Docent v barvách SPD: Kdo je ta pravá mlčící většina? Fanoušci Zemana, Babiše a Okamury. Slonkové hrozí tři roky natvrdo. Etické normy...

23.11.2018 16:00

ROZHOVOR „Je evidentní, že Slonková a Kubík porušili tři paragrafy švýcarského trestního zákona,“ říká ohledně reportáže s Andrejem Babišem mladším zakladatel vysoké školy a bývalý rektor Lubomír Pána, který kandidoval za SPD do senátu. V rozhovoru promluvil nejen o tom, co se děje kolem Andreje Babiše, ale i o 17. listopadu a demonstracích. Uvedl také, proč podle něj nejdou do ulic také příznivci Zemana, Babiše a Okamury, a co by se musela stát, aby do ulic vyšli.

Docent v barvách SPD: Kdo je ta pravá mlčící většina? Fanoušci Zemana, Babiše a Okamury. Slonkové hrozí tři roky natvrdo. Etické normy...
Foto: archiv L. Pána
Popisek: Lubomír Pána, zakladatel vysoké školy a bývalý rektor
reklama

Už druhý týden hýbe veřejností to, co se děje kolem Andreje Babiše a jeho staršího syna. Co vy na celý ten „případ“ říkáte?

Oba jsou v pozici obviněných a vyšetřuje je policie pod dohledem státního zástupce. Vítězná politická reprezentace po volbách do Poslanecké sněmovny se dohodla, že jí stíhání předsedy politického hnutí nevadí a bude ctít presumpci neviny. Andrej Babiš se stal premiérem. Stávající opozici se to nelíbí a nechce čekat, jak rozhodne nezávislý soud. Proto vyvolává neustálé napětí ve společnosti, rozděluje společnost a nechce respektovat výsledky demokratických voleb.

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23692 lidí

Co se týče reportáže Sabiny Slonkové a jejího kolegy Kubíka, národ se názorově rozdělil. Někteří tvrdí, že toto už je „přes čáru“, je to tendenční, připravená munice, pokus o český majdan… Jiní zastávají názor – ještě že máme investigativní novináře. Jak to vidíte vy?

Ani investigativní novinář by neměl porušovat zákony a etický kodex. Etické kodexy máme různé a lze je vykládat různě. Seznam přišel s tím, že jeho etický kodex nebyl porušen. Nad tím by se měli zamyslet majitelé společnosti Seznam.cz, a. s. (2.604 kusů akcií na jméno). Nestačí říci, že nezasahují do práce novinářů. Ale jaký má jimi vlastněný subjekt etický kodex a jak je dodržován, za to by měl být spoluodpovědný i majitel(é), nejen vedení novinářské části Seznamu (Seznam.cz TV, s. r. o.).

Zákony jsou dané a nelze je překročit. Je evidentní, že Slonková a Kubík porušili tři paragrafy švýcarského trestního zákona. Matka Babiše ml., která byla součástí nahrávání, se dle jejího vyjádření již obrátila na švýcarské orgány. Novinářům tak hrozí až 3 roky vězení nebo pokuta. Domnívám se, že budou odsouzeni, protože porušení zákonů přímo dokumentují a dokazují ve své reportáži.

Na Andreje Babiše je v těchto dnech samozřejmě obrovský tlak. Máte pocit, že ten první „náraz“ ustál? A jak hodnotíte jeho nynější vystupování v médiích, jak mluví o své rodině, svém synovi…?

V osobní rovině je vidět, že se ho, z jeho pohledu nespravedlivá, další a další obvinění a vykonstruované kauzy dotýkají a reaguje velmi emotivně. V politické rovině předpokládám, že v pátek vládě nebude vyslovena nedůvěra a bude pokračovat.

Abychom v budoucnosti předcházeli vlivu jiných států či soukromých osob, měli bychom přijmout zákon, jaký mají například již od roku 1938 (novelizovaný v roce 1966) Spojené státy americké, a který v podobném znění přijalo před časem i Rusko. V USA se jedná o zákon č. 22 U. S. C. pod názvem „Foreign Agents Act (FARA). Účelem zákona je zajistit, aby americká vláda a veřejnost měla informace o tom, kdo neziskové organizace financuje, a tedy může ovlivňovat jejich prohlášení a politické aktivity.

Jelikož rozhovor s Andrejem Babišem mladším, byl odvysílán v týdnu, kdy jsme si připomínali 17. listopad, vyvrcholily emoce právě onu sobotu. Co říkáte na to, co se dělo v Praze? Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že byl 17. listopad „zprivatizován“ kruhy kolem liberální demokracie?

Ano. Z osobní zkušenosti a vlastního odhadu vím, že v listopadu 1989 si přála změnu většina naší společnosti, včetně členů KSČ a jejich rodin. Proto by se nikdo neměl předhánět v tom, kdo je větší či menší demokrat a kdo může či nesmí ten který svátek slavit. Jde o etické normy chování, které odpůrci pana prezidenta Zemana, premiéra Babiše a místopředsedy Poslanecké sněmovny Okamury nedodržují. Naopak záměrně je porušují a vyvolávají tak napětí. Připadám si někdy, že jsme v permanentní volební kampani. Ale volby vyhlašuje prezident a volební kampaň by měla trvat jen několik týdnů.

Například v Českých Budějovicích a také v Praze se konala demonstrace proti Andreji Babišovi už i minulý týden ve čtvrtek. Na pražské akci vystoupil například Miroslav Kalousek i paní Němcová. Ozvaly se ale názory, že právě tito, především tedy pan Kalousek, dělá svou přítomností demonstrantům spíše „medvědí službu“. Vnímáte to také tak? A proč to tak podle vás je?

Většina lidí se domnívá, že bylo rozhodnuto ve svobodných demokratických volbách. Na tyto manifestace chodí občané, které demokratické volby nezajímají do té doby, než budou výsledky voleb takové, jaké si přáli. A ač se vydávají za demokraty, nejvíce se bojí prvků přímé demokracie, které má ve svém programu politické hnutí Svoboda a přímá demokracie.

A mimochodem čím si vysvětlujete, že ačkoliv se v Praze hlavně v posledních měsících koná poměrně dost demonstrací, příznivci Miloše Zemana a Andreje Babiše do ulic nevyjdou, nebo rozhodně ne v takové množství….

Protože příznivci Miloše Zemana, Andreje Babiše i Tomia Okamury jsou tou takzvanou „mlčící většinou“. Mají starost o svou práci o svou rodinu a nemají chuť ani čas se zabývat virtuálními kauzami. Věří v to, že v demokratické společnosti pracuje nezávislá policie a státní zastupitelství a rozhodují nezávislé soudy. Pokud by toto bylo porušeno, určitě by do ulic vyšla i mlčící většina, jako tomu bylo v roce 1989.

Kritika, ale i pochvala se snesla na hlavu těch, kteří vyhodili 17. listopadu do koše květiny, které někteří státní činitelé položili u památníku na Národní třídě. Co toto gesto o náladě ve společnosti? A domníváte se, že to bude ještě nějakým způsobem gradovat?

Domnívám se, že to byli jedinci, kteří jsou frustrovaní a jediné čeho kdy dosáhli je jejich exhibice před televizními kamerami. Podle Policie ČR spáchali přestupek. A v demokratické společnosti by se nikdo neměl klonit k tomu, aby podporoval aktivně nebo jen pasivně (tím méně členové našich zastupitelských orgánů) konání přestupků proti našemu právnímu řádu.

Vy jste již zmínil, že podle vás nedůvěra vládě vyslovena nebude.  Ale přesto by mne zajímalo, co říkáte na slova prezidenta Zemana, který uvedl, že pokud by vláda padla, pověří jejím sestavením opět Andreje Babiše?

Pan prezident byl zvolen v přímé volbě a postupuje podle Ústavy ČR. Je jen na něm, jak realizuje své ústavní pravomoci, které jsme mu v demokratických a svobodných volbách svěřili.

Podle některých průzkumů teď Andreji Babišovi údajně nevěří více než polovina lidí. Věříte těmto číslům, nebo sdílíte názor s těmi, kteří se domnívají, že pokud by byly předčasné volby, ANO by naopak posílilo?

Nevím, kolik lidí Andreji Babišovi nevěří, ale v žebříčcích popularity politiků se dlouhodobě umisťuje na prvních místech. Svoje postavení a postavení hnutí ANO potvrdil již v několikerých volbách. Na základě těchto skutečností se domnívám, že by v případných volbách hnutí ANO nejen vyhrálo, ale své postavení by mohlo ještě posílit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průmyslník Špicar: Rok 2020 zvládli živnostníci dobře. Nezbývá, než doufat

16:21 Průmyslník Špicar: Rok 2020 zvládli živnostníci dobře. Nezbývá, než doufat

ROZHOVOR „Chci věřit, že je tím posledním,“ říká o právě skončeném lockdownu v rozhovoru pro Parlame…