Exporadce Klause odhalil, co v ODS způsobil Topolánek. I co čeká dnešní koalici

25.01.2014 11:11 | Zprávy

ROZHOVOR Mnohé originální názory představil ParlamentnímListům.cz Jiří Payne, dlouholetý člen ODS, poradce prezidenta Klause, zakladatel Svobodných, jejichž je nyní místopředsedou. „Máme 281 zákonodárců, ale samostatně myslí tak pět,“ míní. Tvrdí také například, že stabilnější jsou koalice s co nejmenší většinou hlasů oproti těm, které mají pohodlnou většinu. V tom mu trochu dávají za pravdu patálie Nečasovy vlády. Vyjádřil se také k situaci ODS a nevynechal éru Mirka Topolánka.

Exporadce Klause odhalil, co v ODS způsobil Topolánek. I co čeká dnešní koalici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek

Zaznamenal jsem váš výrok, že problémem velkých politických stran je, že produkují přitakávače. Nikoli lidi samostatně myslící. Proč si to myslíte?

Jde o nemoc české politiky, která se dotýká skoro všech stran. Máme 281 zákonodárců, ale samostatně z nich přemýšlí tak asi pět. Smyslem zákonodárného sboru v klasickém pojetí demokracie je, že každý zákonodárce podle svého nejlepšího svědomí zastupuje své voliče. Jeho posláním je hájit voliče proti vládě. Od toho jsou tam i poslanci koaliční. Došlo ale bohužel k takovému zvláštnímu přesunu, že zejména koaliční poslanci hájí vládu proti občanům. Což je stejné jako za komunismu. K tomu, aby člověk mohl nezávisle, úplně samostatně, bez ohledu na svoji politickou stranu hájit zájmy voličů, musí pracovat, přemýšlet, snažit se pochopit voličské zájmy, komunikovat s nimi a samostatně, třeba i v rozporu se stanoviskem své strany, vystoupit a něco navrhnout. Ale vychovat samostatně se chovající politiky trvá desítky let.

Řadu let jste byl členem ODS, která teď propadla ve volbách? Proč?

S nástupem Topolánka zcela zanikly jakékoli zpětné vazby, kterými členové mohli ovlivňovat vedení ODS. Topolánek byl první, kdo na kongresech ostentativně dával najevo, že ho názory členů ODS nezajímají. Jeho předchůdce Václav Klaus si na kongresech dělal alespoň poznámky a na závěr kongresu hodnotil nejzajímavější příspěvky z diskuze a zamýšlel se nad nimi. Jezdil po mítincích a komunikoval s členy. To skončilo za Topolánka a Nečas nepřinesl v tomto směru nic nového. Pokud ta strana nemá zpětný mechanismus, aby členové mohli vzkázat, tak tohleto tedy ne, nevyrostou z nich samostatně přemýšlející členové. Strana pak nebude mít hodnotné kandidáty na poslance a ministry. A přestává být demokratickou, ale stává se z ní autokratický klub, kdy ji vede úzký okruh zhruba deseti lidí. Všichni ostatní se vezou a neovlivňují chod strany. Kolem roku 1997 zcela v ODS zanikla svobodná konkurence, kdy se v primárkách vybírali ti nejlepší z navržených. Místo toho zvítězily zákulisní dohody, různá předjednávání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

Už stříhám metr, kdy tato hrůza skončí, říká někdejší diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza o zahraničn…