Ekonom Kovanda: Rusko se může chytit do vlastní pasti, Čína se může náhle zhroutit a nadvláda Ameriky...

13.06.2014 13:02 | Zprávy

ROZHOVOR Hlavní ekonom ekonomického portálu Roklen24.cz Lukáš Kovanda si nemyslí, že se podaří Rusku vytlačit dolar z pozice světové rezervní měny. Když bude navíc prosazovat jüan, může se samo chytit do pasti. A Čína je jako čínská váza. Její společenský systém je pevný, ale křehký. Je superstabilní zemí, která se ale kdykoli může náhle zhroutit. Prasknout, jako když porcelán spadne na zem.

Ekonom Kovanda: Rusko se může chytit do vlastní pasti, Čína se může náhle zhroutit a nadvláda Ameriky...
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

V souvislosti s ukrajinskou krizí či uzavřením obřího kontraktu mezi Ruskem a Čínou na dodávku zemního plynu se stále častěji objevují hlasy volající po omezení role dolaru v mezinárodním platebním styku. Jsou opodstatněné?

V prvé řadě je třeba říct, že nejde o nic nového. Země jako Čína, Rusko a další stupňují svoji anti-dolarovou rétoriku minimálně od kritické fáze finanční krize v roce 2008. Cítí, že krize dostala Ameriku i její měnu když ne na lopatky, tak minimálně do určité defenzívy, a snaží se z toho vytěžit maximum.

Může se jim to podařit? Jsou dny dolaru sečteny, jak se také někdy ozývá?

Pokud je jejich úmyslem omezení role dolaru alespoň v jistých transakcích, mezi určitými státy, pak mají šanci uspět. Opět: nejde o nic nového. Třeba už v roce 2010 umožnila největší ruská burza, Micex, přímou směnu rublu a čínského jüanu. Stala se tak vůbec prvním kapitálovým trhem mimo pevninskou Čínu a Hongkong, který s možností takové transakce přišel. Jak vidno, Rusové hrají už několik let aktivní roli při propagaci jüanu jako možné nové rezervní měny.

Letos se zase v jeho prospěch například vyjádřil vrcholný představitel jedné velké ruské banky, když uvedl, že se jüan může v budoucnosti stát třetí rezervní měnou. Od dolaru se ale odvracejí i letití spojenci USA. Například i Japonci se v roce 2011 dohodli s Čínou, že budou vzájemné obchody vypořádávat přímo, bez užití dolaru. To jsou ale vše dílčí záležitosti. Jim navzdory dolar stále zůstává poměrně neochvějně rezervní měnou číslo jedna. Jsou v něm denominovány přibližně dvě třetiny světových devizových rezerv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

10:51 Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč má jeden spadlý drát takový dramatický dopad, rozjímal premiér Fiala po …