Co Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta

29.11.2021 20:13 | Rozhovor

Poslanec SPD Jaroslav Bašta očekává, že nová vláda bude ještě více naslouchat „bezpečnostním neziskovkám“ kalibru Evropských hodnot. Zejména Ministerstvo vnitra prý pod Vítem Rakušanem nejspíš bude jejich rejdištěm.

Co Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Bašta

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28381 lidí

Jak hodnotíte aktivity českého centra „Evropské hodnoty“, které se zabývá informačními analýzami a monitorováním různých bezpečnostních hrozeb na mezinárodním poli?

Tento think-tank založený již v roce 2005 svým zaměřením, personálním obsazením a svými zdroji financování představuje asi první „intelektuální“ jestřábí výsadek progresivistů z amerického deep state v České republice. Jeho cílem je připravit nás na válku s Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou.

První úkol „Evropských“ hodnot představovala diskreditace nezávislých médií u nás, tedy zavedení cenzury. To zvládly na výtečnou, sestavily seznam dezinformačních a proruských webů (aniž pro to měly podklady) a vnesly tyto pojmy do veřejného prostoru. Mediální mainstream toto přejal.

Centrum „Evropské hodnoty“ patří do mezinárodní sítě, jejíž součástí jsou například gruzínský „Fond pro rozvoj médií“, „Centrum pro analýzu dezinformací“ v Pobaltí, polský „Fond info“ a jiné obdobné struktury. Co to podle vás o jejich činnosti vypovídá?

Popsal jsem to již v předchozí odpovědi. Všimněte si, že všechny organizace z této sítě se nacházejí ve státech, které leží na pomyslné „budoucí frontové linii“ s Ruskou federací. Někde se už válčilo (v Gruzii, na Ukrajině) a s výjimkou Polska všude rehabilitují bývalé příslušníky SS. „Evropské“ hodnoty v roce 2015 útočily na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho kritickým slovům na adresu banderovců a sudetských Němců. Donalda Trumpa občas napadaly více než Vladimira Putina.

Jak hodnotíte smysluplnost jejich aktivit a jejich budoucnost vzhledem k tomu, že zatím nedokázaly významně ovlivnit realizaci velkých ruských projektů, které ohrožují evropskou energetickou bezpečnost (například stavbu plynovodu Nord Stream 2)? Mohou nějak zásadně poznamenat naše mezinárodní vztahy?

Při hodnocení jejich aktivit musíme vycházet z toho, že i v rámci Evropské unie v podstatě patří k extremistickým proudům, jejichž zadáním je pouhé ovlivňování mezinárodní politiky, proto svůj vliv nemohou prosadit v zásadních otázkách.

Bohužel co se České republiky týká, zde již ve vztahu k Ruské federaci plně dosáhly svého (Vrbětice). Vzhledem k tomu, že se Jakub Janda na čas přesunul na Tchaj-wan, budou nás připravovat na obdobnou válku s Čínou.

Myslíte si, že nová vláda bude těmto organizacím naslouchat více než ta odcházející?

Nepochybuji o tom. Zejména od Ministerstva vnitra očekávám, že dosavadní mesalianci Centra pro hybridní hrozby s touto „neziskovkou“ rozšíří.

Nakolik efektivní byly podle vás ekonomické sankce proti Rusku a Bělorusku, jejichž uvalování probíhalo mimo jiné za rozsáhlé informační podpory center NATO? Je reálné zavedení dalších sankcí? Co se může stát důvodem pro jejich zavedení?

Západní sankce znepříjemnily život občanům obou států, ale kýženého efektu nedosáhly. Přesto jsou považovány za jedinou možnost nátlaku, takže EU jistě další sankce zavede. Nějaký důvod se vždycky najde.

Co říkáte na aktuální dění na bělorusko-polské hranici? Jde o „Lukašenkův hybridní útok“, jak říkají západní politici i média?

Mám pocit, že něco podobného říká i běloruský prezident. Označuje to za odvetu za sankce proti němu, a hlavně za uznávání Cichanouské za běloruskou prezidentku.

Co říkáte na způsob, jakým na tuto vlnu reaguje EU? A jak by měla v této kauze postupovat?

EU jako vždy reaguje se zpožděním. Ovšem po telefonátu Angely Merkelové s Alexandrem Lukašenkem se tato vlna migrace nejspíše zastaví. Proti obligátním dalším sankcím se již postavilo i Polsko.

V ruské politologii pevně zakořenil názor, že existoval Dullesův plán na zničení SSSR a jeho rozpad cestou útoku na jeho celonárodní a morální hodnoty. Jaké hodnoty teď může Západ nabídnout ruské a běloruské společnosti? Budou vnímány jako atraktivní?

Vzhledem k tomu, že obě země sousedí s Ukrajinou, kremelští propagandisté s přesvědčováním lidí, že západní hodnoty jim nic dobrého nepřinesou, nemají těžkou práci.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…