Dezertéři, nechce se jim pracovat, vymlouvají se na deprese. Analytik Kotrba předkládá fakta o migraci, o kterých se tu mlčí

08.01.2016 10:13 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že za imigrační vlnou stojí organizace Muslimské bratrstvo, a okamžitě se ozvaly protesty a pochybnosti. Analytik Štěpán Kotrba nyní v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předkládá konkrétní důkazy na podporu tohoto tvrzení. Prezident podle něj elegantně jednou větou shrnul množství informací od tajných služeb, o kterých se ale nemluví.

Dezertéři, nechce se jim pracovat, vymlouvají se na deprese. Analytik Kotrba předkládá fakta o migraci, o kterých se tu mlčí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Další zásadní prohlášení v souvislosti s migrační krizí zazněla v minulých dnech od prezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru pro ČRo Plus s odvoláním na představitele Spojených arabských emirátů a marockého ministra zahraničí označil i konkrétní zdroj: „Domnívám se, že tuto invazi organizuje Muslimské bratrstvo s využitím finančních prostředků z celé řady států.“ Co říci k této organizaci?

Vycházím z prosté teze, že migrační vlna přináší zejména sunnitské věřící. Šíitů, alawitů či ismailitů se netýká. Na schůzce o Sýrii s představiteli zemí, v nichž je většinovým náboženstvím šíitská větev islámu, která se konala v českém Parlamentu, jsem se během diskuse shodl s přítomnými velvyslanci v tom, že kořenem islámského terorismu a radikalizace muslimů byla frustrace z konce Osmanské říše a následné sekularizace a modernizace Blízkého a Středního východu, která nastala v kolonizovaných zemích v padesátých letech. To bylo impulzem k politické aktivizaci do té doby většinou sunnitského sociálního hnutí – Muslimského bratrstva. Vzniklo z něj jedno z největších hnutí panarabských a panislámských konzervativců se znaky, kterým říkáme fundamentalismus. U kolébky jeho nesmiřitelného náboženského puritanismu a politizace stál egyptský básník a učitel Sajjid Qutb. Jeho článek s názvem „Amerika, kterou jsem viděl“, a zejména jeho kniha „Milníky“ (Ma álim fi-t-taríq) či Bitva mezi islámem a kapitalismem (Ma'arakat al-Islam wa'l-Ra's Maliyya) orientovala muslimské bratry od modernismu Násirova Hnutí svobodných důstojníků k ultrakonzervativnímu chápání víry a její radikální obrany před „nemravnými cizáky“.

Ke studiu doporučuji film Adama Curtise „The Power Of Nightmares“. Nebo alespoň recenzi, která vyšla kdysi v Britských listech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Že jsme chystali převrat? Chci vidět ty dokumenty i blázna, co je vytvořil

14:58 Konečná: Že jsme chystali převrat? Chci vidět ty dokumenty i blázna, co je vytvořil

„Jestliže existují nějaké dokumenty, které tvrdí, že jsem měla plánovat převrat, pak je chci vidět a…