Člen TOP 09, organizátor petice: Jak jsme si mohli zvolit něco jako Zeman? Proč lezeme Rusákům do..., když jsme trpěli? Vyvadil je chudák a blázen. Seznamy sluhů Kremlu schvaluji

27.04.2015 11:41

70 LET OD KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Seznam přisluhovačů Kremlu je v pořádku. Ať Rusové klidně mluví o vítězství. Naši vojáci by měli složit přísahu před NATO, aby se někdy nevymlouvali na věrnost České republice. Myslí si to Jan Němec (TOP 09) z Pardubic, mimochodem tvůrce nedávné petice pro odstoupení Miloše Zemana z funkce prezidenta. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz padnou slova nejen tradičně o hlavě státu, ale například i teze, proč tato generace musí vymřít a konečně nastoupit nová.

Člen TOP 09, organizátor petice: Jak jsme si mohli zvolit něco jako Zeman? Proč lezeme Rusákům do..., když jsme trpěli? Vyvadil je chudák a blázen. Seznamy sluhů Kremlu schvaluji
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Protestující s červenými kartami

Co říkáte na zpochybňování výsledků 2. světové války a obětí na straně Sovětského svazu a na názory, že Československo nebylo Rudou armádou v pětačtyřicátém roce osvobozeno, ale dobyto?

Myslím, že to souvisí se dvěma základními fakty – jeden je staršího, druhý novějšího data. Ten první je ten, že nás sovětská armáda osvobodila dvakrát. Kdyby to bylo jen v roce 1945, tak je to relativně v pohodě, ale oni nás přišli osvobodit ještě i v roce 1968, ale jaksi zapomněli na to, že jsme dávno víceméně, v uvozovkách,  samostatný stát. Druhým problémem samozřejmě je posilování Ruska, jeho imperialistické sklony, které se v posledních letech projevily ať už na Krymu nebo teď na Donbasu, ale bylo to možné sledovat i předtím – jakmile se Rusko dostalo z ekonomického srabu, v kterém bylo po převratu v 90. letech, tak zase začalo mít choutky na ovládání zemí okolo sebe. To je to staré Rusko, jak je známe z třeba 30. let… Z těchto dvou důvodů se podle mě nyní lidé do historie vrací a zpochybňují, zda nás Rusové osvobodili nebo dobyli. Já si myslím, že to byla chyba – měli nás osvobodit Američané a byli bychom pak úplně někde jinde.

Jan Němec

Zaznamenal jste „seznam přisluhovačů Kremlu“, který zveřejnila před pár dny Sabina Slonková? Připadá vám to v pořádku, jako dobrý vtípek, nebo je to nepatřičně za hranou?

Podle mě je to stejné, jako když se zveřejňovaly Cibulkovy seznamy estebáků. Jsou to prostě lidé, kteří vědomě či nevědomě, ať už vlivem nízkého intelektu nebo jiných zájmů,  slouží cizím mocnostem. Myslím, že udělala dobře.

Včera jsem hovořila s poslancem Jaroslavem Foldynou, sympatizantem prezidenta Zemana, a ten je v tom seznamu také. Zpochybnil jej ovšem mimo jiné proto, že má faktografické vady. Není – bez ohledu na to, jak se k tomu kdo staví důležité i to, kdo, z jakého popudu a z jak relevantních pramenů takové seznamy dělá?

Samozřejmě vždy je u takové věci nějaké subjektivní hledisko. Ti estébáci se také nenašli všichni. Někteří opravdu v seznamech byli nevinně, ale procento, které je dáno chybovostí, není zas až tak výrazné.

Rusové nazývají 9. květen „Dnem vítězství“ místo „osvobození“, jak by si představovali protirusky naladění kritici. Vidíte pojmenování ruského státního svátku jako háklivé pro „ostatní svět“?

Je to legitimní – oni válku opravdu vyhráli. My jsme byli osvobozeni, protože jsme nebojovali pořádně. Kromě pár lidí, kteří odešli do zahraničí, jsme se jako národ zachovali po Mnichovu dost zbaběle. My jsme prostě nemohli vyhrát, protože oficiálně naše armáda nebojovala. Byly zřízeny jednotky, které pobývaly na území cizích států, ale naše armáda od začátku od okupace prostě oficiálně nebojovala, tudíž ani nemohla oficiálně zvítězit. Museli jsme být jedině osvobozeni. Tím jsme předurčili svůj další osud.

Měli by čeští vojáci přísahat věrnost nejen České republice, ale i NATO?

Logicky ano, protože jsou součástí NATO. Pokud budou naše vojska nasazena v rámci NATO, může dojít k extrému, že by nějaký voják řekl: Já nebudu bojovat, já jsem přísahal věrnost České republice a ne že budu nasazovat krk někde v Afghánistánu. Naštěstí naši vojáci jsou na tom velice dobře po stránce morální i profesionální, ale i čistě principiálně je to správná věc.

Překvapil vás prezident Zeman, když změnil program návštěvy Moskvy?

Zeman je především velký manipulátor. Když zjistil, že jeho původní záměr účastnit se vedle severokorejského představitele vojenské přehlídky, by mu zrovna moc nepomohl,  tak vycouval. Další věc u něj byly peníze – pokud mu to vláda nezaplatí, musel přehodnotit svůj záměr. A jak to teď komentuje, to už je jedno, všichni víme své. Jeho proruský postoj je dlouhodobě znám. Je to proto, že ten, kdo mu platil jeho prezidentskou kampaň, byly kruhy kolem Lukoilu a on jim to musí nějakým způsobem vracet. Oni si ho tenkrát koupili a on jim to nyní splácí, to je asi tak vše.

Na druhou stranu nutno podotknout, že například pan Babiš svým proamerickým přístupem a kritikou prezidenta to tak trochu „vyvažuje“, ne?  Jak nás podle vás v tomhle vidí zvenčí, kdy se dva vysocí představitelé téhož státu ideovým směrováním tak neshodnou?

Lidé, kteří jsou cizinci nebo zde žijí či s naší republikou přijdou do styku, nám vlastně nerozumí. Jednak nechápou, jak jsme si mohli něco takového zvolit, to nechápe opravdu nikdo! Také nechápou, že jsme od komunistů vždy trpěli příkoří. Je to stejné, jako kdyby tady dnes fungovala NSDAP a 14 procent lidí by ji volilo. To je šílené. Nechápou to západní cizinci, ale ani Poláci nechápou, jak tu může být nějaká komunistická strana a lézt Rusákům do… Je to nějaká česká švejkovská vlastnost, že se snažíme zalíbit všem nebo hrát na všechny strany nebo se za každou cenu se nevyhranit… Nevím, nevím, nerozumím tomu. Myslím, že je to generační problém – tato generace prostě musí vymřít a přijít nová, která snad už bude mít více rozumu.

Vás tedy asi musí udivovat aktivity například Jiřího Vyvadila z hnutí Přátelé Ruska…

To je chudák. Je to blázen. Co k tomu více říci, to je těžké…

Je dost aktivní v tom, co dělá a prosazuje – do rubriky Názory, která je přístupná přispěvatelům bez ohledu na politické smýšlení, tedy i vám, posílá své komentáře téměř denně…

Já jsem znal jednoho schizofrenika, který psal dopisy třikrát denně. A co jako? Je to chudák a je mi ho líto. Určitě to není relevantní oponent, to jsou horší lidé.

Jak hodnotíte žebříček oblíbenosti velmocí, který  zveřejnila prestižní americká agentura Gallup? Ta oslovila respondenty z celého světa, aby vyjádřili svůj postoj vůči Spojeným státům, Číně, Rusku, Evropské unii a Německu. Nejhůře za uplynulý rok dopadlo Rusko, nejlépe Spojené státy (odsunuly Německo na 2. místo, na 3. místě je Evropská unie, Čína čtvrtá a její pozice se už třetí rok po sobě zlepšuje). Vypadal by váš žebříček stejně?

Asi ano. Je to děláno v širším měřítku, takže to asi odráží názor více lidí než jen nějaké úzké skupiny. Objektivita je zřejmě značná. U Číny moc nerozumím posunu k lepšímu, protože může být pro evropské hospodářství velkou hrozbou, ale také pro ekologii. Pokud nebudou dodržovat základní ekologické úzy, může to poškodit celou planetu. Ale snad se k tomu někdy dopracují... Podle mě se ovšem nezlepšuje dostatečně rychle.

Ale například příliv čínských turistů a klientů k nám můžeme asi očekávat zvýšený, alespoň podle vyjádření ministryně pro místní rozvoj Šlechtové, která doufá v příliv čínských turistů k nám, pozvala k nám čínskou vicepremiérku a podobně. Ministr zdravotnictví po příjezdu z Šanghaje pro změnu oznámil, že čínské děti začnou jezdit do našich léčebných lázní a tak dále…

V oblasti turismu to vítám a strach nemám. U nás v Pardubicích letiště žije víceméně jenom na ruských turistech a problém s tím nemám. Pokud někdo přijede poznávat cizí zemi s těmito úmysly – to vítám a je to prospěšné, protože to pomáhá multikulturalismu a vzájemnému obohacování národů. Číny se bojím z titulu toho, že absolutně nerespektuje autorská práva, kopíruje průmyslové vzory, do nichž původní firmy investovaly nemalé peníze… Nekalé konkurence, té se bojím. Nedodržováním základních hygienických norem a podobně. Turisté problém nejsou.

Jak vy se díváte na dohodu TTIP?

To myslím, že je v pořádku. Tyto dva celky se musí spojit ekonomicky, obchodně. Jsem pro to, aby byly mezi Evropou a Amerikou odbourávány bariéry, ať již celní, administrativní či jiné. Je to logická protiváha proti té Číně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žádná práva nemáte. Nikoho nezajímáte. Křeček k Prague Pride

10:21 Žádná práva nemáte. Nikoho nezajímáte. Křeček k Prague Pride

Žádná „moderní pravda“ by neměla potlačit vliv rodičů na to, jak dětem předkládat genderová témata. …