Čůrák, řekl Ringo Čech o Janu Rejžkovi. Rozhovor s vyznamenaným umělcem, který pravil: Václav Klaus a Dáša Havlová by to měli dát dohromady

29.10.2015 14:11

Prezident Miloš Zeman udělil ve středu ve Vladislavském sále Pražského hradu v rámci oslav výročí založení samostatného Československého státu pětatřicet státních vyznamenání. Na sociálních sítích výběr oceněných vyvolal živou diskuzi, v níž zaznívala slova chvály, ale i břitká kritika. „Pan prezident měl jako vždy pravdu, když ocenil socdemáckého papouška kakadu Ringo Čecha. Klaunů je málo, ale šašků hodně,“ komentoval třeba jedno jméno oceněného hudební kritik Jan Rejžek. „No to je čůrák...,“ nadává teď Rejžkovi Ringo Čech.

Čůrák, řekl Ringo Čech o Janu Rejžkovi. Rozhovor s vyznamenaným umělcem, který pravil: Václav Klaus a Dáša Havlová by to měli dát dohromady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyznamenaný František Ringo Čech

Anketa

Kdyby dnes byly prezidentské volby, volili byste Miloše Zemana?

90%
10%
hlasovalo: 18773 lidí

Jaký máte pocit z toho, že jste z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal včera na Pražském hradě medaili za zásluhy? A líbilo se vám, když pan prezident řekl, že jste někdy považován za klauna, přestože vaše divadlo potěšilo možná statisíce lidí a dalo jim úsměv a radost ze života?

Já jsem strašně vděčnej panu prezidentovi, že vysvětlil, proč mi dal řád. Považuji totiž za klíčové, že řekl, že i práce, kterou dělám já, je záslužná a má společenský význam, neboť v tomhle státě se hodně lidí bojí, že je humor poškodí. Ten asi považují  za něco méněcenného. To je ale jenom česká vlastnost. To, co je v Británii předností, totiž někteří lidé berou s velkou rezervou. A Miloš to jasně pojmenoval.

Ale třeba hudební kritik Jan Rejžek...

No to je čůrák...

On totiž napsal na svém twitterovém profilu, že pan prezident měl jako vždy pravdu, když ocenil socdemáckého papouška kakadu Ringo Čecha. „Klaunů je málo, ale šašků hodně. Třeba hned na Hradě. Mynář, Ovčáček, Nejedlý…,“ uvedl.

Rejžkovi se nemá odpovídat, neboť to je, jako kdybyste volala na ulici do kanálu.

Ovšem i dramatik a režisér David Drábek si na Facebooku k vašemu jménu rýpl. Napsal, že „když Franta Ringo Čech namalovaj svůj majstrštyk ‚Zvířátka obdivují píču‘, kdo mohl tušit, že je v něm zakódováno poděkování prezidentu republiky za propůjčení státního vyznamenání.“

Já ale vůbec toho režiséra neznám! Tady platí staré arabské přísloví: Šakali štěkají, ale karavana táhne dál.

Jenže si přisadil i novinář Dalibor Balšínek, který do svého profilu napsal: jaký prezident, takoví vyznamenaní...

Já ale nebudu odpovídat na tyto věci, je třeba totiž mluvit státotvorně. Navažte na ten první bod a půjdeme dál. Ať jdou do prdele, čuráci! Nemá cenu těmto – a Balbín by řekl zlostným nactiutrhačům – odpovídat.

Vy jste kdysi zveřejňoval své rozhořčení nad tím, že vás Miloš Zeman nepozval na svou inauguraci. Už jste mu odpustil, je to nyní smáznuto?

No, smáznuto... já jsem na tom vlastně vydělal. Šlo tehdy totiž o nedorozumění a druhý den v televizi se mi pan prezident dokonce veřejně omluvil. Řekl, že šlo o nedopatření, když svého přítele Ringo Čecha nepozval. Copak si na to nepamatujete? A to bylo pro mne zaprvé velké zadostiučinění a zadruhé jsem si říkal, že je to sekáč a svou chybu ctnostně napravil.

Co se týče Zemanových vyjádření na konto imigrantů, tak podle mnohých komentátorů jsou jeho názory už hodně za čarou.

Není za čarou nic. Za čarou jsou uprchlíci. Já bych tady chtěl znovu všem připomenout slova papeže Františka, který řekl, že začala třetí světová válka. Jen idiot to nevidí.

Má tak podle vás pan prezident pravdu v názorech na imigranty? On třeba velmi otevřeně říká, že islámští utečenci nebudou u nás dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti, neboť budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány a zlodějům se budou utínat ruce...

Vždyť si to myslí devadesát procent obyvatel ČR! Ovšem z těch devadesáti jde jenom deset procent na ulici a zbylých osmdesát procent má strach, že je ti řvouni označí za xenofobní fašisty a nacisty. Je to prostě příšerný! Za rok – nechci ale být prorok – jich bude na Václaváku už sto tisíc.

Včera také probíhaly na různých místech demonstrace, demonstrovali ale i ti, co se imigrantů zastávají.

Ti ale za ten rok zmizí, neboť nebude možné se s tímto názorem ve společnosti ukázat, protože by je lidé umlátili.

Prezident Zeman ovšem v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech přirovnal děti prchajících migrantů k „lidským štítům“, které vyvolávají soucit i s lidmi, kteří se za dětmi skrývají. A jeho výrok upoutal pozornost velkých světových médií. Ani tady podle vás neučinil Zeman přešlap?

Ne, je to pravda. Vždyť už odhalili tolik podvodníků – jako třeba mrtvé dítě, chlap, který si sám prorazil díru do lodi... já mám podezření, že ta parta, jež vyrábí červené karty na Miloše, tak těm lidem dává do rukou medvídky. Mají pro ně ty medvídky asi připravené dopředu. To totiž lidi složí, když vidí, jak jsou zahalení, tatínek má na sobě adidasky a oblečení se značkou Nike, drahý telefon v rukách a zubožené dítě má v ruce medvídka. Nad tím ale přece některý Češi slzej! Jenže je to všechno podvod.

Jak na vás ale působí ten fakt, že mezi vyznamenanými byli vedle sebe politik František Kriegel, který v roce 1968 odmítl i přes nátlak podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa, a bývalý československý politik Komunistické strany Československa a ministr zemědělství ve Štrougalově vládě Miroslav Toman?

V našem státě byl ale každý čtvrtý členem KSČ. Prostě v každý rodině byl jeden komouš a v každým baráku byli dva tři estébáci. Když se s nimi Havel nedokázal vypořádat hned po revoluci, kdy k tomu byl čas, tak jak to můžete chtít dnes? Miloš prostě postupuje podle svého nejlepšího svědomí, on pro to má své určité zdůvodnění, a já některé jeho důvody neznám. Takže nemohu hovořit za něj.

Když ještě jednou zmíním jméno Františka Kriegela, jak si vysvětlujete, že byl vyznamenán až dnes? Je to podle vás pozitivní fakt, že byl oceněn?

Takových lidí je ale skutečně málo. Jmenujte mi někoho dalšího takového jako on. Kdo si vybaví tu Moskvu, Kreml, onu hrůzu z toho, co se tam tehdy v osmašedesátým dělo, jak je tam odvlekli – a tento člověk jim pak řekl NE! Proto má u mne hluboký obdiv.

Médiím se zase v posledních dnech hodně příčil fakt, že má „metál“ dostat i údajná udavačka StB Jitka Frantová. Ta podle Hospodářských novin totiž prý v 60. letech podepsala spolupráci se Státní bezpečností a údajně poté donášela na některé lidi.

Není na světě člověk ten, který by se zalíbil lidem všem. Na každým člověku se dá najít něco, zvláště tehdy, když to najít chcete. Další přísloví říká, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Já bych charakteristiku těch lidí uzavřel tím, že to je osobní věc pana prezidenta a pana premiéra, který to signuje. Bez podpisu premiéra Sobotky totiž nemůže pan prezident nikoho jmenovat. Jsou v tom tak dva. A když budete chtít být lidská, tak tam také uvedete, že jsem byl velmi dojat. A když jsem si pak doma ten záznam z Hradu pouštěl a viděl jsem Václava Klause a vedle něj Dášu Havlovou, tak mne napadalo, proč to ti dva nedají dohromady? Byl by to krásný pár! A zůstalo by to v rodině...

Je něco, co vás na Pražském hradě zarazilo, nebo potěšilo? Stala se vám třeba na rautu, který následoval hned po slavnostním večeru ve Vladislavském sále, nějaká milá příhoda? Kdo vám tam popřál, nebo kdo k vám byl neuctivý?

Já jsem tam ani nebyl, šel jsem hned domů. Já jsem s těmi politiky byl totiž osm let, znám je, mám je rád – některé sice méně – ale hovořit s nimi už nemusím. Proto jsem po slavnostním večeru hned jel domů. Potěšilo mne ale, že tam byli různí biskupové. Já jsem totiž v životě neviděl tolik vysokých církevních hodnostářů pohromadě. Taky jsem s nimi přátelsky pokecal.

A jak na vás působil ten fakt, že tam nebyli rektoři vysokých škol, kteří na protest kvůli těm nepozvaným na Hrad nepřišli?

Jim bych chtěl připomenout, že jestliže Miloš projeví přání promluvit ke studentům ve svobodné zemi, v demokratický společnosti, a on ho nějaký zpupný rektor vykáže a přitom musel mít hned poté vzadu hnědý trenýrky z toho pocitu, jak byl veliký, tak tam jsou pak ony důsledky. Prostě Miloš nepozve zase jeho.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...

16:25 Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...

ROZHOVOR „Čekám neskutečnou mediální masáž, která se bude všem snažit namluvit, jak se tady žilo zle…