Filosof Cílek: Do dvou let bude výbuch nepokojů. Pak se to zvrtne

26.12.2011 14:48 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Václav Cílek, filosof, klimatolog, geolog a ředitel Geologického ústavu AV ČR se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamyslel nad aktuálními sociálními problémy a tím, jaký mohou mít v blízké budoucnosti vývoj. Současnou krizi vnímá jako další rozcestí západní civilizace, kdy svět, tak jak jsme ho znali, končí a dochází k transformaci. Dotkl se i některých důsledků svobodného světa a tématu zástavby půdy u nás a v jiných zemích.

Filosof Cílek: Do dvou let bude výbuch nepokojů. Pak se to zvrtne
Foto: Redakce
Popisek: Václav Cílek

Rozhovor s Václavem Cílkem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý. 

Trendem posledních měsíců a let je investování peněz do diamantů. Co si o tom myslíte vy jako profesionál, geolog. Je diamant opravdu taková vzácnost, nebo jen nafouknuté nic?

Kamarád, který nedávno přemýšlel, do čeho má investovat peníze, se na mě obrátil s tím, že by rád investoval do certifikovaného diamantu, a já jsem nevěděl, co mu k tomu říct.  Osobně nemám diamanty moc rád, protože to je jeden z těch kamenů, se kterými je spjato hodně utrpení. Radši bych investoval do koupě půdy a malého traktůrku.

Vysvětlete tedy, co máte proti diamantům…

Většina diamantů byla nebo je De Beers, jižní Afrika nebo střední Afrika. Podobně jako se občanské války platily vším možným, zlatem a podobně, platily se i diamanty. S diamanty je pro mě tedy svázána neprůhledná cenová politika, kdy je diamantové bohatství v rukách několika málo lidí. Zároveň na diamantu jako na málokterém kamenu spočívá ne snad prokletí, to je silné slovo, ale to, že se pro diamanty vraždí, bojuje se o ně, svrhávají se režimy, povstalci nakupují zbraně za pašované diamanty…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

NATO

Tvrdíte, že pro USA nemá NATO smysl. Co pro nás? A kdo myslíte, že je dnes ten hlavní hegemon Čína nebo USA? Souhlasím s vámi, že Evropa to rozhodně není. Myslíte, že někdy bude? Jestli ano, tak my se toho asi určitě už nedožijeme, co myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

17:25 „Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

VHLED MIROSLAVA ŠEVČÍKA „Dělají ze sebe šašky,“ míní poslanec za SPD Miroslav Ševčík o těch, kdo tak…