Do ruky lopatu, rýč nebo krumpáč. A bude po problému! Vzkaz Tomáše Vyorala sesypaným umělkyním

09.07.2021 16:00 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA O divadelní fakultě, na které prý studentky a studenti zažívají traumata a šikanování od učitelů, nemá Tomáš Vyoral valné mínění. „Do ruky lopatu, rýč nebo krumpáč a ručím za to, že traumatům a sexismu bude tradá,“ myslí si. Výjimečně také souhlasí s Miroslavem Kalouskem, co se týče úrovně Pirátské kampaně. Pokud to tak půjde dál, bude Andreji Babišovi stačit málo, říká. A že Piráti chtějí, aby se v EU hlasovalo většinově a ČR tak mohla být přehlasována, považuje za důkaz toho, že jsou protinárodní, dokonce vlastizrádní.

Do ruky lopatu, rýč nebo krumpáč. A bude po problému! Vzkaz Tomáše Vyorala sesypaným umělkyním
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Na Slovensku sice počty nakažených covidem klesají na nízké desítky, Slováci ale vzhledem k „situaci ve světě“ zavřeli hraniční přechody. Situace se týká i menších cest směrem do Česka, což naštvalo mnoho obyvatel na obou stranách. Padají i námitky, že v Česku je přece covidová situace také výrazně zlepšená. Jak se na tento krok slovenské vlády díváte vy?

Zejména slovenské elity mají z nějakého mně neznámého důvodu odnepaměti určitý mindrák, který si léčí potom tím, že jsou v uvozovkách papežštější než papež, případně že jsou za každého režimu přisluhovači a úderníky v první linii. Ať už jde o nadšení z eura, první neziskovkářskou a předtím takřka neznámou prezidentku nebo Slovenský štát. Nyní Slovensko, alespoň na mě, působí trochu jako takový inkubátor a laboratoř nastolování nejnovější a absolutní totality pod rouškou a respirátorem PR covidu. Takhle se na to dívám. Tyto kroky slovenských pravověrných a poplatných úderníků, podobně jako u těch našich, nemají nic společného se skutečnou ochranou obyvatel nebo řešením jakékoliv epidemické situace, která navíc ze zdravotnického hlediska dle reálných čísel neexistuje a nikdy neexistovala.

Je cosi shnilého na DAMU, domnívají se studenti této školy. Studentská skupina NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET sesbírala výpovědi několika studentů, převážně studentek. Jejich čtení zabralo 45 minut. „Zbytečnost, zklamání, práce, rozpor, rezignace, arogance, stažený žaludek, úzkost, křeč, strach, ponížení, méněcennost, vězení, nespravedlnost, šikana, nechuť,“ popsali zkušenosti ze školy, která má vzdělávat budoucí divadelníky, režiséry či scénografy. Na škole prý panuje sexismus a pedagogové si dělají, co chtějí a způsobují studentům traumata. Stalo se podle vás v poslední době české školství semeništěm zla, nebo je problém v něčem jiném?

DAMU je, zdá se, především semeništěm psychicky a emočně nevyrovnaných bytostí se sklony k nejrůznějším závislostem a naskakování na kdejakou prorežimní volovinu a propagandu. A podle výpovědí oněch studentů, jakkoliv nechci snižovat skutečná příkoří, která se mnohým mohou dít, bych řekl, že jde také o první linii – současní Goebbelsové tak rádi ono slovní spojení používají – snowflaků – mladých českých snowflaků. Tedy takzvaných sněhových vloček, jak se mladé generaci, která nic nevydrží a ze všeho se osype a sesype, říká. Do ruky lopatu, rýč nebo krumpáč a ručím za to, že traumatům a sexismu bude tradá.

Pirátská kampaň se stala terčem posměchu, podobně jako nedávno koalice SPOLU. Zatímco Fiala, Jurečka a Pekarová to slízli zejména za fotku z houpaček, u Pirátů si tematiku provazu vypůjčil poslanec Jakub Michálek, aby se nechal vyfotit coby kovboj „městského střihu“, chytající do lasa korupčníka s taškou peněz. „Paralympiáda politického marketingu,“ ozvalo se spolu s obviněním z diletantismu. Miroslav Kalousek zase varoval, že na příštím plakátu může být místo provazu třeba gilotina. Jak dosavadní pirátskou kampaň hodnotíte vy? A povedl se tento kousek s „kovbojem“ Michálkem?

Tady můžu výjimečně souhlasit s Miroslavem Kalouskem. Že jsou politické kampaně plné trapného politického patosu, nesplnitelných slibů až evidentních a do očí bijících lží, není nic nového. Ale je faktem, že současná politická garnitura v trapnosti snad trhá všechny rekordy. Pak hnutí ANO premiéra Babiše prakticky stačí jen málo a je jednookým mezi slepými, hluchými a slabomyslnými králem. Jinak myslím, že Pirátům by spíše slušel klip s pirátem, který okrádá střední a nejnižší českou, moravskou a slezskou třídu a dává bohatým nadnárodním a nepřizpůsobivým etnickým – a nejen – menšinám všeho druhu.

Piráti v EU chtějí posilovat Evropský parlament a zrušit právo veta při hlasování o daních a zahraniční politice. Shodli se na tom jejich stranický předák Ivan Bartoš a europoslanec Marcel Kolaja. V Radě by tak chtěli odblokovat situace, kdy se proti nějakému návrhu postaví třeba jen několik zemí, nebo dokonce jediná. Je toto prohlášení a uvažování od českého politika v pořádku?

Každému, kdo se trochu zajímá o politiku a je malinko soudný, musí být zřejmé, že Piráti jsou protinárodní a prakticky vlastizrádné politické uskupení. Bez přehánění jde o krajně levicové extremisty, proti kterým jsou současní komunisté slabým odvarem. Počínaje jejich skvělým názvem a konče jejich politickými názory a proklamacemi a původem jejich vzniku coby globalistické entity fungující tak trochu na podobné bázi jako ony takzvané lidskoprávní a filantropické neziskovky. Piráti jsou pátou kolonou, nebo chcete-li trojským koněm Bruselu a Berlína u nás. Nejsou samozřejmě jediní.

Pokud by takové opatření bylo aplikováno do praxe, jak by se změnilo postavení České republiky v EU?

Postavení České republiky v EU, která je bohužel už tak jen lokajskou kolonií, by ještě o jeden stupínek padlo. Ale nic si nenamlouvejme, ani bez toho reálně naši politici sami o sobě nemají v rámci EU prakticky žádné slovo. A ani nechtějí, protože kooperace skrze legalizovanou korupci nazývanou dotacemi je pro přežití řady z nich téměř nutná.

Evropská komise vypracovala návrh minimálního zdanění znečisťujících leteckých paliv. Plán je součástí klimatické strategie sedmadvacítky, návrh by měl přijít na přetřes už 14. července. Současné nulové zdanění fosilního paliva totiž podle dokumentu neodpovídá výzvám a politikám v oblasti klimatu. Jenže aby změna vešla v platnost, celou věc musí unie odsouhlasit jednomyslně, což může být problém. Jak se k tomuto nápadu nové daně stavíte vy? Co je jeho cílem? A projde podle vás nakonec?

Projde cokoliv, co budou majitelé klíčů chtít a k čemu dostanou bruselské marionety befél. Jeho cílem je další utahování šroubů v rámci zaváděné totality. Další ožebračení drtivé většiny obyvatel a jejich zchudnutí, protože právě na ně ona daň dopadne. Snížení mobility, jak jsme slýchali a slýcháme v souvislosti s PR covidem – toho si všímejte. Chtějí totiž omezit obecně pohyb a cestování lidí, ať už pro to mají důvod jakýkoliv.

Maďarský premiér Viktor Orbán vrátil úder západním politikům. Jejich snaha diktovat Maďarsku, jaké má mít zákony, prý vyvěrá z koloniální minulosti. Cítíte také, že západní lídři se snaží východním státům EU vnutit způsob života, názory a ideály?

To je zcela nepochybné a viditelné na denní bázi fungování politbyra EU sojuzu. Myslím, že to vnímám nejen já, ale spousta dalších lidí.

Mělo by Česko snížit důchody komunistickým pohlavárům, jak navrhl lidovecký šéf Marian Jurečka? Šlo by o narovnání nespravedlnosti, nebo je na takové věci už pozdě?

Další populistický výkřik intelektuálního trpaslíka. Sádrového nutno dodat. Jurečka se zřejmě po třiceti letech probral z kómatu. Jinak jestli myslí důchody kariérních komunistů a komunistických kádrů typu Pavla Rychetského, generála Petra Pavla, Petra Pitharta, Jaromíra Štětiny nebo řady lidoveckých pohlavárů, tak v zásadě nemám problém. S tím ale asi génius Mariana Jurečky úplně nepočítal.

Milí čtenáři, pozor!

Chybělo vám v zúčtování nějaké téma tohoto týdne? Můžete se Tomáše Vyorala zeptat přímo! Své dotazy posílejte na e-mail patecni.zuctovani@seznam.cz, každý týden vybereme jeden až dva, které zařadíme do nového zúčtování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národ není sprosté slovo a na nacionalismu není nic špatného. Vědec a krajský lídr pravice natřel Piráty i evropské dotace

11:48 Národ není sprosté slovo a na nacionalismu není nic špatného. Vědec a krajský lídr pravice natřel Piráty i evropské dotace

Národ není sprosté slovo. Ani nacionalismus. Doktor Otto Jarolímek, fyzik z Technické univerzity Lib…