Exagent BIS Vladimír Hučín sečetl plusy a minusy Václava Havla. Originálně a ne černobíle. Létala silná slova

17.12.2014 8:12

TŘI ROKY BEZ VÁCLAVA HAVLA „Jako bývalý důstojník BIS nemám s Václavem Havlem ty nejlepší zkušenosti, a to především z období, kdy jsem byl v roce 2001 opět zatčen, rok vazebně vyšetřován a 4 roky neveřejně souzen. Ale i za těchto okolností se dokážu nad tyto své neblahé osobní zkušenosti povznést a dnes vítám ty názory, že Václav Havel by takovou ostudu, jakou předvádí Miloš Zeman, nikdy neudělal,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k výročí třech let od úmrtí prvního polistopadového prezidenta bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.

Exagent BIS Vladimír Hučín sečetl plusy a minusy Václava Havla. Originálně a ne černobíle. Létala silná slova
Foto: Archiv VH
Popisek: Vladimír Hučín
reklama

Jak se podle vás za poslední tři roky proměnilo vnímání Václava Havla ve světě a České republice?

Myslím si, že mnozí kritici Václava Havla si po zvolení Miloše Zemana uvědomují, že to, co dnes provádí Miloš Zeman, je něco jako národní ostuda a že takové excesy by Václav Havel nikdy neučinil.

Jaké výroky o Václavu Havlovi vás naštvaly nebo vytočily?

Jsou to například výroky  Václava Klause, komunisty Doubravy a dalších komunistických vykopávek, které si nechtějí uvědomit, že i díky Václavu Havlovi nejsou separováni.

A co vás naopak potěšilo?

Jako bývalý důstojník BIS nemám s Václavem Havlem ty nejlepší zkušenosti, a to především z období, kdy jsem byl v roce 2001 opět zatčen, rok vazebně vyšetřován a 4 roky neveřejně souzen. Ale i za těchto okolností se dokážu nad tyto své neblahé osobní zkušenosti povznést a dnes vítám ty názory, že Václav Havel by takovou ostudu, jakou předvádí Miloš Zeman, nikdy neudělal. Určitě existují lidé, kteří o Havlovi nemluví pravdu a pomlouvají ho. Pokud jsou to osoby z prostředí krajní levice, tak tam je to pochopitelné. Ovšem mnozí ostatní mají i své zkušenosti a důvody, a ty upřednostňují před pozitivy, která Havel vykonal. Já osobně bych Havlovi vytkl, že nedostatečně ocenil skutečný protikomunistický odboj a nezasadil se například o ocenění slavné protikomunistické skupiny bratří Mašínů.

Existují někteří konkrétní lidé, kteří o Václavu Havlovi nemluví pravdu? Proč to podle vás dělají?

Ano, existují. Jsou to především představitelé KSČM a jejich nohsledi. Bohužel byl to především Václav Havel, který umožnil komunistům existenci i po listopadu 1989.   

Jak reflektujete, jakým způsobem je jeho odkaz, jeho památka medializována?

To, co předvádí Miloš Zeman, přímo vybízí k tomu, aby se na Václava Havla vzpomínalo spíše v tom lepším světle. Dle mého názoru se měl Havel zasadit o důkladnější očistu státního aparátu od komunistických fosilií. Také mu mám za zlé, že protežoval do bezpečnostního aparátu své undergroundové kamarády-muzikanty, kteří v řadě případů prokázali svoji obrovskou neschopnost, což samozřejmě vyhovovalo bývalým představitelům StB a nejen jim. Já jsem tyto zkušenosti získal z prostředí BIS a draze jsem za ně zaplatil, když jsem si dovolil na tyto skutečnosti upozornit.

Za nejvýznamnější počin bych vyzdvihl jeho zásluhu na vstupu ČR do NATO. Vadí mi, že svým přičiněním dal prostor komunistům a například více nenaslouchal svému nejlepšímu poradci Jiřímu Křižanovi, který byl později i mým přítelem.

Domníváte se, že veřejnost přijala přejmenování ruzyňského letiště?

Ze svých zkušeností mohu jen potvrdit, že přejmenování ruzyňského letiště rozděluje veřejnost. Krajně levicová část veřejnosti z KSČM nepřijala přejmenování a ani mnozí aktivní odpůrci předlistopadového režimu z mého okolí nejsou nadšeni.

Co by asi Havel dnes řekl Miloši Zemanovi za to, jak vykonává svou funkci?

Rád bych věřil, že Václav Havel by určitě nesouhlasil s Milošem Zemanem a určitě by mu vytkl ostudné výroky, které opakovaně v médiích pronáší. Nechci a ani nemohu mluvit za zesnulého Václava Havla, ale Miloš Zeman jako prezident je pro ČR bezpečnostní riziko, a ještě to chvíli potrvá, než to většině občanům dojde. 

V souvislosti s debatou nad prezidentováním Miloše Zemana se začíná hovořit o tom, který „havlistický“ kandidát by měl být vygenerován v příští prezidentské volbě. Padají jména Pánek či Halík. Koho očekáváte vy? A jakou šanci bude mít takovýto kandidát na hlavu státu?

Tak pokud by se jednalo o (jak vy říkáte) „havlistického kandidáta“, tak já bych asi upřednostnil Halíka.

Jaké politické síly považujete za ty, které následují odkaz Václava Havla? A ze kterých by Havel jistě radost neměl?

Já si myslím, že by se klonil k zeleným a v některých případech by naslouchal i dnešním lidovcům. Určitě by nesouhlasil s takovými, jako je nomenklaturním kádrem KSČ a spolupracovníkem StB založené ANO, Úsvitem a samozřejmě s komunisty, které bohužel v tom lepším případě v rozhodujícím období podcenil.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To musel nařídit člověk, který to nemá v hlavě v pořádku. Šéfka Trikolóry, bývalá učitelka, o naprostém krachu školního testování

18:07 To musel nařídit člověk, který to nemá v hlavě v pořádku. Šéfka Trikolóry, bývalá učitelka, o naprostém krachu školního testování

ROZHOVOR Předsedkyně hnutí Trikolóra a poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková se rozhodla k ráznému…