Ekonom Slaný o exekucích: Bez funkčního práva vznikají problémy, společnost trpí. I věřitel má povinnosti

11.11.2018 5:30 | Zprávy

Hlavní ekonom společnosti DRFG Martin Slaný se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil na téma exekucí. Problém, který se týká takřka milionu Čechů, prý ale není tak hrozný, jak se zdá. Většina exekučních řízení se týká částek v nízkých desítkách tisíc korun. Podle Slaného jsou Češi konzervativní a obecně jsme jednou z nejméně zadlužených zemí. Problémy tu ale jsou. Pokud není dobře nastavená legislativa, trpí dlužník, ekonomika i celá společnost, varuje ekonom.

Ekonom Slaný o exekucích: Bez funkčního práva vznikají problémy, společnost trpí. I věřitel má povinnosti
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Konference ke 100 letům Československa a budoucnosti české měny

Takřka každý desátý obyvatel Česka starší 15 let je v exekuci. Celkem se podle dat neziskové organizace Otevřená společnost jedná o 863 tisíc lidí. Půl milionu Čechů má tři a více exekucí. Na 150 tisíc lidí má 10 a více exekucí. To všechno v době, kdy je v Česku rekordně nízká nezaměstnanost a rychle rostou průměrné mzdy i důchody. Jak je to možné, mohou si za to lidé sami?

Aby vznikl dluh, je třeba vždy dvou – dlužníka i věřitele, a oba dva jsou zodpovědní za uzavřenou smlouvu. Takže v tomto ohledu bych nepoužíval, že si za to mohou výlučně sami. Nicméně, takto jak to popisujete, to vypadá, že jsme předloženou zemí zaplavenou exekucemi. Absolutní počty exekucí ale neříkají ekonomovi nic. V mezinárodním srovnání máme vyplývá, že Češi jsou velmi konzervativní, objem úvěrů či dluhů relativně k vkladům, výkonu ekonomiky a podobně nijak nevybočuje. Naopak. Obecně jsme jednou z nejméně zadlužených zemí.

Platí rovněž, že většina exekucí je nařizována na částky do 10, 20 tisíc korun – neboli jde o relativně „bagatelní“ dluh (často vznikají neuhrazením jízdného v MHD, účtu za mobil či elektřinu apod.). Tyto „bagatelní“ dluhy nejsou tolik ovlivněny hospodářským cyklem, vývojem nezaměstnanosti či vývojem mezd, jako dluhy ze spotřebitelských úvěrů nebo úvěrů za bydlení, které se ale na exekucích podílejí velmi málo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…