Co chce koupit Andrej Babiš? PL to vědí, sdělil jim to jeho „velkonákupčí“, kterému ministr svěřil miliardy. Řeč byla o nemocnicích, sušenkách i Moskvě

16. 6. 2015 8:35

Andrej Babiš mu svěřil víc než pět miliard korun s tím, aby je výhodně investoval. První akvizice se týkaly center asistované reprodukce. Více než jedna a půl miliardy investovaných korun zajistilo zhruba třicet procent objemu klinik zabývajících se léčbou neplodnosti v Česku a dlouhodobý mediální zájem. Nyní média přinášejí další informace, tentokrát má přijít na řadu koupě prodejen obchodního řetězce Tesco a značky Hamé vyrábějící paštiky, marmelády a dětskou výživu. „Pravda obvykle bývá trochu jiná, než co se píše. V tuto chvíli konkrétní záměr investice nechceme komentovat,“ říká finančník Jozef Janov, šéf investičního fondu Hartenberg.

Co chce koupit Andrej Babiš? PL to vědí, sdělil jim to jeho „velkonákupčí“, kterému ministr svěřil miliardy. Řeč byla o nemocnicích, sušenkách i Moskvě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Pět miliard je už slušný finanční obnos. Běžný člověk si ani neumí představit, co všechno je možné za tolik peněz koupit, jaký je to pocit mít možnost hospodařit s tolika penězi?

To je hodně zjednodušený pohled. Tato suma je suma celkových vlastních zdrojů, které investujeme buď přímo do nákupu firem, anebo potom v rámci firem na jejich rozvoj.
Počítáme s tím, že těch pět miliard investujeme do pěti projektů, které nám budou průměrně vynášet okolo deseti procent ročně.
Samozřejmě je to velká zodpovědnost. V našem byznysu je úspěch velmi jasně měřitelný výhodností investic, tedy jejich výnosností. Každá ztráta znamená, že už další peníze většinou nedostanete.
V minulé práci jsem řídil víc projektů paralelně – například Fortunu, Žabku, Empik. Jejich hodnota byla v celkové sumě vyšší, než je dnes vlastní kapitál Hartenbergu. Já osobně jsem schopný uřídit aktivně čtyři projekty, zbytek je na mých kolezích.

Hodně se nyní spekuluje o tom, že fond Hartenberg holding má zájem o další investice, tentokrát mimo oblast zdravotnictví. Zatím poslední investice byla do polské firmy se zdravou výživou Good Food. Čím vás oslovily rýžové sušenky a vafle?

Je to pěkná rostoucí firma se stabilním managementem a silným cash flow, které dovoluje dále expandovat v celoevropském měřítku. Má výborný produkt, který lidem chutná, vidíme velký potenciál expanze do dalších států. Aktuálně jsme úplně vyprodaní do konce tohoto roku, nestíháme objednávky z Německa, Švédska a Velké Británie. Takže musíme dále investovat do zvýšení kapacity. Právě dnes jsme zvýšili investiční budget na tento rok na dvojnásobek.

Říkáte, že Good Food má výborný produkt, znamená to, že než jste doporučil panu Babišovi koupit podíl ve firmě, že jste ochutnal všechny výrobky?

Ne plně všechny, ale většinu ano. S kolegy jsme nakoupili výrobky Good Foodu a konkurence a testovali je na sobě a u známých. Good Food chutnal suverénně nejlépe.

Vy i pan Babiš máte vazby na Slovenskou republiku, přesto nejvíc investujete v Česku. Proč právě zde?

Oba žijeme zde, takže je logické, že děláme byznys tam, kde trávíme nejvíce času. Já jsem sedm let strávil na cestách po Polsku, bylo to časově velmi náročné a hodně únavné.

Část investic fondu šla, jak už jsme zmínili, do Polska, investujete i na Slovensku, co třeba ruský trh, není pro vás zajímavý?

Není to pro nás cílový trh. Při způsobu našeho investování, pokud chceme být aktivní investor a firmám pomáhat, musíme do firem jezdit každý týden. Kromě toho se mi Moskva moc nelíbí, neumím si představit, že bych tam trávil více času.

Přes fond Hartenberg ministru financí, jako soukromé osobě, spravujete více než pět miliard z jeho vlastních úspor. Jste tím, kdo mu radí kam investovat. Radí se s vámi pan ministr Babiš i o finančních otázkách státu?

Ne. Občas se mě ale ptá, jaký mám názor na lidi, které chce zaměstnat.

V Česku je stále hodně debatovaná otázka přijetí eura. Pokud by se vás Andrej Babiš zeptal na názor, co byste doporučil?

Já jsem jednoznačně pro. Slovensku euro hodně pomohlo. Samozřejmě, že záleží, při jakém kurzu by se koruna za euro měnila. V případě, že to nebude příliš silný kurz, může to exportérům velmi pomoci.

Zůstaňme ještě chvíli ve světě. Co si myslíte o Evropské unii a jednotné měně?

EU sjednotilo Evropu, můžeme svobodně cestovat, studovat a pracovat bez jakékoli diskriminace po celé Evropě. To je pozitivní. Špatně jsou nastavená pravidla na uplatňování měnové politiky. Měnová politika musí mít i jednotnou hospodářskou politiku, jinak to nemůže v národním hospodářství fungovat. Není možné dopustit tak velké zadlužení jako je tomu v případě Řecka a nemít žádné páky na úsporný režim v rámci daného státu.

Vraťme se k investicím. Ve svém portfoliu máte kliniky na léčbu neplodnosti, centrum na léčbu chronických střevních zánětů, plastickou chirurgii, obezitologii, laboratoře… Logicky by se mohlo zdát, že nejvyšší metou by byla koupě nemocnice. Plánujete takovou investici, máte nějakou nemocnici už vyhlédnutou?

Nemocnice je standardní firma, jakých jsme řídili nebo řídíme mnoho, takže řízení nemocnice bychom se určitě nebáli. Na prodej ale žádná z velkých nemocnic není a ani podle prohlášení vlády nebude. Osobně počítám s tím, že do deseti let dojde k částečné privatizaci nemocnic, protože jsou řízené neefektivně, a systém veřejného zdravotnictví je nebude schopný utáhnout. Stalo se tak ve Velké Británii, Francii i Německu, a nebude tomu jinak ani zde.

Podle čeho vybíráte kam investovat?

Většinou pracuji paralelně na čtyřech pěti projektech, ze kterých vybereme ten, který nám v daném okamžiku připadá nejatraktivnější. Výběr je kombinace znalostí trhu, finanční matematiky a citu pro investice.

Kdysi jste řekl, že právo veta v investicích má Andrej Babiš. Je spolupráce s ním hodně náročná?

Andrej Babiš do věcí nezasahuje na denní bázi. Při jeho vytížení je těžké se s ním vůbec potkat. Takže se typicky vidíme v jeho volném čase přes víkend nebo skoro v noci.

Investice vybíráte na základě ekonomického kalkulu – pokud se investovat vyplatí, máte zájem. Pokud by toto mohlo jít stranou a mohl jste vybírat jen srdcem, co byste koupil? Existuje nějaká vaše srdeční záležitost?

Když bych měl neomezené vlastní zdroje, bez odpovědnosti vůči jinému investorovi, tak si koupím hokejový klub v NHL – ideálně New York Rangers. Je to klub se silnou tradicí, jsou tam super fanoušci a New York je krásné město.

Ve světě bývá pravidlem, že úspěšní lidé zakládají nadace a podporují charitativní akce. Jak blízké vám je toto pole?

Aktivně nemám čas se do něčeho zapojovat. Před třemi lety jsem se ale rozhodl podporovat nadaci Dobrý anděl, která sídlí v Popradu, kde jsem se narodil. Na Anděla dávám třetinu svého platu. Dobrého anděla považuji za nejúspěšnější a nejtransparentnější nadaci v Česko–Slovensku. Vidíte použití každé koruny, kterou věnujete.

A poslední otázka. Zmínil jste, že bydlíte v Praze, jak se vám tady bydlí? Je něco, co byste chtěl změnit?

My jsme v Praze s rodinou spokojení. Jen mi zde chybí Vysoké Tatry.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Neubergerová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura je někdy na přes hubu. Kdyby hloupost nadnášela… No fuj paní Merkel, že se nestydíte vydírat a vyhrožovat za problémy, které jste způsobili! Poslanec KSČM hovoří

4:43 Okamura je někdy na přes hubu. Kdyby hloupost nadnášela… No fuj paní Merkel, že se nestydíte vydírat a vyhrožovat za problémy, které jste způsobili! Poslanec KSČM hovoří

ROZHOVOR „Už nyní je Evropská unie jinou, než když jsme tam vstupovali, a referendum je jediné opráv…