Co se děje ve sněmovně, to chování, to jsem nikde nezažila, říká její místopředsedkyně

17.02.2015 12:06

ROZHOVOR S Jaroslavou Jermanovou se ParlamentníListy.cz bavily nejen o blížícím se sněmu hnutí ANO, řeč padla i na nedávný rozkol v Úsvitu anebo chování jejich poslaneckých kolegů.

Co se děje ve sněmovně, to chování, to jsem nikde nezažila, říká její místopředsedkyně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová
reklama

Anketa

Který český ministr spravedlnosti byl NEJHORŠÍ? A to nejen v rámci výkonu funkce ministra, ale celkově svým ,,životem a dílem"?

hlasovalo: 12788 lidí
Na konci února proběhne sněm ANO, kde se bude volit místopředseda strany. Jste jednou z nominovaných, jaké si dáváte šance?

Především si velmi vážím získaných nominací. Je to velká čest. O šancích nepřemýšlím. Samozřejmě budu ráda, když od kolegyň a kolegů na Sněmu dostanu důvěru a budu zvolena do předsednictva.

Těsně po vstupu do Sněmovny jste čelila kritice v souvislosti s vedením schůzí. Cítíte se v současné době pevnější v kramflecích?

Jsem ráda za každou konstruktivní kritiku. Ráda se učím nové věci. Těsně po vstupu do Sněmovny jsem z vedení schůzí měla velký respekt. Ani po roce se to nezměnilo, ale už se cítím dobře a jistěji. Když pochybuji, využiji rady lidí z legislativního odboru, nebo se poradím s kolegy z vedení, děláme to tak všichni předsedající.

Co Vás nejvíc překvapilo na chodu Poslanecké sněmovny? A jak hodnotíte vztahy v rámci sněmovny? Dají se hodnotit podobně jako na jiných pracovištích?

Překvapila mě vzájemná lidská neúcta a naprostá nekázeň, která panuje ve Sněmovně. To jsem nikde nezažila. Absence slušnosti, naopak testosteronu jak na dostihovém závodišti. Mrzí mě, že opoziční a koaliční poslanci spolu málo komunikují, hlavně když běží kamery. V této oblasti máme všichni velké rezervy. V otázkách, jakými jsou například zahraniční politika, EU, nebo imigrační politika je zapotřebí konstruktivní diskuze, ve které by měli osobní zájmy a velká gesta jít stranou. V atmosféře vzájemného respektu, úcty a slušného chování se dají i nepříjemné věci vyřešit daleko lépe. To ale neznamená, že ve Sněmovně nemají být tvrdé politické střety.

Spolupráce s kolegy z vedení Sněmovny funguje dobře, vycházíme si vstříc.  Všichni cítíme, že musíme jít příkladem. Je mým cílem a přáním, aby se Sněmovna stala kultivovaným a slušným pracovním prostředím. Jedině tak zvedneme její prestiž v očích veřejnosti.

Ale opět opakuji. My poslanci musíme být ochotni nacházet konsensuální řešení všude tam, kde to je možné a je to ku prospěchu občanů a ku prospěchu státu. Ať už návrh přednese opozice, nebo koalice.

Minulý týden došlo k rozpadu jednoho z poslaneckých klubů, myslíme samozřejmě Úsvitu. Co si o situaci myslíte?

Nejsem překvapena. Pan Okamura si stále jede jen vlastní kampaň. Bez ohledu na okolí, bez ohledu na Úsvit. Já bych mu ten jeho „buldozer“ styl hodila na hlavu dávno.

Fotogalerie: - Zasedání vlády

Exministr školství a tělovýchovy Marcel Chládek
Zasedání vlády.Na programu byla kromě jiného Národ...
Ministryné spravedlnosti Helena Válková
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
Premiér Bohuslav Sobotka
Ministr dopravy Dan Ťok a ministryně spravedlnosti...

V souvislosti s „rozpadem“ Úsvitu se hovoří o tom, že bez jeho současného předsedy poslanci nemají šanci. Myslíte si, že by ANO bez Andreje Babiše šanci mělo?

Je brzy hodnotit, jestli mají, nebo nemají šanci. Jsou zvolenými poslanci a mají prostor ve Sněmovně pracovat. Přeji jim hodně štěstí, budou ho potřebovat. Andrej Babiš je jistě největším strůjcem úspěchu hnutí ANO. Bylo by hloupé tvrdit něco jiného. Na druhou stranu se nám za poměrně krátkou dobu podařilo odvést obrovský kus práce a etablovat struktury hnutí napříč Českou republikou. Teď už je to na nás všech. Každý má šanci předvést se a získat důvěru voličů svým přístupem a výsledky práce.

Jaké jsou Vaše vztahy s ostatními kandidáty na post místopředsedy? Například s ministrem Stropnickým, Radmilou Kleslovou nebo Jaroslavem Faltýnkem?

Naše vztahy jsou velmi korektní, známe se již nějakou dobu a jsme schopni se vždy domluvit na společném postupu, i když můžeme mít na danou problematiku rozdílný názor. To považuji za velmi důležité a doufám, že tomu bude tak i do budoucna, i po našem sněmu.

Je v rámci Hnutí cítit nějaké napětí před sjezdem? Činí se ostatní kandidáti nějak výrazně? Objíždí například stranické buňky?

Tento Sněm bude pro hnutí ANO opravdu důležitý. Přesto já osobně napětí necítím. Asi to bude znít jako fráze, ale opravdu mi jde hlavně o úspěch hnutí, než o úspěch můj osobní. Ostatní kandidáty nesleduji, bavíme se normálně o běžných pracovních záležitostech.

Kam byste chtěla, aby se ANO posunulo? Je Vám osobně příjemné pracovat se současnou koaliční stranou ve Sněmovně?

Máme před sebou stále hodně práce. Přála bych si, abychom v hnutí ANO zůstali nohama na zemi, neztratili kontakt s realitou. Musíme hájit zájmy občanů. Rozvíjet náš pracovní trh. Vést zemi k sebevědomému a konstruktivnímu zahraničnímu projevu. V koalici máme další dvě strany. Jako všude, i v politice je to hlavně o lidech. S některými se spolupracuje dobře, například s Jiřím Miholou, nebo Danielem Hermanem. Někteří zase dohody nectí, v tom a v politikaření vynikají někteří kolegové z ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Desítka zbytečných úřadů, které by se měly rovnou zrušit. Ekonom Mach ukazuje cestu z rozvratu veřejných financí

19:14 Desítka zbytečných úřadů, které by se měly rovnou zrušit. Ekonom Mach ukazuje cestu z rozvratu veřejných financí

ROZHOVOR „Babiš si už hledá nové potenciální koaliční partnery, se kterými bude moci po volbách sest…