Desítky miliard létají vzduchem. Po volbách přijde nepříjemný náraz, varuje ekonomka Švihlíková. Už tuší jako bude vypadat a má velké obavy

31.08.2020 16:57 | Zprávy

ROZHOVOR „Podpůrná opatření měla jít dominantně přes výdajovou stranu a mít časové omezení. Místo toho se mění daně takovým způsobem, který skutečně zásadně oslabuje příjmovou stranu rozpočtu a stabilitu veřejných financí,“ domnívá se ekonomka Ilona Švihlíková, která v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlila, jak český stát přichází o peníze v zahraničí. Kromě dividend ve výši 300 miliard, o něž země každý rok přijde, varuje i před daňovými ráji a upozornila, že co se týká odlivů peněz do zahraničí, jsme v opatřeních stále na začátku.

Desítky miliard létají vzduchem. Po volbách přijde nepříjemný náraz, varuje ekonomka Švihlíková. Už tuší jako bude vypadat a má velké obavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Stále častěji zaznívá kritika odvádění financí z České republiky. Jedním z příkladů jsou dividendy, které zahraniční korporace vyvádějí do ciziny. Problém trvá už dlouhou dobu... – nakopla vládu k řešení koronavirová krize?

Myslím, že koronavirová krize zvýraznila spíše jiná témata – od fungování zdravotnictví, po digitalizaci státní správy až k zásobování Státních hmotných rezerv. Toto téma teď k těm hlavním určitě nepatří.

Vy sama jste pro zákaz tohoto odlivu i pro zákaz vyplácení dividend. Vysvětlete, prosím, čtenářům, jak by to mělo fungovat?

Tohle je potřeba upřesnit. O zákazu výplaty dividend jsem mluvila v souvislosti s poskytováním státní pomoci – firmy, které dostaly nějakou pomoc od státu, by podle mě nesměly dividendy do zahraničí vyplácet. Ta pomoc přece jde z našich daní, takže jsem považovala za vrcholně nemorální, aby firmy ještě vyplácely dividendy. Tento názor se ale neprosadil. Odlivy dividend ze země značí hlubší problém – vlastnickou strukturu ekonomiky České republiky, která se vytvořila za posledních třicet let.

Tématem dividend se už nějakou dobu zabývá například hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura tvrdí, že se jedná až o 300 miliard korun ročně. Je to tak?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Že jsme chystali převrat? Chci vidět ty dokumenty i blázna, co je vytvořil

14:58 Konečná: Že jsme chystali převrat? Chci vidět ty dokumenty i blázna, co je vytvořil

„Jestliže existují nějaké dokumenty, které tvrdí, že jsem měla plánovat převrat, pak je chci vidět a…