Evropan Libor Rouček: Politici v Německu nebo Francii dovedou lidem vysvětlit, že se v Evropě máme nejlépe na světě. Jestli takové nenajdeme i u nás, zřítíme se do katastrofy

01.04.2017 8:01 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Neznám jiného prezidentského mluvčího v demokratických zemích na světě, který by takto útočil na jiné kandidáty nebo na předsedu své vlastní vlády,“ jednoznačně odmítl bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček způsob komunikace mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka v souvislosti s oznámením kandidatury profesora Jiřího Drahoše. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil také k debatám o životní úrovni a nízkých platech: „Pocházím z Kladna, můj táta byl soustružník, děda horník. Když jsem odešel do zahraničí a žil jsem v sociálně spravedlivém státě, v Rakousku, kde se neplatilo žádné školné, tak i mně jako chudému exulantovi umožnilo Rakousko, abych studoval a vystudoval.“

Evropan Libor Rouček: Politici v Německu nebo Francii dovedou lidem vysvětlit, že se v Evropě máme nejlépe na světě. Jestli takové nenajdeme i u nás, zřítíme se do katastrofy
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Podpořil jste výzvu „Chceme TAKY rozhodovat“, která podporuje snížení věkové hranice pro volební právo na 16 let. Co vás k tomu vedlo?

Úvaha, že stále méně lidí chodí k volbám a stále méně lidí se zajímá o věci veřejné a o politiku. Takový trend je v celém západním světě. V zemích, kde myslí dál, jako je třeba Rakousko, umožnili mladším lidem od 16 let volit a zkušenosti jsou pozitivní.

Středoškoláci se na mě obrátili s jejich výzvou, tak jsem tu myšlenku podpořil. Nedělám si iluze, že by všichni středoškoláci nebo učňové chodili k volbám, ale život bude jejich a někdo se o věci veřejné a správu státu bude muset starat – a je v zájmu všech, aby to byli lidé, kteří jsou věci znalí a vzdělaní, aby nedopustili nějaký pád, pokles nebo katastrofu tohoto státu. A jak jinak to podpořit, než jim umožnit, aby šli k volbám. Prvním kompromisem by mohlo být umožnit jim to ve volbách komunálních, kde se naučí základy politiky.

Více hlasů by pak asi dostali Zelení nebo Piráti...

Vůbec mě k tomu nevedla úvaha, zda by více mladých volilo Zelené, Piráty, Okamuru, ODS nebo sociální demokracii. Uplynulo 27 let od listopadu a za poslední roky se situace k lepšímu nemění. Když si vezmeme poslední volby v Nizozemsku, 85 procent lidí tam chodí k volbám. V politice se pohybují mladí lidé, kteří jsou schopní oslovit jak mladou, tak střední nebo starší generaci. Přál bych si, aby to bylo podobné i u nás bez ohledu na to, zda voliči dají hlas více levicovým, středovým nebo pravicovým stranám. Je v našem zájmu, aby se mladí lidé více zajímali o politiku, jinak to s naší zemí nedopadne dobře.

Jak to myslíte, že „nedopadne dobře“?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další dvě udání: Grázlové u koryt už se neštítí ničeho, říká Majerová

9:55 Další dvě udání: Grázlové u koryt už se neštítí ničeho, říká Majerová

Nejen udání Zdeňka Šarapatky kvůli výroku o společném potrestání vládní koalice, ale i mediální hnoj…