Expert na média Mikeš: Hamáček asi ani nevěděl, jak je dobrý krizový manažer. Babiš to vydrží, nezhroutí se. Před některými senátory bych si uplivl

24.03.2020 20:02

ROZHOVOR „Dokážeme, že to dokážeme. Opravdu klobouk dolů před národem, který se chová velice rozumně,“ chválí Čechy i politiky v krizi epidemie Jiří Mikeš, odborník na reklamu a média. Premiér má podle něj průpravu ze zahraničí a byznysu, který je velmi tvrdý. Mikeš pochválil i šéfa ČSSD Jana Hamáčka s tím, že se projevil jako krizový manažer, což o sobě možná ani netušil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také zkritizoval opozici, že stále neopustila program Antibabiš a snaží se získat politické body, což se jim prý vrátí jako bumerang.

Expert na média Mikeš: Hamáček asi ani nevěděl, jak je dobrý krizový manažer. Babiš to vydrží, nezhroutí se. Před některými senátory bych si uplivl
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček na tiskové konferenci ke koronaviru

Když jsme spolu nedávno mluvili, celkem jste českou vládu chválil za to, jak situaci zvládá. Za těch osm dní se však změnila spousta věcí. Všichni jsme v domácí karanténě, musíme nosit zakrytá ústa a nos… Jak to podle vás vláda zvládá nyní?

Vláda postupuje zcela logicky, promyšleně a pochopitelně už má kde brát sílu. Myslím, že když už ve Wu-chanu nejsou další nakažení, tak asi existují i nějaké návody, jak situaci řešit. I v jiných zemích to začínají zvládat a v tomto peletonu jsme v čele, nikoliv až někde na chvostu. Daří se a já věřím, že se to tady zvládne, zvláště když se národ ukazuje jako velice uvědomělý. Chodím ven se psem a občas jdu nakoupit a vidím, že všichni už mají roušku, nepotkal jsem nikoho bez roušky. Zvládneme to, je dobré, že se uzavírají hranice i pro pendlery, protože v sousedním Rakousku a Německu mají určité problémy, takže klobouk dolů, vláda to zvládá.

Jak podle vás působí jako lídr v čele země na veřejnost premiér Andrej Babiš (ANO) a jak oproti němu Jan Hamáček (ČSSD), který je od minulé neděle chválený za výstup na tiskové konferenci?

Anketa

Podporujete předsedu vlády Andreje Babiše? (Ptáme se od 24.3.2020)

93%
7%
hlasovalo: 39595 lidí

Sleduji je a má to i vnější projevy. Hamáček chodí, řekl bych, více pracovně. Naznačuje, že je více mezi lidmi, má výkyvy, nechodí v kravatě a obleku. Má dobré poradce, nevím, kdo mu radí, ale dělá to dobře. Nikdy jsem si nemyslel, že se Hamáček takhle projeví, dokáže být tvrdý chlap a získává si sympatie. Babiš začíná být pochopitelně trochu vyčerpaný, všechno táhl a je vidět, že je nevyspalý a věnuje tomu všechno své úsilí.

Opoziční poslanci jako Miroslav Kalousek a další by nyní mohli přestat s výpady, protože i Joe Biden v Americe prohlásil, že se musejí chovat jako Američané, a ne jako republikáni a demokrati, což zatím mnozí naši politici nepochopili. Domnívají se, že získají body, když budou kritizovat vládu a zvláště Babiše. Jsou prostě hloupí natolik, že v Antibabiš programu pokračují, a vrátí se jim to jako bumerang.

Směrem k premiérovi nicméně míří kritika, že působí dost neklidně a vynervovaně oproti například projevu německé kancléřky Angely Merkelové, který – jak někteří komentátoři hodnotili – byl státnický, klidný s podporou lidí a spoluúčastí. Babiš prý spíše přebíhá od jednoho k druhému a podobně. Jen připomenu, že i po projevu Merkelové se objevila silná kritika její osoby.

Babiš zůstal stále ještě manažerem. Merkelová je politička, která dokáže zmršit, na co sáhne. Dokáže vystupovat, vést hezké řeči, ale skutek utek, což dokázala už několikrát. Je jednou z nejhorších političek, které na západ od nás byly. Babiš třeba neumí tak dobře vystupovat politicky, ale lidem to vůbec nevadí, protože lidi také nejsou politici. Lidé volí politiky, kteří jim rozumějí a dokážou promluvit srozumitelně. Babiš – i když to mnohdy formuluje dosti podivně – mluví srozumitelně, občas mu ujedou nervy, ale důvěru národa stále má.

Když tohle shrneme, dá se třeba říci, že v krizových situacích dokáže zachovat chladnější hlavu Hamáček než Babiš? Tedy že dokáže lépe komunikovat? Nebo nikoliv?

Hamáček se vypracoval. Možná nevěděl, že dokáže být krizový manažer, nebo má bezvadné poradce či agenturu, která mu radí. Dělá to dobře a je to fajn, protože v tom nenechal Babiše samotného. Postavil se vedle něj, Hamáček působí mladě, je mladší než Babiš, vypadá tak a je dobře, že máme mladého politika, který se ukázal. A i jeho strana, která byla rozplizlá, se dává dohromady, a to jedině může Babišovi pomoci, když bude vedle sebe mít parťáky.

Generálmajor a europoslanec Hynek Blaško (SPD) mi nedávno řekl, že na Babišovi, který nyní musí pracovat šestnáct až osmnáct hodin denně, se ukazuje, že má dobrou kondici, ať už fyzickou či psychickou. Co vy na to?

Generál by měl umět poznat, co je v kom, a jestliže řekl, že Babiš tyto nároky splňuje, že se prostě nehodlá zhroutit, že maká, pracuje a vydrží to, má pravdu. Babiš měl průpravu, protože byznys je nesmlouvavý, je tvrdý a vyžaduje rychlé reakce a reakce, které směřují k tomu, aby se krizové situace v budoucnosti tolik neopakovaly. Je to prostě špičkový manažer, který měl možnost být v zahraničí, takže se ukazuje, že jsme v této špatné situaci i celosvětové, že máme premiéra, který se nezalekl, který neomdlévá a pracuje od rána do večera. Kdo čekal, že půjde o takovou epidemii?

Kdysi jsme na to byli připraveni, jak říkal sám Blaško, měli jsme specializované vojenské útvary, které byly perfektně vycvičené a vybavené, těch jsme se zbavili. Měli jsme kryty s biologickým zajištěním, to už také nemáme. A tak si musíme šít roušky a postupovat podle toho, na co máme. A podle mého názoru vláda pracuje v zájmu národa a dělá, co umí.

Jak na vás komunikačně v médiích působí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch?

Adam Vojtěch… u něj je zřejmé, že jde o mladého muže. Sám není doktor, ale právník, nicméně má profesora Prymulu, má určitě schopné lidi. Vyměnil Gottvaldovou (Evu, bývalou hlavní hygieničku, pozn. red.), která od samého začátku působila nejistě. Nemusí být znalec medicíny a epidemiologie, ale jako manažer to zvládá.

Jak na vás tedy působí jako odborník právě Roman Prymula, epidemiolog a šéf ústředního krizového výboru?

Velice pozitivně, velice rozumně, uvážlivě. Je to profesor a ví, jak má mluvit ke svým žákům a posluchačům. On sám vypadá dobře, energicky. Bylo správné, že byl zvolen do krizového štábu, a takoví lidé jako senátor Fischer, který je rozplizlý a ničemu nerozumí, vnášejí mezi lidi názory, že šéfem štábu měl být Hamáček a podobné nesmysly. Měli by si senátoři přečíst ústavu a ústavní zákony, aby pak nekecali takové hlouposti.

Co takhle ministryně financí Alena Schillerová, která bojuje s ekonomickými dopady, jež mají pomoci živnostníkům, firmám i zaměstnancům? Navrhuje sice řešení, ale mluvím s odborníky, kteří tvrdí, že je toho potřeba mnohem více. A hlavně a především peníze spíše než odklad daňových přiznání. Jak to mediálně zvládá ona?

Já jsem sice vystudoval vysokou ekonomickou školu, ale dávno jsem to zapomněl, všechno se vyvíjí. Myslím, že budoucnost nám po skončení koronaviru v Evropě ukáže, co se dá udělat. Svět a Evropa se budou muset změnit. Uvidíme, jaká se přijmou opatření. Zatím se nepřijme všechno, to by asi nešlo, takže Schillerová postupuje zatím uvážlivě, nechce otevřít státní kasu úplně dokořán. A teď nadávat na všechno, kdo umí využít nějakou situaci, která je špatná, tak to jsou vyčůránkové, co si najdou vždycky nějakou mezeru a začnou podvádět a remcat, aby dostali více.

Funguje jako ministryně financí, takže nemůže být jako Maláčová (Jana, ministryně práce a sociálních věcí, pozn. red.), která slibuje hory doly. Ona prostě musí být u kohoutku a ten kohoutek nesmí otevřít úplně, protože pak bychom se dostali ještě do větší krize. Chce to řešit postupně a ne velkým nárazem, otevřením proudu peněz. Bude se dívat kolem a určitě přijdou různé příkazy a pokyny i z Bruselu. Nyní jde o to, zda půjdeme cestou udržitelného rozvoje, nebo jestli si budeme říkat, tak dobře, vy jste podepsali smlouvy, že nad námi je právo evropské, ale teď jde o národ a o stát, to je důležitější. A budeme to řešit podle toho, do čeho jsme se dostali v našich českých podmínkách. Dokážeme, že to dokážeme. Klobouk opravdu dolů před národem, který se chová velice rozumně.

Říkáte, že se národ chová dobře. Nepopírám vlnu solidarity, šijí se roušky, mladí nakupují seniorům, odborníci se dávají dohromady a radí zdarma lidem. Ulice se vyprázdnily, je vidět lidi s rouškami, ale také jsem viděla spoustu cyklistů v dresech, kteří byli prostě na výletě. V parcích popíjejí mladí, spousta lidí chtěla vyrazit na víkend na chalupy… ideální to úplně není. Nebo z vašeho pohledu ano? Protože i sám Prymula řekl, že pokud Češi nebudou dodržovat opatření, tak se nařízení ještě zpřísní. A řekl to právě proto, že k těm narušením celkově dochází.

To je pochopitelné, že docházelo a ještě dochází, protože když je něčeho moc, tak je toho příliš. Když budu vydávat zákazy jeden za druhým, tak to třeba může někoho naštvat a řekne si, já na to kašlu, já si už svého užil, jdu na vzduch, zakopat si a na pivo. Ti lidé mezi námi jsou a budou. To je prostě normální. Ale drtivá většina národa a zvláště senioři se chovají velice rozumně, protože něco v životě zažili, něco poznali a mají ještě v sobě nějaký pocit, že se musejí řídit zákony. Když například čtu, co někdo říkal po projevu prezidenta, tak bych si před nimi uplivl.

Proč?

Ať je prezident, jaký chce, tak je zvolený ve veřejných volbách národem a měli bychom mít alespoň nějakou úctu. Jde o našeho čelného představitele a měli bychom se chovat slušně, a ne jako pitomci, kteří ho kritizují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATO

21:08 Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATO

„Neziskové organizace s podivným financováním nejsou tím nástrojem, komu by vláda měla naslouchat,“ …