Co si ten hajzl myslí?! Hejtman Oto Košta, vyšťourávaný z funkce Babišem, zatím nejotevřeněji promluvil

13.02.2017 12:50

ROZHOVOR „Zuří válka“, sledovali jeho ženu, vystavili mu „žlutou kartu“ a láme nad ním hůl i samotný šéf ANO Andrej Babiš, který tvrdí, že hejtman kraj řídí neefektivně, navíc mu přišil i problémy s alkoholem. Jenže hejtman Oto Košta (ANO), o jehož odvolání se bude rozhodovat na příštím jednání olomouckého zastupitelstva, říká jasně, že „oni“ už překročili rubikon. Žádné konkrétní pochybení totiž podle něj není. Prostě jen neposlouchal ty správné lidi. „Když člověk slouží lidem a medicíně pětatřicet let, může se na sebe rovně podívat do zrcadla. Ponižovat se rozhodně nenechám. Je mi úplně jedno, jestli to je vicepremiér Babiš nebo prezident odkudkoli, jako lidé jsme si rovni. Měli bychom se k sobě chovat minimálně slušně. A to se vůči mně nestalo.“ Zároveň popisuje i sci-fi s názvem: Jak ze sportovce udělat alkoholika během tří měsíců snadno a rychle.

Co si ten hajzl myslí?! Hejtman Oto Košta, vyšťourávaný z funkce Babišem, zatím nejotevřeněji promluvil
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Oto Košta (ano)

Jakou máte teď atmosféru na krajském úřadě?

Mezi těmi lidmi, kteří se pohybují kolem mě, úžasnou. Takové nasazení jsem ještě neviděl, jedou jak motorové myši. Když jsem unavený, což u mě sice nebývá zvykem, ale přeci jen někdy mám pocit, že bych se eventuálně mohl vyspat, a pak přijde SMS: vážím si vás pro váš lidský rozměr, a pokud byste měl padnout, bude mi ctí padnout s vámi, tak si dám sprchu, kafe a řeknu si, že ještě udělám další věci.

Četla jsem vaši on-line diskusi se čtenáři Deníku. V jedné z reakcí na dotaz jste řekl: „Osobně mám v tuto chvíli pocit, že už ani tak moc o politiku nejde, ale že se jedná o safari v přímém přenosu, které se dotýká i mojí rodiny.“ Docela silná slova, jakým způsobem se „safari“ projevuje?

Jednoduše a nejsou to silná slova. Pokud někdo sleduje mou ženu, jede s ní v tramvaji, vystoupí s ní a v okamžiku, když jsou sami, přiblíží se k ní a začne ji osočovat způsobem: Co si ten hajzl myslí?! Domníváte se, že je to normální?

Rozhodně není. Jak vaše žena zareagovala?

Řekla, že se s ním o tom nebude bavit a jak půjde někdo kolem, že ho zastaví. V podstatě ji osočoval ve verbálních útocích na mě, a když se pak objevil na ulici další člověk, tak dotyčný sklapnul a zmizel. Upozorňoval jsem svoji ženu, že měla sáhnout po mobilu a říct: Pane, do tří minut je tu policie a to, co děláte, se jmenuje stalking, a jestli chcete mít problém, můžete ho mít.

Anketa

Ublížil si ve vašich očích Andrej Babiš tím, jak (ne)vysvětluje záležitost s dluhopisy Agrofertu?

28%
72%
hlasovalo: 9056 lidí

Znala toho člověka? Budete situaci nějak dál řešit?

Nebudeme, nezná ho. Říkala, že to byl nějaký starší pán, žádný bezdomovec, slušně ustrojen. Mirka se nikde v médiích neobjevuje, byla vyfocena snad někde při volbách. V posledním časopise Moravský senior jsem se také objevil na titulní straně, byly tam další čtyři strany rozhovoru se mnou včetně fotografií, také jedna společná s manželkou a také s vnuky. Ale to už jsou spekulace, kdo to byl, nevím. 

Má vaše žena strach, obavy?

Ne, to nemá.

Vrátím se k vám. V rozhovoru pro Seznam, jste popisoval nesrovnalosti, které se vlastně vyhrotily až do dnešní situace. Hovořil jste o tom, že vám byla vystavena „žlutá karta“. Když jsme u osobních věcí, vyhrožoval vám někdo?

Korektně musím říct, že žádné osobní výhrůžky nebyly. Bylo řečeno: toto, toto, toto splň. Nesplnil. Tak bylo řečeno: Máš žlutou kartu. Já jsem na to pravil: Ta se dává chlapci ve fotbale, asi se moc díváte na okresní přebor, ale my jsme jiná liga, pojďme se bavit na jiné úrovni. Nikdo mi žádnou žlutou kartu vystavovat nebude, chtěl jsem se s vámi seriózně dohodnout. Pak jsem vyzval pana Faltýnka k osobnímu setkání, bylo to v Prostějově, jasně jsem mu řekl svůj náhled na věc a sdělil důvody, proč jsem se tak rozhodl. Proč bych se měl já poslanci Parlamentu zpovídat jako hejtman? To mohu dělat pouze zastupitelstvu, nikomu jinému. Já jsem mu vysvětlil důvody a bylo mi řečeno: Ano chápu. Řekneš mu to? Tím mínil pana Okleštěka. Já jsem říkal: Ano, řeknu mu to v pondělí; a já jsem mu pak vysvětlil důvody. Chtěli se ještě sejít. A to bylo týden před tím, než jsem byl dotazován, kdy mám čas, a pak mi bylo sděleno, že požadují mé odvolání. Ale to mi bylo sděleno dvěma muži, ne hnutím ANO. Pak byl svolán klub zastupitelů, na který jsem nebyl pozván, a tam bylo řečeno, že se toto dává na stůl. Pokud plukovník dává na stůl nějaký názor, vojíni většinou souhlasí. Když někdo přemýšlí, chytí je na lži a na to nemusím být Colombo. Mediálně vše bylo ventilováno tak, že vlastně odspodu, od náměstků přišel impuls; a teď říkali ty nesmysly…

Že nekomunikujete s náměstky?

Přesně tak. Přičemž byly porady, náměstci se u mě scházeli, řešili jsme věci, byli jsme na asociaci krajů, tři náměstci byli se mnou na zasedání ANO v Praze. To je nekomunikace? To říká člověk, který je v Olomouci jednou za čtrnáct dní, protože jinak je v Parlamentu? On ví, jak se komunikuje? To byla holá konstrukce. Skutková podstata věci byla, že šlo o požadavek klubu zastupitelů, na který jsem nebyl pozván.

Jak situaci popisujete, vypadá poměrně zvláštně...

To není zvláštní, to je norma.

Jak to myslíte, norma? Pro koho?

Takových lidí je… Dnes mi volali hned dva. Říkám jim, prosím vás, nevolejte mi, dejte to na papír, jestli máte odvahu, podepište se, napište, že se vám to stalo taky, pošlete e-mailem. Ať já mám něco v ruce. Neprojednal jsem s nimi, zda mohu dát jejich jména do tisku, takže je nebudu říkat. Ale popíšu stav. Byl tu člověk, poměrně významná osobnost na oblasti, odtáhl celou kampaň, moderoval mítinky, vozil mě po focení, počítal s tím, že bude můj náměstek. Nebyl. Nebylo to moje rozhodnutí, bylo to politické rozhodnutí. Pak mu byl nabídnutý handl, že bude předsedou komise nebo výboru. Nebyl. Prostě odstřelen.

Začínám kampaň v Koutech, kde byla prezentována elektrifikace, vše zpunktoval jeden muž. Ti lidé provedli neskutečnou věc během několika měsíců. Klobouk dolů. Tento člověk mi napíše e-mail a říká: Pane hejtmane, to nesmíte vzdát, protože já když jsem toto učinil, najednou jsem byl postaven na kandidátní listinu na čestné 46. místo. Byl tak populární, to bylo neskutečné! No, co kdyby mohl třeba někoho přeskákat, že…?

A ještě poslední případ vám řeknu, určitě se na mě pan primátor nebude zlobit. Ve čtvrtek u mě byl pan primátor Liberce, kdysi krajský předseda hnutí ANO, tomu byla zrušena pro jistotu celá liberecká buňka. Byl zakládajícím členem, měl průkazku číslo 28.
Mám to jmenovat dál? Já jsem chyba systému. Znovu říkám, že nemám problém s hnutím ANO, jsou tam stovky lidí, kteří jsou slušní, čestní, pracovití, chytří. Ale ti lidé, kteří tohle spustili, si neuvědomují, co udělali. Ne Košta, oni poškozují ANO. Vždycky jsem říkal, že klid a dobrá práce kraje je nejlepší politická kampaň a nemusíme dělat ani billboardy. Když kraj bude dobře pracovat, bude mít hejtmana za ANO, koalici, ve které je ANO, ANO bude všude a lidé hnutí budou volit. Je to opravdu jen zabedněnost a zaslepená ambicióznost skloubená s tím, že ten člověk je jen intelektuálně plachý, nebo jsou v tom ještě jiné zájmy? Ale to už bych spekuloval. Média mě chtěla pozvat do duelu s Andrejem Babišem. Říkám, proč s ním? Já s ním nemám problém. Ale dejte mě do duelu s jiným člověkem a přijdu za pět minut.

Andrej Babiš ovšem řekl: „Výběr pana Košty do čela kandidátky se nám bohužel nepovedl a přiznávám, že mám na tom svůj podíl,“ napsal Aktuálně.cz v textové zprávě. Vyčetl vám: „Neřídil kraj efektivně, odmítal spolupracovat s hnutím a jako svého poradce zaměstnával bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze Vidkun.“ Navíc ještě zmínil, že jste „bohužel začal mít problém i s alkoholem“. Přesto se šéfem ANO nemáte problém?

Já vím, ale on si mě vybral. Bylo to cílené, vedl se mnou rozhovor, chválil mě během celé kampaně. A pozor, to stojí za to. Na vyhlášení sportovců olomouckého kraje jsem pravil, když jsem předával svou knížku „Žít zdravě, ale jak“ a neodpustil jsem si poznámku: 7. října jsem jediný žijící a píšící člen hnutí ANO, o kterém jeho předseda prohlásil 7. října na Facebooku ve fejetonu, že jsem člověk, který je světovým expertem na zdravý životní styl. Polovina sálu lehla smíchy a když se uklidnili, tak jsem řekl, že akorát je smutné, že to jeden nejmenovaný člen rady teď přepsal do tragikomedie a sci-fi a ta se jmenuje: Jak ze sportovce udělat alkoholika během tří měsíců snadno a rychle.

Co říká vicepremiér je jeho věc. Je to věc jeho svědomí. Do dneška si chci myslet, že je to pod jeho rozlišovací schopnost, řeší jiné věci a i svých starostí má dost. Opírá se o údaje zvenku. Od koho jsou, o tom jsem přesvědčen, ale nemám důkazy, takže je to spekulace. Smutné je, že on, který si mě vybral, uznal mě za právoplatného lídra, si nenašel od listopadu, kdy jsem nastoupil jako hejtman, čas na SMS nebo e-mail. Měli jsme několik setkání se senátory, hejtmany, poslanci, primátory a další za ANO a neřekl: Vysvětli mi, co se tam děje. Já bych mu to vysvětlil. Neproběhla jediná komunikace. A já ho mám přesvědčovat, když se mě nezeptal? Já mám chodit za ním a vysvětlovat mu, že jeho našeptávači jsou špatně? Vždyť má za sebou tým. A jestli nepřijdou na to, že je to špatně, tak sorry jako…

Vůbec vás nekontaktoval?

Od 8. listopadu, kdy jsem nastoupil, ani jednou.

Co vás na celé věci nejvíc mrzí?

Anketa

Jste zkorumpovaná pakáž, odbyl Andrej Babiš redaktorku pořadu Reportéři ČT. Vadí vám to?

10%
90%
hlasovalo: 9161 lidí
To, co jsem právě řekl. Uznávám pana vicepremiéra, ale nic neroste do nebe. Vážím si a mám respekt přes spoustou lidí. Mám pokoru ke všem lidem, kteří ve svém oboru – a je jedno v jakém – něco dokázali. Ale mám i svou hrdost a cenu. Když člověk slouží lidem a medicíně pětatřicet let, může se na sebe rovně podívat do zrcadla. Ponižovat se rozhodně nenechám. Je mi úplně jedno, jestli to je vicepremiér Babiš nebo prezident odkudkoli, jako lidé jsme si rovni. Měli bychom se k sobě chovat minimálně slušně. A to se vůči mně nestalo. Pošpiňovat se tady ve svém věku a při své pověsti tady v Olomouci rozhodně nenechám. Z mého hlediska překročili rubikon. Teď už by si měli uvědomit, kdo ponese následek. Já to nejsem. Oni to vyvolali, oni jsou přičina, oni si ponesou následky. Mě volili nejen členové hnutí ANO a jejich sympatizanti, protože jsem měl největší počet preferenčních hlasů, mám pokoru ke svým voličům. Píší mi SMS a e-maily, že píší petice, a říkají, že to nesmím vzdát. Věřím, že i ti poslušní z koalice si uvědomí, že tam sice jsou za své strany a hnutí, ale měli by snad vědět, že zastupují voliče Olomouckého kraje. Zastupitelstvo bude 27. února poprvé on-line, což bylo rozhodnuto ještě v době, kdy se o této kauze nevědělo. Přenos bude ostře sledovaný, medializovaný. Je pravdou, že mohou sázet na to, že do parlamentních voleb je daleko, ale někteří lidé zapomínají, jiní si pamatují. Je jen na jejich rozumu a srdci, jak budou hlasovat. Samozřejmě vím, že když mluvím o svědomí, je to s ním, jak říkal pan Werich, jako s penězi, někdo ho má a jiný ne.

Určitě už máte minimálně nějaké signály, co se bude dít 27. února na zastupitelstvu, kde se má hlasovat o vašem odvolání.

Signály mám, ale nezlobte se, teď zuří normální válka. Jeden Číňan, jmenoval se Sun, napsal Umění války; a určitě po mně nechcete, abych vám signály říkal.

Na závěr, říká se, že pravda je vždycky někde uprostřed. Když jste už mluvil o tom svědomí, určitě jste ho zpytoval. Nemáte pocit, že byste i vy sám někde jaksi udělal chybu?

Je možné, že jsem se chyby někde dopustil. Jsem dalek toho říkat, že jsem bezchybný suverén, gigant a superman. Rozhodně ne. Ale to, co mi oni dávají za chyby, odmítám. A znovu říkám. Kdyby přišli a předložili konkrétní managerské pochybení, které by bylo založeno na pravdě, byl bych první, který by řekl: Pánové jsem překvapen, ale máte pravdu, vidím to černé na bílém, to je důkazní, je to pravda, odstupuju. Ale jestliže vám dává někdo na stůl nesmysly, které jasně signalizují, že je to něco, co má zastoupit skutečný důvod, v tom případě ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec má problém: Nový kontrolor všech televizí promlouvá o něm i o ČT

10:45 Václav Moravec má problém: Nový kontrolor všech televizí promlouvá o něm i o ČT

ROZHOVOR Za jasné porušení Etického kodexu České televize, který ukládá moderátorům diskusních pořad…