Foldyna: Lidi z fabrik mají za blbce. Zoufalec Oto Novotný. Neomarxisté gumují mozky, aby kapitalisté měli masu. Babiše svým způsobem obdivuji

09.04.2018 21:01

ROZHOVOR Čerstvý vítr hodlá do sociální demokracie vnést její nový místopředseda a poslanec Jaroslav Foldyna. A hned na začátku svého působení jasně říká, že se nebude podvolovat nálepkování za odlišné názory. Přítrž míní učinit i způsobům v ČSSD, které odsuzují širší diskusi a odmítají opačné pohledy na dění v republice i ve světě. „Chci, aby politické propadliště nebylo naplněno sociálními demokraty,“ řekl mimo jiné Foldyna v rozhovoru. Současně upozornil, že je třeba zaujmout jasná stanoviska k aktuálním událostem a odsoudit znevažování průměrného pracujícího Čecha.

Foldyna: Lidi z fabrik mají za blbce. Zoufalec Oto Novotný. Neomarxisté gumují mozky, aby kapitalisté měli masu. Babiše svým způsobem obdivuji
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jaroslav Foldyna (vlevo) a Roman Onderka (vpravo) na sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

Váš projev na sjezdu ČSSD vyvolal různorodé reakce. Ráda bych je s vámi nyní probrala. Například dlouholetý hlavní analytik ČSSD Oto Novotný k výsledku prvního kola místopředsedů pro Deník Referendum uvedl: „Volba Jaroslava Foldyny, který se bude předhánět s Okamurou v xenofobní a nacionalistické rétorice, je porážkou prakticky již neexistujícího liberálního křídla sociální demokracie a tragikomedií v den kulatého výročí jejího vzniku. Tohle vedení je symbolem kolosálního personálního úpadku strany. Snad se to ukáže co nejdříve, aby se to příště případně převolilo. S Foldynou ve vedení se ale ČSSD stává pro svobodomyslnou, proevropskou populaci definitivně nevolitelnou.“ Co na jeho vyjádření říkáte?

Už jen ty termíny: xenofobní, nacionalista, chybí jenom pojem fašista. Tyto termíny používají zoufalci, kteří se snaží vytvořit pro společnost dogmata, o nichž lidé už nesmějí přemýšlet. Zoufalci a neomarxisté, jako jsou Novotný a klaka, kterou propaguje, nemají odpovědi na termíny, jež vycházejí ze života lidí, tedy termíny jako národní uvědomění, postoje k tradicím a tak dále. Tato skupina lidí, takzvané elity, vytváří dogmata, která lidem nedovolují přemýšlet, a když přemýšlejí, pejorativně je označuje za xenofoby, protože jim chybějí odpovědi. Důsledek je, že se sociální demokracie v celé Evropě – protože přestala tyto věci vnímat – propadá.

Winston Churchill řekl, že fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty, a ono to skutečně přichází, to je ten nový světový řád. Stále se tomu termínu brání, ale je to realita. Nechci nikoho strašit, nejsem nacionalista, jsem klasický občan, který se dívá dopředu, protože mám pět dětí a na rozdíl od eurofanatiků musím uvažovat v kontextu vývoje země pro pět dětí a dva vnuky. Oni takto nepřemýšlejí, protože realita vytváří dogma a masu, která nepřemýšlí. Intenzita a využití tématu migrace má určité hranice. Může dojít ke zneužití tématu ke xenofobním záměrům, já to ale neudělám.

Já vnímám svůj národní zájem, ale nepopírám, že někdo má nějaký jiný. Svoji národní identitu, kulturu, symboly. Nacisté a fašisté popírají kultury jiných, já nikoliv. Pouze chci hájit občana, který tu žije, chránit jeho budoucnost, chci vysvětlovat postoje a to, z čeho má strach.Jestliže má někdo strach z globalizačního tlaku, tak říkám, že musíme být součástí Evropské unie, ale má to mantinely, za které já už nepůjdu. Čím zoufalejší jsou, tím více křičí a kopou kolem sebe lidé podobní Novotnému a budou toto popírat. Oto Novotný je zoufalec a nemám, co bych k němu dodal. Všude, kudy prošel, jsou politické tristní výsledky. Ať si své názory nechá pro někoho jiného, já s nimi nesouhlasím.

Sám jste v proslovu řekl, že sociální demokracie by měla po sjezdu v Hradci Králové být pestřejší. I to považujete za důvod, proč klesla na šest procent. Také senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že současné vedení sociální demokracie je příliš jednobarevné. Na druhé straně se mluví o názorové roztříštěnosti ČSSD. Byla tedy sociální demokracie příliš jednostranně zaměřená?

Byla. Lidé podobného vzezření propagující politiku prostřednictvím špiček sociální demokracie, kteří neuspěli v politické soutěži o důvěru, prostě byli monotematičtí. Nové výzvy, které vyvolaly globalizace, tlak v Evropské unii, výzvy vyvolané migrační krizí, její příčiny jsou právě o vyjádření jasného stanoviska. Sociální demokraté nejsou schopni zaujmout postavení k zásadním otázkám, které se ve světě objevily. Evropa je ovládána sociálnědemokratickými silami a socialisty, jež jsou přežité. Dokonce přestali vnímat zásadní, tedy že jsou zde pro člověka, chtěli člověku měnit život. Důsledek je nyní tady a sociální demokracie potřebuje být vícebarevná. Například s kolegou Netolickým mezi námi nepanuje nesnášenlivost, nikoho ze sociální demokracie nevyhazuji. O lidech, jako je Dientsbier, kteří mne vybízejí, ať jdu k SPD nebo komunistům, se domnívám, že idealismus sice do politiky patří, ale není hegemonem politického soupeření ani hegemonem v řešení problémů. Ať však neupírají můj názor. Oni milují demokracii, dokud s nimi souhlasíte. Jakmile nesouhlasíte, pak už nejsem demokrat, ale fašista, nacista. Mají svoji demokracii deformovanou dvaceti lety se snahou vytlačit jiné názory a dát jim nálepku. Nic takového nebude.

Prohlásil jste, že jste na místopředsedu kandidoval v době, kdy sociální demokracie není v dobré formě. A také jste označil současnost za konec tradičních konfekčních politických stran i tradičních konfekčních politiků. Politolog Jelínek mi teď v rozhovoru řekl, že s vámi v zásadě v tomto souhlasí, ale příliš nerozumí tomu, co jste myslel pojmem konfekční politická strana a konfekční politik.

To jsou kluci a holky, kteří jsou ochotni dělat kompromis za každou cenu, jen aby se udrželi. Až příliš uzavírají kompromisy a jejich řeč se stala nesrozumitelnou, ač na první poslech krásnou s citáty jako z politologické učebnice. Ale jedna věc je číst učebnice politologie a jiná mít vlastní rozum a reflektovat realitu dnešního života a člověka, realitu událostí v globálním světě. Tedy ať si každý přečte politologické poučky rozdělené na levou, pravou, dobré a špatné, ale především musíme používat zdravý rozum a vnímat realitu. Takoví politici realitu nevnímali, ale vnucovali svůj způsob života a vychvalovali ho, dokud neprohráli volby. Nenávidí ty, kdo je porazil, a musíte s nimi souhlasit. Jakmile nesouhlasíte, hned dostanete nálepku. Tomu se nebudu podvolovat. 

Reakci vyvolalo i vaše přiblížení voliče ČSSD: „Je to chlap, který maká u soustruhu, žena, která se stará o dvě děti, přitom je prodavačka v supermarketu.“ Miroslav Poche k tomu řekl, že ho vaše dělení překvapilo. Nemluvil by o soustružnících, ale o lidech, kteří sdílejí myšlenky sociálního státu, svobody, rovných práv a evropské orientace. Skutečně vidíte voliče ČSSD jako soustružníky a prodavačky?

Ne, obrazně jsem chtěl říci, že jsem zde pro lidi práce. Pro lidi, kteří se živí svojí prací. Když se dříve řeklo dělník, všichni to chápali, ale dnes se nepoužívá, protože dělníkem je dnes i programátor, jak se svět posouvá v myšlenkách. Jsem rád, že je to popudilo, protože tím odkrývají, jak si na obyčejného člověka vzpomenou pouze před volbami. Tehdy vystřelí heslo: konec levné práce. Do té doby si na ně nevzpomněli, a to zase popuzuje mne. Navíc oni snad nechtějí zastupovat soustružníky? Já jsem pouze chtěl zobrazit, o jaký typ lidí jde, a to je drtivá většina společnosti. Lidé žijící ze mzdy a samozřejmě osoby samostatně výdělečně činné a i je jsem v proslovu zmínil. Udělali jsme jim ze života peklo a velkým korporacím jsme nedokázali říci dost. Tlak kapitalismu a neomarxistů vykořisťuje lidi, gumuje jejich mozky, aby měli jednolitou masu. A kapitalista potřebuje masu, aby pracovala. Společnost se musí vzdělávat a poznávat, nikoliv jen chodit do práce. Neomarxisté a kapitalisté nového pořádku si vzájemně nepřekážejí. Já jsem klasickým člověkem, který přemýšlí o budoucnosti dítěte a je nespokojen. To je i můj volič. Hledá odpovědi na otázky, ze kterých má strach. Těm budu odpovídat.

Já musím vnímat, co veřejnost potřebuje, a ona musí rozumět tomu, co říkám já. Za mě by bylo špatné, kdyby říkali, že jsem pedofil, ale určitý druh populismu je namístě. Komunikuji s lidmi, vnímám ulici a u nás na severu Čech a i na severu Moravy je život tvrdý. Vím, že kluci a holky z prosklených budov ve městě tomu těžko rozumějí a potřebují platformu. Levicovost a myšlenky rovnosti jsou bláboly, veřejnost už je nechce slyšet a dává to najevo. Jak zase dopadly volby v Maďarsku? Nechci být jako socialista čtvrtý v řadě, ale socialista, kterému začnou znovu věřit.

Komentátor Petr Sedláček napsal: „Foldyna je ‚klasický‘ socan. Ekonomicky naprosto vymetený, ale myslí to s prostým ‚moudrým lidem‘ fakt ‚dobře‘. Bude perfektně oslovovat tu nejblbější část této ‚demograťycké‘ party,“ napsal. Jak vnímáte rozdělování národů na hloupé a chytré?

Jsem potěšen z jejich přiznání, že mají zaměstnance za blbce. Je to vidět už čtvrt století, jak vládci z kožených křesel považují za blbce člověka, který musí ráno běžet do fabriky a vydělat na nájem, aby měl lidský standard. Ale nadstandard v rozvoji a vzdělávání nemají. Budu stále tvrdit dokola, že já zastupuji normálního člověka. Jsem v Děčíně, odjedu ještě do Jiříkova i Šluknova a situace tady je složitá. Tu si politici ani neumějí představit a o průměrné mzdě zde nemůže být vidu ani slechu. Jestli mají pracující za blbce, jen ať nám to vzkazují, řadoví voliči odpovědí ve volbách. Chci, aby politické propadliště nebylo naplněno sociálními demokraty. 

Zmínil jste, že dokud v ČSSD souhlasíte, je to v pořádku. Jakmile nesouhlasíte, dostanete nálepku. Domníváte se, že se to s novým vedením strany změní?

Určitě jsem o tom přesvědčen. Jan Hamáček je vnímavý člověk, nikoliv dogmatik. Nejde o někoho, kdo by bránil jinému názoru a odmítal o něm mluvit. I můj kolega Netolický, byť svět z jeho pohledu vypadá jinak, je ochoten diskutovat. My se vzájemně nepotřebujeme odstrkovat a zavírat před sebou dveře, naopak. Zrovna tak celá řada sociálních demokratů má určitě jiné názory a naším společným cílem musí být diskuse s nějakými výstupy. Fanatici jako Dienstbier, Patočka, Novotný, Dostálek, kolega Seďa… Pokud je to tak tlačí, budou to muset rozdýchat. Můj problém to není.

Jaký je váš názor na ukončení vyjednávání o vládní spolupráci mezi hnutím ANO a ČSSD? Byly požadavky sociálních demokratů přehnané? Z jedné strany zní, že Babiš nechtěl přenechat ministerstvo vnitra ČSSD, aby na něj nevytvářela umělé kauzy, a z druhé strany zase naopak. Tedy že Andrej Babiš chce ministerstvo vnitra proto, aby je zneužíval proti koaličním partnerům. Co vy na takový kolotoč?

Myslím, že poškozuje politiku jako takovou. Přetahování, kdo vládne vnitru a podobně, musí skončit. Jsme toho svědky od dávných dob, kdy působil Stanislav Gross, pak ODS a stále se vše mele dokola o tom, kdo co ovlivňuje. Je třeba upřít všechny síly k tomu, aby orgány činné v trestním řízení nebyly ovládány politickým stranami. Nemám přímo recept na nějaké řešení. Nemám problém s Andrejem Babišem a svým způsobem ho dokonce obdivuji. Mám pochybnosti o spoustě věcí, ale nevím nic o trestné činnosti, nechávám to na policii. Mně Babiš jako člověk nevadí, mně vadí, že by byl trestně stíhaný premiér. Kdyby šlo o řadového poslance nebo zastupitele, nevadilo by to. Dokud nejsou lidé odsouzeni, jsou nevinní. Ale aby byl premiér trestně stíhán, to není v pořádku. Čili věřím, že prezident společně s Babišem dojdou k nějakému přijatelnému řešení, aby politika mohla být v České republice slušným řemeslem.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Zdechovský vážně o stavu Evropy: Rusko by se mělo stáhnout z Krymu. Zeman je proevropský, ale mám strach...

16:45 Tomáš Zdechovský vážně o stavu Evropy: Rusko by se mělo stáhnout z Krymu. Zeman je proevropský, ale mám strach...

CO NÁM DAL ROK 2018 „Politicky se možná neshodneme, ale mezilidské vztahy nejsou tak špatné, jak by …