Expert: Hrozí rozpad západní koalice. Válka na Ukrajině může skončit co nevidět

09.07.2022 9:45 | Rozhovor

Válce na Ukrajině možná už velmi brzy odzvoní. Alespoň v to doufá bezpečnostní expert David Bohbot, ředitel Centra pro výzkum terorismu, podle kterého je zřejmé, že Spojená státy americké mění kurz. „Západní koalici, v níž jsou USA jediným a neomezeným vůdcem a ostatní jen poslušnými loutkami, bez otázek plnícími rozkazy, hrozí rozpad. Proto v zájmu její záchrany USA konečně dělají, co je třeba, a ukončují tuto válku za nás a vlastně i mimo nás. Problémy totiž už mají i samotní Američané,“ domnívá se Bohbot. Podle jeho slov je totiž zřejmé, že jsme se dostali do situace, kdy je nedostatek potravin v Africe a zemích třetího světa. „To povede k hladu, možnosti vypuknutí dalších válek a obrovským vlnám uprchlíků. Velkou neznámou je navíc i letošní zima, kdy nedostatek plynu a ropy může vytvořit kritickou situaci v zásobování teplem, teplou vodou i potravinami pro podstatnou část obyvatel Evropy,“ říká David Bohbot v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Expert: Hrozí rozpad západní koalice. Válka na Ukrajině může skončit co nevidět
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Než začneme náš rozhovor, nemohu se nezeptat, co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Věřím z celého srdce, že mohu hodně přispět k bezpečnosti naší země zvýšením úrovně bezpečnostních složek státu – policie, armády a zpravodajských služeb. S mou pomocí a s podporou mých dobrých přátel se mohou všechny tyto složky dostat na vysokou úroveň, kterou si skutečně zaslouží. Tak mi prosím držte palce, upřímně věřím, že to bude ku prospěchu naší země zvlášť v nejednoduchých dobách, které jsou před námi.

Asi máte na mysli především válku na Ukrajině. Jak hodnotíte poslední vývoj událostí?

Na bojišti se toho příliš nemění. Ruská armáda vyhrává, postupuje, získává další a další území a nelze ji už zastavit. Mám ale jiné novinky a jsem rád, že je opět mohu oznámit jako první. Tou asi nejdůležitější je, že konečně došlo ke změně v uvažování strategických poradců vedení Spojených států. Po měsících snažení dospěli k závěru, že Ukrajina nemůže zvítězit. Proto nyní doporučují válku ukončit. To je velmi dobrá zpráva, i když je jisté, že aspektů, které je vedly ke změně jejich doporučení, je podstatně více.

Můžete našim čtenářům některé z těchto aspektů přiblížit?

Prvním je samozřejmě aspekt vojenský. Roste obava, že prezident Putin buď použije taktické jaderné zbraně, nebo by mohl konflikt rozšířit do dalších oblastí, dokonce i do dalších zemí. Druhým aspektem je nárůst negativních dopadů této války na celý svět, včetně USA. Je to především růst cen základních surovin a produktů, růst cen plynu a ropy a růst cen obilí spolu s rostoucími obtížemi při jeho získávání důležitých pro výživu světa. Dostali jsme se do situace, kdy je nedostatek potravin v Africe a zemích třetího světa. To povede k hladu, k možnosti vypuknutí dalších válek a k obrovským vlnám uprchlíků. Velkou neznámou je navíc i letošní zima, kdy nedostatek plynu a ropy může vytvořit kritickou situaci v zásobování teplem, teplou vodou i potravinami pro podstatnou část obyvatel Evropy.

Posledním a pravděpodobně nejdůležitějším aspektem, který Američany dovedl k jejich závěru, je situace západní koalice. Ta je rozdělena na tři části, přesně jak jsem předpovídal. Země, které jsou nakloněny Rusku, země, které jsou proti Rusku a země, které jsou proti Rusku, ale kvůli obavám o budoucnost už nechtějí protirusky vystupovat. Třetí skupinu vedou Německo a Francie. Chápou velmi důležitý faktor – pokračování ve válce může způsobit sociální nepokoje, demonstrace a destabilizaci jejich vlastních režimů. Což obvykle vede ke změnám vlád a dokonce i k válkám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

15:58 „Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

Proč se během covidové pandemie nepsalo o nadějných lécích? Když už se nějaký objevil, byl zadupán d…