Dohra Klausova vyhazovu. Fiala na odstřel? Chystá se velký návrat, prsty v tom prý má Kalousek. Vlastimil Tlustý o nové ODS

21.03.2019 19:45

ROZHOVOR „Kdysi jsem byl zastrašován já a moji příznivci. To jenom pokračuje!“ Exministr financí Vlastimil Tlustý popisuje v reakci na vyloučení Václava Klause ml. z ODS jednoznačný projekt splynutí ODS a TOP 09 a jmenuje konkrétní osoby, které za ním stojí. Až na pár partyzánů typu Jaroslava Kubery je podle něj současná ODS jen zakamuflovaná, převlečená Unie svobody, která úspěšně mate veřejnost. A jak dlouho bude potřebný profesor Petr Fiala? „Dokud kongres nové Unie svobody splynulé s TOP 09 neshledá jako lepšího ideového vůdce Mirka Topolánka,“ říká Tlustý, který s jistotou očekává, že se Václav Klaus ml. chopí s úspěchem příležitosti a založí novou politickou stranu. Tu by Vlastimil Tlustý veřejně podpořil a nejen to.

Dohra Klausova vyhazovu. Fiala na odstřel? Chystá se velký návrat, prsty v tom prý má Kalousek. Vlastimil Tlustý o nové ODS
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Na Facebooku jste komentoval dění kolem odchodu Václava Klause ml. z ODS. Začnu prvním bodem, když jste popisoval, co v ODS doutná a s jakým ohněm je potřeba počítat. Psal jste o tom, že se ODS připravuje na splynutí s TOP 09 nebo její nahrazení. Takže aby zaujala toto spektrum voličů, nepotřebuje ODS lidi typu rebelujícího Klause a o tom svědčí taky, jak píšete, „kandidátka do EP plná eurooptimistů“. Když budu vycházet z vašeho předpokladu, myslíte si, že si tedy ODS nechala zpracovat nějakou analýzu nebo průzkum, kde vyšlo, že tento směr, tedy získat voliče TOP 09, je správný ke zvětšení popularity? Prostě chtějí nové voliče a tohle je nejsnadnější cesta? Nebo je to naprosto osobní hra, třeba osobní dohoda s TOP 09, že se dopředu chtějí dostat jiní, což jste taky naznačil na Facebooku?

Anketa

Mělo by Česko usilovat o převoz pašeračky Terezy Hlůškové z Pákistánu do vězení u nás?

hlasovalo: 9550 lidí

To se pokoušíte přijít na podrobnou znalost vnitřního mechanismu něčeho, čemu se říká černá skříňka. Je známá vědecká metoda, kdy se snažíme z vnějších projevů pochopit, co se vevnitř odehrává. Já jsem popsal to, co vidím jako jisté. Nepopsal jsem situaci podrobněji proto, že nic jistějšího se popsat nedá. Vše ostatní jsou domněnky a musel bych vše doplňovat…
to slovo splynutí je zvoleno záměrně, aby nepopisovalo přesný způsob provedení. Jestli strany podepíší fúzi, sestaví společnou kandidátku, jestli vytvoří koalici, jestli jedna pojme členy druhé… to jsou konkrétní podoby a v nich se výsledek může lišit. Slovem splynutí říkám obracení se k týmž voličům sjednoceného subjektu, ale jak bude sjednocen, považuji za nepodstatné. Konkrétní podobu se odvážím blíže specifikovat, až bude více projevů.

Anketa

Dostane se TOP 09 do příští Poslanecké sněmovny? Ať už sama, či v rámci předvolebního spojenectví?

5%
95%
hlasovalo: 11316 lidí

Odvažuji si naznačovat, že je to ku prospěchu dvojice Kalousek, Topolánek. To jsem si naprosto jistý. Z toho se dá dovodit, že oni jsou hlavní autoři a realizátoři. A tady je možné doplnit, že jim může významně pomáhat někdo ze současného vedení ODS, může to být i předseda Fiala, ale tohle už nemohu tvrdit jistě. Proto říkám, je to projekt, jehož dominantními hráči jsou Topolánek s Kalouskem, kteří mají asi nějaké spolupracující ve vedení ODS. Kdo to je, nemůžu vědět.

Ještě než se dostaneme právě k bodu návratů politických „nebožtíků“, o kterém jste také psal na sociální síti, ještě bych požádala o pár slov k programovému posunu ODS, který považujete za jistý. Předseda ODS tvrdí, že se odkláněl od programu Václav Klaus ml., a to dlouhodobě. Podle Marka Bendy se také strana nijak neposouvá, jen cituji, „je dneska více stranou sázející na konzervativní myšlenky“. Naopak politolog Jan Kubáček hovoří o „sobotkizaci“ ODS. Když jste poskytoval před pár lety, ještě když byl premiérem Petr Nečas, rozhovor pro ParlamentníListy.cz, hovořil jste o pořád té samé langerovské ódeesce. Jaká je Fialova ódeeska po odchodu Václava Klause ml.? 

Začnu tím, čím v každém případě není. Jistě přežívají někteří partyzáni, jako je předseda Senátu. Může mi někdo namítnout, že je to významný partyzán. Ano. Moje přesvědčení je, že to, co dnes vidíme, nemá s původní ODS nic společného. Neoprávněně původní označení používá a mate voliče, protože programově, ideově, personálně až na několik výjimek typu Jaroslav Kubera je to pokračovatelka Unie svobody. Proto je tak blízká TOP 09, proto na nás všechny, kdo takové názory nesdílí, útočí média. Snaží se z nás udělat nejstrašnější ďábly českého politického světa, a to všechno dokumentuje, že to, na co se koukáme, nemá s původní ODS nic společného. Je to zakamuflovaná, převlečená Unie svobody, která úspěšně mate veřejnost s nápisem ODS.

Fotogalerie: - Sněmovní veselo

Páteční zasedání sněmovny. Na programu bylo zdaněn...
Páteční zasedání sněmovny. Na programu bylo zdaněn...
Páteční zasedání sněmovny. Na programu bylo zdaněn...
Páteční zasedání sněmovny. Na programu bylo zdaněn...
Páteční zasedání sněmovny. Na programu bylo zdaněn...
Páteční zasedání sněmovny. Na programu bylo zdaněn...

Po vyloučení Václava Klause ml. se dá předpokládat, že ODS nebude dávat prostor lidem, kteří Klause obhajovali nebo mají třeba podobné názory a budou označeni za ty, kteří nechtějí, abychom byli součástí Západu. V podstatě z těch výrazných tváří, jak říkáte, zbývá předseda senátu Jaroslav Kubera. Ten všechna nařízení EU nevítá. Myslíte si, že začne vítat nebo už vítá?

Je to přesně stejné zastrašování, které jsem prožil sám. Když se někomu podaří ukrást název strany a pod rouškou názvu dělat úplně jinou politiku, samozřejmě že bedlivě střeží, aby se nenašel někdo, kdo se bude snažit k původnímu vrátit. Nepochybně nějaká část členské základny je původní a třeba by se rozpomněla. Kdysi jsme byli zastrašován já a moji příznivci. To jenom pokračuje. Oni, když už se k moci dostali, si ji vzít nenechají. Samozřejmě budou všichni ti Bendové a spol. vykládat své pohádky tak, jak jste je citovala. To jsou ti, kteří matou veřejnost.

Anketa

Kdo v posledních letech nejvíc uškodil ODS?

23%
71%
2%
hlasovalo: 14207 lidí

Vše, co se dnes odehrává, má jeden klad, že se konečně po patnácti letech vše na kauze Klause juniora stává jasným. Najednou vše leze na povrch a velice těžko se kamufluje. Když jsem říkal v roce 2006, že zlikvidovali program ODS, tak z poslaneckého klubu bylo deset lidí, kteří byli ochotní připustit, že mám pravdu. Dnes by jich bylo víc. Už je jasné, jaká pšenka vyrostla ze semínek Topolánka a Kalouska.

Pokouším se to brát objektivně, toto není strana, kterou bychom my s přesvědčením původní ODS mohli volit, ale dobrá, vůdcové převzaté strany se rozhodli zamířit na jiné voliče a chtějí být v tom samém prostoru jako TOP 09 a KDU-ČSL. Ať to dělají! Ale netvařte se jako původní ODS, nelžete, nejste! Je to jasné, dokázané, přestaňte lidi mást! Řekněte to, že jste probruselští, řekněte všechno, co říká TOP 09, obraťte se na stejné voliče a neoblbujte ty, kteří věří, že jste následnická a skoro stejná ODS. Nejste, hotovo! To mě rozčiluje! Přijďte v novém plášti, předveďte se, kdo jste, a uvidíme, kdo vás bude volit. Dokonce se může stát, že je bude volit více lidí, než by bylo těch, kteří by volili tu tehdejší ODS s 36 procenty ve volbách 2006, ať to zkusí. Já si myslím, že to tak není. Ale správné je svléknout matoucí šat ODS, předvést se v pravém světle, a volič vám to poví, jestli je král krásně oděný, nebo nahý. Volič vám to poví.       

A teď k návratu Mirka Topolánka nebo Miroslava Kalouska, o jejichž možném vzestupu jste se na Facebooku také zmínil. A jak jste řekl před chvílí: „Je to projekt, jehož dominantními hráči jsou Topolánek s Kalouskem.“ Proč si myslíte, že by tito lidé mohli být pro ODS zajímaví? Co by od nich mohla čekat nového, když už se pohybují či pohybovali na politické scéně tolik let a víme, s jakým výsledkem? Nebo jsou zajímaví právě tím, že v ODS přesně vědí, o koho jde?

Vy se ptáte, jestli je zájem více na straně ženicha, nebo nevěsty. Já jsem si naprosto jistý, že oni zájem mají. Pro oba je to vynikající příležitost, jsou ideově stejní jako nová Unie svobody. Nemají žádnou alternativu, TOP 09 jim umírá. Pro Mirka Topolánka je tento proces způsob, jak se vrátit, po čemž nepochybně touží. Pro Mirka Kalouska je to přímo zázračná záchranná loď v jeho neodkladném politickém konci. Jsou kamarádi, logicky postupují spolu. Vždycky byli kamarádi. Ženichové mají obrovský zájem o nevěstu. Já v tom článku na Facebooku dávám jen najevo, že v ODS budou lidé, kterým by se to líbilo. Neodvažuji si tvrdit, že je jich většina, nevím, kteří to jsou, ale svými činy tomu zjevně napomáhají. Ale v bývalé ODS jsem často viděl lidi něčemu napomáhat a nevědět čemu. Jestli to můžu říct ošklivě, užitečných idiotů je vždycky dost. Nakonec pod sebou podřežou větev a nevědí, čemu napomáhají. Jsou lidé v ODS, kteří tomu prostě napomáhají, jinak by ODS nedělala, co dělá. Část lidí netuší, pak jsou tam užiteční idioti, kteří to dělají a nevědí, čemu je to ku prospěchu. Že by se ODS usnesla, že se přetransformuje, splyne, že to budou cílevědomé kroky… myslím si, že stačí, aby jim někdo vsugeroval, že mají usilovat o převzetí voličů slábnoucí TOP 09. Na tuhle vějičku mohl leckdo naskočit. Řekněme, že na ni naskočila část vedení dnešní ODS, a jestliže tomu věří a dělají kroky jako vyloučení Václava Klause ml., tak dělají přesně to, co dělá radost dvojici Kalousek, Topolánek.

Fotogalerie: - Proti NATO

Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...

Že má zájem se dostat jaksi na vyšší post pan Kalousek nebo, že chce zpět do vysoké politiky Mirek Topolánek, se dá očekávat. Ale co ODS? V čem právě oni mohou být přínosem, když se Miroslav Kalousek s topkou potácejí kolem pěti procent…

Potácel se kolem pěti procent vždycky a pořád je tady. Při veškerém mém negativním vztahu vůči panu Kalouskovi se snažím ve všech rozhovorech uvést, že není pochyb o tom, že rozumí, je chytrý a umí výborně manipulovat. Tolikrát to úspěšně předvedl, že se mu záměr může povést i tentokrát. Je nepochybně zdatný současný český politik. Může mu to vyjít. 

Vypadalo to chvíli, že se na výsluní vrátí bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Jenže už není členem regionální rady Olomouckého kraje. Myslíte si, že šlo skutečně o procedurální chybu, jak tvrdí místopředseda Kupka? A že tedy bude mít Ivan Langer stále dost prostoru na to psát své sochobásně? Nebo ho znovu zvolí?

Ivana Langera považuji za jednoho z vůdců „odklausovštění“ ODS a jejího ukradení. On byl jedním z těch, kdo to způsobili, spolu s Topolánkem a Nečasem. Nevím, koho ještě vyjmenovat, abych někomu zásluhu neupřel. Pro někoho je to zásluha. Jsou v Čechách média, která jásají. Pamatuji si, jak jsem vystoupil na jednom kongresu a obracel jsem se na delegáty a říkal: všimli jste si, kdo vás chválí? Není vám to podezřelé? Nedivíte se tomu, že ti, kteří nikdy nemohli ODS v její původní podobě přijít na jméno a byli to pro ně nejstrašnější ďáblové politické scény, najednou o Topolánkovi básní? Byla to nová obroda. Média jsou pořád stejná. Už na nich se dá poznat, kdo je kdo. V jakém vztahu je Ivan Langer k dnešnímu vedení…? Já myslím, že vynakládají velké úsilí, aby nebylo zřejmé, že jsou Unií svobody. A jak naloží se zájmem Ivana Langera znovu se postavit do čela toho, čemu už jednou úspěšně v čele stál, tedy likvidace klausovství v ODS a všech klausovců v ODS? Možná že už to nepotřebují, že už je zlikvidovali a teď vyloučili posledního výrazného klausovce, Václava Klause samého. Tak možná už Ivana Langera na nic nepotřebují. Třeba.  

Bod číslo ve vašem vyjádření na Facebooku v návaznosti na předpokládané splynutí s TOP 09 zní: „Současné vedení ODS nebo někteří jeho členové to možná tuší, ale určitě netuší, že velká část z nich poté už nebude potřebná.“ Jak dlouho bude potřebný profesor Fiala?

Správná otázka. Dokud kongres nové Unie svobody splynulé s TOP 09 neshledá jako lepšího ideového vůdce Mirka Topolánka. To mi připadá úplně jasné. Vidím přímo, jak ten kongres probíhá, jak vstávají delegáti a říkají, že chce-li tato nová formace zásadně posílit na české politické scéně, tak to chce razantního vůdce. Říkají: pane profesore, těžké časy jste přečkal, a teď vpřed, potřebujeme buldozer, tady ho máte. A oni ho zvolí. To Kalouskové umějí zorganizovat.   

Václav Klaus ml. minimálně nevyloučil vznik nové politické strany. Proti ODS minulý týden silně vystoupil i někdejší prezident Václav Klaus. „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana.“ Vznikne taková strana? Jak to vidíte vy?

Jako téměř jisté. Protože respektuji zákon nabídky a poptávky. Tím, co se odehrává na české politické scéně v posledních letech, byla opuštěna veliká masa voličů. Nejdřív pro mě zcela překvapivě ji opustilo ANO, které ve volbách cílilo na opuštěné voliče na pravici a získalo podporu, pak nějací stratégové udělali neuvěřitelný úspěšný kotrmelec, kdy pohřbili tyto voliče, myslím, že jednou provždy, a zamířili na voliče sociálních demokratů a komunistů, prostě doleva. Přerod ANO zprava do leva považuji za husarský kousek. Voliče opustilo ANO, a tím, co se odehrává, dochází k odchodu ODS směrem k TOP 09 do středu. Opuštěných voličů přibývá. Jakmile na trhu někdo nenachází to, co hledá, najde se stoprocentně někdo, kdo to začne vyrábět. To je zákon trhu. Když spousta lidí něco chce, někdo jim to dodá. Široko daleko nevidím nikoho nadějnějšího a přirozenějšího než Václav Klaus junior. Jestli to využije, je jiná otázka. Neodvažuji si tvrdit, že uspěje. Ale má velikou příležitost uspět. Je to chytrý pán, a proto si myslím, že příležitost spíš využít dokáže.

Vy jste kdysi použil výraz karanténa v souvislosti s vaším působením v politice… byla by taková strana zajímavá pro vás?

Nejen pro mě. Samozřejmě že i pro mě by byla zajímavá. Tento týden jsem veřejně podpořil Stranu nezávislosti, protože ta už tady je a ideově vstupuje do tohoto prostoru. Jsem připravený, budou-li mít zájem, jim i radit. Když se pohnou ledy a vznikne něco smysluplného… pokud to bude směřovat tam, co je pro mě přirozené, budu je přinejmenším veřejně podporovat a volit… další vývoj událostí neumím předpovědět. V něco takového jsem dlouho doufal. Jak jsem vám už řekl, strašidelný přerod ODS na Unii svobody začal v roce 2003. Já jsem se v roce 2006 až 2008 tomu pokoušel za cenu vlastního zničení zabránit. Ale program ODS se mi zachránit nepodařilo. Je logické, když do něčeho investujete tolik energie a nadějí, tak vítáte proces, který na to navazuje a je logickým pokračováním.    

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

3%
97%
hlasovalo: 21379 lidí

Mluvil jste už na toto téma s Václavem Klausem ml.?

Ne, nemluvil. Není žádná koordinace. To, co popisuji, je spontánní. Ale když se takto ptáte… kdybyste sepsala teď nejaktuálnějších 100 otázek, které hýbou českou politikou, a tento vyplněný dotazník si pak vezmete od jednoho a od druhého Klause a ode mě, tak 90, 95 nebo 97 procent bude shodných. Takhle vznikla původní ODS, na spontánním souznění duší. U toho jsem tehdy byl. Takto to tehdy bylo.

Co se týká osob a obsazení v nové politické straně: předseda Václav Klaus ml. a poradce exprezident Václav Klaus? Je to racionální scénář, nebo to může být úplně jinak?

Princip je správný. Nová formace se bude opírat o novou krev, to znamená juniora, ale bude využívat zkušeností a znalostí seniora. To mi připadá jisté. Jakou vše ale bude mít konkrétní podobu, se neodvažuji odhadovat a nejsem u toho, abych vám mohl říkat, co jsem slyšel…

Vy teď nejste na žádné kandidátce pro evropské volby, že?

Ne ne ne. Zatím jsem si slíbil, že nikde kandidovat nebudu.

Kandidoval jste do evropských voleb za Libertas a od té doby už uplynulo deset let.

Na tom je naprosto pozoruhodné, že když se podíváte na dokumenty a mé výroky z té doby, všechno je po deseti letech pravda. To byla strana, která říkala lidem pravdu, varovala je před důsledky Lisabonské smlouvy. Já osobně považuji za nejlepší cestu, jak se vypořádat s dnešním diktátem Bruselu vůči Praze, vypovědět Lisabonskou smlouvu, uspořádat o tom referendum. Vše, co jsme říkali, je pravda a zaznamenali jsme naprosto neuvěřitelný neúspěch. Prostě proto, že nám to lidé nevěřili. Uvěřili slibům o světlých zítřcích v náručí Bruselu a dnes vidí, jak ta náruč vypadá. Před deseti lety šlo o záměr korektní a správný, ale nebyla pro to vhodná doba. A rychle dodám: teď je.  

Přesto, zaznívají názory, že už byla řada pokusů o založení skutečné pravice. A tím se vracím k případnému založení nové politické strany Václavem Klausem ml. Přidám vám vyjádření Marka Bendy: „Pokusů založit tu pravou ODS jsme už za posledních 15 let zažili mnoho, nic z toho neuspělo. ODS tady je a bude a myslím, že je potřeba pracovat na jejím vzestupu. Na tom, aby pracovala správně, a nikoliv zakládat nové a nové subjekty.“

Řeknu vám několik poznámek. Marek Benda nikdy žádný ódeesák nebyl. Přišel v rámci splynutí ODS s KDS, kdy byl velkorysý Václav Klaus ochoten přijímat do ODS lidi se zcela zjevně odlišným politickým názorem, třeba jako měl Marek Benda. On se nezměnil a není mu co vyčítat. U něj nejde o změnu ideové orientace.

Druhá poznámka: To víte, že vám nikdo ze současného vedení neřekne, jéžišmarjá, to jsme nevěděli, že z toho bude takový rambajs, že se všechno provalí, že se do naha svlékneme a teď nás mnoho lidí opustí, to jsme si dělali naděje, že nás mnoho lidí začne podporovat, a teď mnoho lidí odejde. My samozřejmě nevíme, kolik bude kterých, to já taky nevím. Nikdo z nich neřekne, to je něco, s čím jsme nepočítali, a radost nám to nedělá. Samozřejmě že se budou chválit, říkat, že mají vše pod kontrolou a že nikdo nikoho jiného než je nebude volit. Tak vyčkejme. Já se nebudu stavět do stejné pozice, nebudu říkat: založili jste si na pěkný výprask, tak si ho vychutnejte! Třeba to nebude výprask a zamířili správným směrem. Třeba tak jako ANO udělalo famózní kotrmelec s levicovými voliči, třeba Fiala a Benda udělají famózní úspěch se středovými voliči. Já jen vím, že reakcí je, že vznikne subjekt, který osloví ty, kteří zůstali napravo, a jestli je jich deset nebo 25 procent, nejsem u průzkumů… ale vím, že nastávají na české politické mapě významné pohyby. Nic jiného než čekání na výsledek voleb nám na tyto otázky neodpoví.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdyby Hutka směl... John Bok zúčtoval s Karlem Gottem i jeho posluchači. ,,Vymyté mozky”, padlo

4:44 Kdyby Hutka směl... John Bok zúčtoval s Karlem Gottem i jeho posluchači. ,,Vymyté mozky”, padlo

ROZHOVOR „Mají pravdu ti, kdo zaujímají názor, že Karel Gott je odpustkem pro všechny, kdo tu žili s…