Docent Ševčík: Nepřizpůsobiví vysávají dávky. A postižení musí dokládat, že nemají ruku. Cizí banky u nás vydělají víc než doma

13.08.2018 8:22 | Zprávy
autor: Marek Korejs

Ekonom a proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík se domnívá, že štědrost sociálních systémů ve vyspělých zemích světa přispívá k migrační vlně. Pro firmy se v Česku musí vytvářet takové podmínky, aby hned po skončení investičních pobídek ze země zase neutekly, říká docent Ševčík v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz. Pobídky a unijní dotace ekonomice podle zkušeného ekonoma neprospívají, nýbrž pokřivují tržní prostředí.

Docent Ševčík: Nepřizpůsobiví vysávají dávky. A postižení musí dokládat, že nemají ruku. Cizí banky u nás vydělají víc než doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Miroslav Ševčík

Česká ekonomika zpomaluje. Meziroční růst v prvním čtvrtletí poklesl na 4,2 procenta oproti 5 procentům čtvrtého čtvrtletí loňského roku. Je zde něco, na co je nutné se připravit?

Byl bych opatrný s tím, že zpomaluje, to mohou být statistické odchylky. Každá ekonomika se vyvíjí v rámci cyklu, to znamená, že po vzestupných fázích nastávají i fáze sestupné. Tato situace může přerůst v pokles ekonomiky. Jenom pro úplnost dodávám, že za recesi považujeme situaci, kdy reálný hrubý domácí produkt po dvě po sobě jdoucí čtvrtletí klesá do záporných hodnot. Často se to laické veřejnosti plete a za recesi se zaměňuje už ta fáze, kdy pouze dochází ke zpomalení tempa růstu HDP. Osobně si myslím, že recesi v nejbližších měsících očekávat nemusíme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Jednatel firmy

Pokud bych přijal vaši tezi, že jste se stal jednatelem firmy a nemáte s ní nic společného, což z právního hlediska není pravda, ale pokud bych tomu věřil, znamenalo by to, že jste se stal bílým koněm, uvědomujete si to? A udělal jste to vědomě nebo nevědomě? Upřímně nevím, co je horší.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod mosty je narváno. Ať jdou umělci makat místo Ukrajinců. Kandidátka do Rady ČRo se projevila

17:09 Pod mosty je narváno. Ať jdou umělci makat místo Ukrajinců. Kandidátka do Rady ČRo se projevila

Lidé neplatí poplatky ČT a ČRo včas a řádně z lásky k nim, ale ze strachu, aby jim exekutor nezaklep…