Co nám zbylo z ideálů 28. října? Zapomeňte na ubohost a malost dnešní „občanské společnosti“. Světově uznávaný vědec rozebírá, na co všechno můžeme být skutečně pyšní

30.10.2016 8:37 | Zprávy

ROZHOVOR Co nám zbylo ze svátku republiky, co o něm vědí mladí, když i starší „harcovníci“ třeba v případě vydaného známkového aršíku tam mj. vmísili americkou vlajku a opomněli vlajku carského Ruska. V obsáhlém rozhovoru se světově uznávaným geologem, docentem Václavem Zieglerem se však věnujeme i dalším problémům – zapomínáme na nedávno postižené země a pana Bradyho jsme měli ocenit již dříve – a byla kupodivu příležitost! Pokulhává svoboda slova. Přes pivo se dostáváme k alergenům, které jsou podle významného přírodovědce tak zbytečné a nesmyslné, tak jako právo šaríja, které se již začíná vychvalovat i u nás…

Co nám zbylo z ideálů 28. října? Zapomeňte na ubohost a malost dnešní „občanské společnosti“. Světově uznávaný vědec rozebírá, na co všechno můžeme být skutečně pyšní
Foto: Václav Fiala
Popisek: Václav Ziegler, světově uznávaný český geolog a paleontolog

Jak je podle vás medializován 28. říjen a je dostatečně pochopitelný a zajímavý pro mladou generaci?

Víte, pane redaktore, ač jsem se narodil až za druhé světové války, byl jsem svými rodiči vychováván v úctě k tomuto datu nejen v rodině (v té především), ale také ve škole tzv. padesátých let. Měli jsme totiž báječné pány učitele, kteří se nebáli o tom hovořit, aniž jsme si to my, děti školou povinné, uvědomovali. Takže jsem věděl, co znamenal 28. říjen, kdo to byli T. G. Masaryk, E. Beneš, K. Kramář a další mužové 28. října. Také ovšem vím, že tatínek a všichni demobilizovaní strýčkové v roce 1938 upřímně plakali, že nemohli bojovat za Československou republiku, a jeden z nich, letec, odešel proti Němcům a jejich zrůdnému režimu bojovat za hranice. Měl jsem a dodnes mám mnoho knížek dětských i pro dospělé o boji za vznik republiky, a tak jsem se snažil i jejich prostřednictvím tu úctu vštěpovat svým dětem a dnes i svým vnoučatům, i když mnohá z nich mají dnes jiné zájmy.

A dodnes těžce nesu rozdělení republiky v roce 1993 a stále to beru jako zradu na těch, kteří se o republiku zasloužili, i na té republice samé. Podle mne ideály Československé republiky zanikly se zánikem republiky samé a současné vedoucí osobnosti nemají nejmenšího práva se jich dovolávat. Vždyť Československá republika vznikla na ideálech samostatnosti českého a slovenského národa, na ideálech husitství, na ideálech sokolství, na ideálech národního obrození a na ideálech, které nesli ti mužové 28. října. Co z nich zbylo? Husitství a národní obrození popíráme, sokolství je na úpadku a ideály mužů 28. října jsou pro smích šaškům, kteří si říkají umělci. Nedávno jsem poslouchal v rozhlase pořad ke svátku sv. Václava. Hezky ho chválili, zaslouženě a zaslouženě vzpomněli i jeho bratra, který položil právě základy českého státu, jací to byli významní Češi, ale mezi jednotlivými proslovy se hrály cizí písničky v řeči většinou nesrozumitelné. Neboť ani angličtina to nebyla. A tak to bylo i loni na 28. října.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

20:20 Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

„Myslíte milion chvilek nenávisti. Forum neřeším, ten člověk je posedlý Babišem. Už jsem si na ty ne…