje své vlastní obyvatele včetně útoků chemickými zbraněmi, jak eritrejský režim prostřednictvím nekonečné vojenské národní služby zotročuje své obyvatele, jak Islámský stát popravuje nevinné a zastrašuje celý svět. Právě z těchto regionů k nám míří nejvíce obětí porušování lidských práv. Bezzubé sankce totiž nikoho příliš nebolí; Rusko dodává zbraně a experty režimu Bašára Asada, Číňané vesele investují v Eritrei, Islámský stát je de facto tolerován Tureckem a Evropa má zřejmě jiné priority.

Takže bude hůř?

Pro tuto ignoraci a neangažovanost světa v uvedených oblastech ani neočekáváme ustávání příchodu uprchlíků, zejména ze Sýrie, Iráku, Eritreje a Afghánistánu. Přes zimu kvůli špatnému počasí na moři bude počet příchozích samozřejmě nižší, ale na jaře čekáme stejný scénář jako letos, jako teď. Globálně ale nejde o nezvladatelná čísla, obvykle přichází do EU zhruba 400 000 uprchlíků ročně, i když letos to bude zřejmě milion. Vyrovnanost a otevřenost například Němců ale vycházejí mimo jiné také z demografických prognóz, protože jen německá ekonomika potřebuje každý rok přibližně 400 tisíc nových pracovních sil a konkrétně Syřané bývají často dobře vzdělaní a měli by se relativně snadno integrovat. Jsem si jist, že Němci dovedou tuto výzvu očekávaných letošních 800 tisíc uprchlíků přeměnit v ekonomickou výhodu a impulz k dalšímu rozvoji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…