Už to chvíli vypadalo, že by Itálie mohla mít novou vládu, ale vše má nakonec docela jiný průběh. Právník Giuseppe Conte, nominovaný společně Hnutím pěti hvězd (M5S) a Ligou severu, se vzdal postu italského premiéra. Důvod? Prezident Sergio Mattarella odmítl jmenovat ministrem financí Paola Savonu. Místo Conteho jmenoval premiérem svého člověka. Vlivní zástupci M5S i Ligy severu hovoří o tom, že se prezident dopustil velezrady. Odvolají ho? Itálie směřuje k předčasným volbám, prvním od války... Co můžeme dál očekávat? Posílí to euroskeptiky?
Myslím, že tím si EU nadšenci v Itálii vrazili další, ne-li hřebík do rakve, tak každopádně trn do zadnice, a naštvali další statisíce Italů, kteří se ještě s růžovými brýlemi domnívali, že EU je byť i jen marginálně demokratická. Jestli se EU nepodaří volby manipulovat a zfalšovat (což nemůžeme vyloučit, v březnových volbách byly vytištěny chybné lístky), můžeme se těšit na zrychlení jejího kolapsu a v optimističtějším případě její přeorání na Evropu svobodných národů, o jakou usiluje Salvini.
Vy jste na představení své knihy Zachraňte Itálii – jak se nyní ukazuje předčasně – vyjádřil radost z nové italské vlády, která by podle vás byla „tvrdě euroskeptická a antiimigrační“. Pokud by tyto strany znovu uspěly, co by bylo možné od takové vlády očekávat? Mohla by deportovat nelegální imigranty? Zabránit přílivu nových imigrantů a vystoupit z eurozóny? Nehrozí, že by stejně byla „zpacifikována“? Například pohrůžkou snížení dotací?
Předvídat se nedá nic. Ale obě strany, které jsou ekonomicky diametrálně odlišné, se jasně shodly na společných prioritách, což by mohlo být dobrým signálem i pro vytvoření vlády v budoucnu. Tyto priority jsou dvě, v nichž panuje kompletní shoda: Navrácení půl milionu ilegálních migrantů do zemí původu a neschválení rozpočtu EU a zrušení či napravení některých finančně restriktivních opatření, které předtím EU Itálii vnutila. Vystoupení z eurozóny je zatím námětem debaty a ne všichni s ním souhlasí, a bude možná záležet na tom, jak EU zareaguje na nepřijetí rozpočtu.
Jak by se deportace půl milionu migrantů a zabránění dalším přicházejícím prakticky prováděly, je zatím těžko představitelné. Jednak nebude snadné je všechny dohledat, tím méně posbírat, jednak u některých se nebude vědět, kam patří, neboť svůj původ zatajují nebo klamou. A pak, i když se podle státu identifikují, není jisté, že je jejich státy přijmou zpět.
Ale důležité je, že se podnikl první jasný krok směrem, který by ještě mohl Itálii zachránit před demografickou katastrofou, kterou respektované sondážní firmy a think-tanky odhadují na italskou menšinu do roku 2070. To by znamenalo zánik italské kultury a národní identity. A rozhodně je namístě tradičně rozhádané Italy pochválit, že dvě politicky tak odlišné strany dokázaly postavit společnou vládu na dvou urgentních prioritách. Pro celou EU je to znamení, že doba neposlušnosti a protestů proti její iracionalitě se rozjíždí naplno a sněhová koule je na cestě po svahu nabalovat na sebe další. Spustil to před dvěma lety Orbán, loni se přidalo Rakousko, dnes tedy Itálie. Kdy to konečně dojde českým politikům?
Je Hnutí pěti hvězd důvěryhodné? Monika Pilloni varovala, že někteří politici tohoto hnutí podporují imigraci…
Monika se pohybuje uvnitř italské politiky, v Lize, takže ví víc než já zvenčí. Zatím se to však jeví tak, že proti imigraci je celá garnitura obou stran.
Co bude vzestup italských euroskeptiků znamenat pro EU a eurozónu? Může posílit vzestup euroskeptiků a blokaci podpory masové imigrace v EU?
Šéf pravicové Ligy Salvini ve vztahu k EU osciluje mezi „z EU vystoupit“ a „EU přeorat na původní společný trh“ čili „Evropu svobodných národů“, podle toho, jak ho kdy ta či ona blbost z EU naštve. Ale myslím, že se teď spíš kloní k tomu přeorávání, zvlášť když sleduje, v jakou frašku se mění Brexit, nedořešený ještě dva roky po referendu. Každopádně to s EU a eurozónou zatřepe. Itálie s 55 miliony obyvatel už není Maďarsko, a bude-li EU na ni dělat podobné bu bu bu, asi si na ní vyláme pár zubů.
Lze v nějakých hrubých číslech říci, co imigrace přinesla Itálii z hlediska bezpečnosti, ekonomiky a podobně?
Italové jsou veskrze laskavý a soucitný národ a v mnohém imigrantům vycházejí vstříc. Díky velkému sektoru zemědělskému mají pro migranty hodně sezónních pracovních příležitostí, většinou načerno, vidíte je pracovat u benzínek, prodávat sluneční brýle na plážích, pomáhat vykládat zboží u supermarketů, stánkařit na trzích. Přínos či zátěž na ekonomiku jsem zatím nikde vyčíslené nenašel, ale s pětadvacetiprocentní nezaměstnaností italské mládeže se těch stabilních pracovních míst pro migranty moc nenajde a budou dlouhodobou zátěží na státním rozpočtu. Podobně jako v Německu, Švédsku a dalších západních zemích se zvýšila kriminalita, poškozuje to i turismus, jak se severoevropští turisté začínají bát do některých částí Itálie jezdit.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík