Po britském referendu přišel tzv. Brexit, který mnohé překvapil. Co znamená pro budoucnost Británie a pro budoucnost Evropy?
Mělo by se říct: uvidíme a počkejme si, jenže my si hrozně rádi hrajeme na proroky a spekulujeme o možných scénářích. Já spekulovat nechci. Rád si počkám. Nikdo z nás přece nemá v rukou to, co bude, ani vedení Velké Británie, ani elity Evropské unie. Do hnízda jménem EU bylo v poslední době nakladeno mnoho nejrůznějších vajíček a nikdo netuší, co se z nich vyklube.
O čem podle vás vypovídá skutečnost, že tento krok udělala Británie, která je považována za jednu z nejstabilnějších demokracií „starého kontinentu“?
Myslím, že to není náhoda, že právě z Británie přišel tento impulz. Evropská unie se pustila na tenký led, tradiční evropskou spiritualitu se snaží nahradit lidskoprávním náboženstvím, klasickou rodinu nevnímá jako základ společnosti a namísto silných vizí prosperity, bezpečnosti a charity řeší žárovky, okurky a gender. Tento odklon od létání k ptákovinám, od tradičních hodnot k sociálním experimentům narušuje právě to, co bylo v západní Evropě nejlepší, totiž stabilitu. Chápu, že to mnohým Britům vadí. Mně to vadí taky.
Jaká mohou být po Brexitu směřování Evropské unie? Hrozí „dominový efekt“ a odchod dalších zemí?
Hrozí, že se konečně podíváme do tváře skutečnosti. Ale to bychom měli spíše jásat, nebo ne? Není zdravé žít příliš dlouho v iluzích. V posledních letech jsem měl dojem, že se o některých věcech nesmí mluvit, a to je vždycky špatně, když lidské bytosti nadané rozumem nesmějí používat mozek. V komunismu fungovala cenzura, v EU se rozvinula ideologie politické korektnosti. Začalo se to trochu podobat a já doufám, že ty časy jsou pryč. Ještě před rokem bylo téma možného rozpadu Unie tabu. Dnes se mluví o možných scénářích. Ale nejde o ty scénáře, jde o to, že se zase můžeme vyjadřovat o něco svobodněji. Možná se zjistí, že je lepší v EU zůstat a reformovat ji, možná nastane dominový efekt, to nikdo nemá pod kontrolou. Opravdu podstatné je, že zase můžeme vcházet i vycházet, biblicky řečeno.
Máme čekat v Česku tendence k „Czexitu“? Na Slovensku už Kotleba sbírá podpisy za referendum a u nás totéž žádají Úsvit i Okamura.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel