EU rozvrátila stabilitu Západu. Tahají sem lidskoprávní náboženství. Místo bezpečnosti řeší gender a okurky. Ředitel Armády spásy se nediví, že právě Britové práskli do bot

30.06.2016 11:35 | Zprávy

ROZHOVOR Ředitel brněnského centra Armády spásy Pavel Kosorin se po Brexitu ostře pustil do Evropské unie, která se podle něj tradiční evropskou spiritualitu snaží nahradit lidskoprávním náboženstvím, klasickou rodinu nevnímá jako základ společnosti a namísto silných vizí prosperity, bezpečnosti a kvality života řeší žárovky, okurky a gender.

EU rozvrátila stabilitu Západu. Tahají sem lidskoprávní náboženství. Místo bezpečnosti řeší gender a okurky. Ředitel Armády spásy se nediví, že právě Britové práskli do bot
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Po britském referendu přišel tzv. Brexit, který mnohé překvapil. Co znamená pro budoucnost Británie a pro budoucnost Evropy?

Mělo by se říct: uvidíme a počkejme si, jenže my si hrozně rádi hrajeme na proroky a spekulujeme o možných scénářích. Já spekulovat nechci. Rád si počkám. Nikdo z nás přece nemá v rukou to, co bude, ani vedení Velké Británie, ani elity Evropské unie. Do hnízda jménem EU bylo v poslední době nakladeno mnoho nejrůznějších vajíček a nikdo netuší, co se z nich vyklube.

O čem podle vás vypovídá skutečnost, že tento krok udělala Británie, která je považována za jednu z nejstabilnějších demokracií „starého kontinentu“?

Myslím, že to není náhoda, že právě z Británie přišel tento impulz. Evropská unie se pustila na tenký led, tradiční evropskou spiritualitu se snaží nahradit lidskoprávním náboženstvím, klasickou rodinu nevnímá jako základ společnosti a namísto silných vizí prosperity, bezpečnosti a charity řeší žárovky, okurky a gender. Tento odklon od létání k ptákovinám, od tradičních hodnot k sociálním experimentům narušuje právě to, co bylo v západní Evropě nejlepší, totiž stabilitu. Chápu, že to mnohým Britům vadí. Mně to vadí taky.

Jaká mohou být po Brexitu směřování Evropské unie? Hrozí „dominový efekt“ a odchod dalších zemí?

Hrozí, že se konečně podíváme do tváře skutečnosti. Ale to bychom měli spíše jásat, nebo ne? Není zdravé žít příliš dlouho v iluzích. V posledních letech jsem měl dojem, že se o některých věcech nesmí mluvit, a to je vždycky špatně, když lidské bytosti nadané rozumem nesmějí používat mozek. V komunismu fungovala cenzura, v EU se rozvinula ideologie politické korektnosti. Začalo se to trochu podobat a já doufám, že ty časy jsou pryč. Ještě před rokem bylo téma možného rozpadu Unie tabu. Dnes se mluví o možných scénářích. Ale nejde o ty scénáře, jde o to, že se zase můžeme vyjadřovat o něco svobodněji. Možná se zjistí, že je lepší v EU zůstat a reformovat ji, možná nastane dominový efekt, to nikdo nemá pod kontrolou. Opravdu podstatné je, že zase můžeme vcházet i vycházet, biblicky řečeno.

Máme čekat v Česku tendence k „Czexitu“? Na Slovensku už Kotleba sbírá podpisy za referendum a u nás totéž žádají Úsvit i Okamura.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

volby

Dobrý den, zjistil jsem, že kandidujete do sněmovny. Znamená to, že když budete zvolena skončíte jako europoslankyně nebo jak to je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temné spolčení. Vojáci, novináři a další. Poslanec Růžička ukázal

18:45 Temné spolčení. Vojáci, novináři a další. Poslanec Růžička ukázal

„Vytvořili vlivovou skupinu, která je nebezpečná a chová se velmi nestandardně,“ upozorňuje poslanec…