Na nedávném odborném fóru jste se přimlouval za větší otevřenost vůči cizincům, protože potřebujeme novou sílu. A podle médií jste řekl, že Praha je v podstatě vybydlený starobinec. Jak bychom se měli víc otevřít přílivu cizinců?
To byla trochu mediální zkratka. Řekl jsem, že Evropa nezastaví příliv lidí zvenku. Potom jsem říkal, že některé služby nejsou schopny žít bez pracovní síly, která přichází zvenku, protože stárneme. V tomto smyslu jsem mluvil o vízové politice, proto má být Česká republika otevřená podobně jako ostatní státy v schengenském prostoru. Nevolám po větší otevřenosti, než je jinde v Evropě. Pro turistu je snazší se dostat na Slovensko, do Německa, do Španělska, kamkoliv než do České republiky. Po tom jsem volal. Výroky, které vyšly v médiích, vypadají bizarně, protože jde o zkratku. Volal jsem po tom, abychom otevřeli naše hranice turistickému ruchu a nebyli v tomto ohledu rigidnější, než jsou ostatní země schengenského prostoru.
A druhá teze je, že Evropa, já jsem neříkal Praha, je jako vybydlený starobinec. Je to možná expresivní výraz, ale například v Africe jsou země, kde je možná víc než padesát procent populace mladší třiceti let. Jsou kontinenty, které žijí obrovskou dynamikou a silou a že si musíme uvědomit, že svět kolem nás je mladší, má mnohem větší dynamiku, má v sobě růst. Proto jsem řekl, že Evropa je vybydlený starobinec, protože jsme přestárlí a je nás tady málo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová