Letošní rok se vyhrotila situace na politické scéně před státním svátkem 28. října konfliktem mezi Pražským hradem a ministrem kultury Danielem Hermanem, který vznikl po přijetí dalajlámy na ministerstvu kultury. Ukázalo se, že obětí nespokojenosti prezidenta Miloše Zemana s ministrem bude Hermanův strýc Jiří Brady, protože nedostane předem slíbené vyznamenání. Naopak se mluví o tom, že medaili obdrží zpěvák Daniel Hůlka, příznivec Miloše Zemana, který před pár lety kandidoval za stranu SPO-Zemanovci. Nedehonestuje to státní svátek a akt vyznamenávání?
Bohužel dehonestuje, protože pokud se budou kandidáti na vyznamenání posuzovat podle toho, jestli jsou v ideové přízni s panem prezidentem, bude to špatně. Výběr by měl být takový, aby byli vyznamenáni lidé, kteří si to zaslouží za svůj dosavadní život, za to, čím prospěli České republice, a ne za to, čím prospěli panu prezidentovi. Měřítko, které Miloš Zeman užívá, je špatné. Když bude oceňovat zpěváky, kteří mu nějak posloužili v kampani, ztrácí ten akt vůbec smysl.
Případ pana Bradyho přirovnal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k případu, kdy někdejší prezident Václav Havel na poslední chvíli zrušil ocenění Rakušana Helmuta Zilka. Důvodem byla informace, že Zilk měl spolupracovat s StB. Je to podle vás srovnatelné?
To se nedá srovnávat. To je úplně jiný případ. V případě starosty Zilka nebyla informace o spolupráci s StB do té doby známa, objevila se až v posledních dnech. Tehdy bylo celkem namístě vyznamenání neudělit, protože by to později bylo zpochybňováno. Také by to ztrácelo na významu. Tehdy to bylo opodstatněné rozhodnutí, ale tady je to věc osobní, je to věc nějaké zášti, dokonce i msty, jestli to tak můžeme nazvat, a to je podle mne špatně. I kdyby prezident Miloš Zeman tisíckrát nesouhlasil s tím, co udělal ministr kultury Herman, budiž, na jiný postoj má právo, ale nemůže se mstít na jeho strýci. To je do nebe volající. A myslím, že veřejnost to také tak vnímá, že je to nepatřičné, že je to skutečně přízemní, že to s nějakým státnickým postojem nemá nic společného.
Z toho jsem pochopila, že v této záležitosti věříte ministru kultury, nikoli prezidentovi. U rozhovoru prezidenta s ministrem kultury, na kterém měla padnout výhrůžka, že pokud přijme dalajlámu, nebude jeho strýc vyznamenán, měli být také další dva členové vlády – ministr dopravy za ANO Dan Ťok a ministr průmyslu Jan Mládek za sociální demokracii, tedy váš stranický kolega. Ale oba tvrdí, že si to nepamatují. Nezeptáte se jich, jak to skutečně bylo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Bublan , vyznamenání , Zeman , Brady
autor: Libuše Frantová
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost