Europoslanec Zdechovský vysílá nekompromisní vzkaz těm, kteří chtějí prchnout do Evropy. Tady jsou jeho slova

17. 6. 2015 18:31

ROZHOVOR „Jako Evropa si musíme přiznat, že současná řešení selhala a nevíme, jak věc řešit. Například tím, že prostě většinu afrických uprchlíků, kteří se tváří jako uprchlíci a jsou ekonomickými imigranty, je třeba odmítnout a vrátit nekompromisně zpět,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Musíme dát těm lidem jednoznačně najevo, že je všechny na své území nepřijmeme. Na druhou stranu říkám, že musíme pomoci lidem v Sýrii a dalších zemích. Je tam hodně lidí, kteří naši pomoc skutečně potřebují,“ dodal.

Europoslanec Zdechovský vysílá nekompromisní vzkaz těm, kteří chtějí prchnout do Evropy. Tady jsou jeho slova
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

Některé státy jako třeba Itálie – ta už je hodně naštvaná a hrozí, že bude uprchlíkům rozdávat schengenská víza – tlačí na přijetí kvót. Jiní ale říkají, že v případě jejich schválení se do Evropy pohrnou miliony lidí… Co říkáte na kvóty?

Anketa

Jste pro kvóty EU na přidělování uprchlíků?

2%
98%
hlasovalo: 54664 lidí

Kritika přerozdělovacích kvót na uprchlíky je zcela na místě, nicméně málokdo je schopný říci, v čem spočívá hlavní problém návrhu komise. Ten vidím především v tom, že se udělá řešení aplikovatelné na další roky. Samotné kvóty nebyly, nejsou a v žádném případě nemohou být přijatelným řešením, protože pouze přesunují problém s uprchlíky jinam a vůbec neřeší jeho podstatu. Lidi nemůžete tady zavřít – v schengenském prostoru je přijmeme a oni se stejně přesunou na Západ.

I ministr vnitra Chovanec prohlásil, že kvóty nic neřeší. Co má tedy Evropa v reakci na tuto krizi dělat? Posílat Itálii či Řecku spíše peníze na uprchlické tábory, případně na lepší střežení schengenského prostoru?

Jako Evropa si musíme přiznat, že současná řešení selhala a nevíme, jak věc řešit. Například tím, že prostě většinu afrických uprchlíků, kteří se tváří jako uprchlíci a jsou ekonomickými imigranty, je třeba odmítnout a vrátit je nekompromisně zpět. Ekonomické imigranty vrátit můžeme, není pravda, jak často slyšíme v českých médiích, že by se na ně vztahovaly Ženevské konvence.

Diplomat a někdejší šéf Člověka v tísni Tomáš Pojar navrhuje dokonce jako řešení imigrační krize výstavby uprchlických táborů v severní Africe. Podle něj bychom tím naplnili naše azylové závazky vůči uprchlíkům a ochránili bychom je tím. Souhlasíte s takovým řešením?

Ano, souhlasím. Je to jedno z možných řešení, které nyní diskutujeme. Podle mě je to lepší řešení než současná situace, kdy sem přicházejí stovky lidí, které díky přeplněnosti táborů končí v evropských městech na ulici.

Anketa

Jste pro znovuzavedení kontrol na hranicích? Přímočaře řečeno, pro zrušení Schengenu?

96%
4%
hlasovalo: 56972 lidí

Nějaké imigranty patrně budeme přijímat i v případě, že nebudou přijaty kvóty. Na jakém základě si je budeme vybírat? Zaznívají názory, že máme přijímat jen politické, nikoli ekonomické migranty. Například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek napsal, že máme přijímat ty, kteří jsou ohroženi na životě, nikoli ekonomické migranty.

Naprosto souhlasím. V tom máme jako KDU-ČSL jasný postoj. Musíme jasně vzkázat všem, kteří se chystají vydat na cestu, že není možné, aby všichni přijeli do Evropské unie. Budeme je vracet zpět, a oni tak přijdou o vynaložené peníze.

Jsou přistěhovalci, kteří připlouvají přes Středozemní moře, ekonomickou šancí pro Evropu, nebo spíš rozšíří řady nezaměstnaných?

Každá mince má dvě strany. Určitě i pro západní Evropu byla obrovská příležitost příchod inteligentních lidí z bývalého Československa. Ale zde mám obavu a zkušenost s ekonomickými imigranty z několika zemí, tedy že oni sem nepřišli pracovat. A ty bychom měli poslat zpět.  

Spekuluje se o dočasném zavedení hraničních kontrol. Je to správná cesta? Není tím ohrožen Schengen (volný pohyb osob mezi členskými zeměmi EU)?

To je řešení, které považuji za naprosto krajní. Chápu, pokud k němu státy v této situaci dospějí, ale primárně bych se snažil vyřešit problém na vnějších hranicích, kde musíme dát lidem jednoznačně najevo, že je všechny na své území nepřijmeme. Tím ale na druhou stranu říkám, že musíme pomoci lidem v Sýrii a dalších zemích. Je tam hodně lidí, kteří naší pomoc skutečně potřebují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřiba nekomentuji. Minule jsem si zažil své. Zkušený doktor z velké pražské nemocnice o boji s covidem

0:01 Hřiba nekomentuji. Minule jsem si zažil své. Zkušený doktor z velké pražské nemocnice o boji s covidem

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Problém v očkovací strategii nevidím hlavně na straně vlády. Jde o věc krajských …