Ekonomika už několik let v řadě roste, kromě rychlého nárůstu mezd pozorujeme i rychlý nárůst cen. Týká se to prakticky všech finančních aktiv, ale i reálných aktiv, například v rámci trhu s nemovitostmi. Cena bydlení v Praze a v dalších městech vyletěla vzhůru natolik, že mladí lidé začínají přemýšlet, zda se jim vůbec vyplatí si vzít hypotéku. V jaké kondici je realitní trh?
Realitní trh se odtrhl od mzdových možností lidí s průměrnými příjmy. Není dlouhodobě udržitelné, aby lidé v Praze platili za jeden metr čtvereční třemi výplatami. Prodejní ceny bytů jsou v násobcích skutečných výrobních nákladů. Je proto zarážející, že na realitním trhu nevzniká velké množství nových stavebních projektů. Vypadá to, jako by výstavbě někdo uměle bránil.
Abychom byli konkrétní, důstojný byt pro rodinu s dvěma dětmi v Praze vyjde na 5 či více milionů korun. Bytů je málo a mnohdy je skupují spekulanti. Aby mladí rodiče vůbec dosáhli na hypotéku, musí mít nadprůměrný příjem a minimálně milion korun v úsporách. Je pravda, že se na realitním trhu nafukuje bublina?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs