Gabale, Drahoši, nedělejte z lidí hlupáky. Jiří Vítek, který roky sleduje „kauzu lithium“, odmítá teorie o hybridním útoku agentů Kremlu na volby

17. 12. 2017 17:22

„Zaujaly mne výroky některých politiků, že to byla nějaká akce tajných služeb, které měly ovlivnit volby. Což já osobně určitě můžu říct, že je to absolutní nesmysl,“ říká ohledně lithia bývalý předseda Unie bezpečnostních složek ČR Jiří Vítek. Dodává, že podepsání memoranda těsně před volbami byl podle něj krok špatným směrem. Promluvil i o Ivanu Gabalovi a Jiřím Drahošovi.

Gabale, Drahoši, nedělejte z lidí hlupáky. Jiří Vítek, který roky sleduje „kauzu lithium“, odmítá teorie o hybridním útoku agentů Kremlu na volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vítek
reklama

Anketa

Babiš navrhuje poslat naše vojáky chránit hranice Libye. Schvalujete to?

35%
65%
hlasovalo: 6513 lidí

Kauzu lithium v Krušných Horách označují mnozí za poslední hřebíček do rakve ČSSD. Jak vy to dva měsíce po volbách vidíte? Máte informace, jak se věci kolem lithia vyvíjejí?

Tak mne především zaujaly výroky některých politiků, že to byla nějaká akce tajných služeb, které měly ovlivnit volby. Což já osobně určitě můžu říct, že je to absolutní nesmysl. Jinak, komunisté a hnutí ANO se tomu stále věnují. I při sestavování vlády Andrej Babiš slíbil, že toto téma je stále otevřené, dokonce jednal o využití lithia, tuším, s korejskou delegací.

Vy zmiňujete, že se začalo psát, že jde o dezinformační kampaň, s čímž přišel například server Aktuálně.cz. Navíc o tom, že kauza lithium by mohla být dezinformační kampaní, hovoří také analytici z pražského Institutu bezpečnostních studií…

Komu to patří? Co to je za organizaci Institut bezpečnostních studií? To je státní organizace, nebo je to soukromá? Já opravdu nevím, co to je za organizaci, co je tam za lidi… Jsou tam nějací bezpečnostní experti, bývalí pracovníci tajných služeb? Jestli to říká BIS, tak se nad tím můžeme zamyslet, ale jestli to říká nějaký institut, který není spojený se státní správou, tak je to pro mne, jako kdyby to říkali – já nevím – zahrádkáři. Skutečně nevím. Ty materiály nemám. Říká se o tom, že všechno ovlivňují Rusové, ale vlastně nejsou žádné důkazy.

Za sebe mohu říct, že se lithiu věnuji rok a půl a za celou dobu mne kontaktovali k diskusi pouze komunisté a menší skupiny nebo takové ty vlastenecké spolky. Nemluvil jsem za rok a půl ani s jedním agentem – ačkoliv to bych vlastně asi nevěděl, že jde o agenta. Ale jsou to čistě věci, které jsem čerpal z veřejných zdrojů. Takže toto vylučuji. Spíš jde o to, že to Andrej Babiš, nebo ANO, velice chytře využil ve volební kampani. To znamená, že to je spíše než práce tajných služeb skvělá práce PR týmu hnutí ANO. Nikdo jiný bohužel to uchopit neuměl.

Tak třeba ještě KSČM se do toho tehdy opřela…

Ano, ale těm samozřejmě to tak v těch volbách nepřidalo.

Aktuálně cz. píše ohledně lithia i o podnikateli Zdeňku Zbytkovi, který měl údajně předat nějaké informace některým českým politikům. Jak on sám ale říká, přeposlal prý jen e-maily, jež obdržel od svých známých. Tyto e-maily prý poslal poslancům a senátorům. „Upozornil jsem je, že nemám možnost ony informace prověřit, zda jsou důvěryhodné, či nikoliv,“ sdělil Zbytek. Co si o tom myslíte?

Pana Zbytka neznám. A myslím si přesně to, co říká.

Mimochodem, v parlamentu byla na téma lithium beseda, setkání zástupců báňského úřadu, kteří potvrzovali, že lithium tam je. A jediný argument, který padl, byl, že nevědí, jestli to nebude drahé, ta těžba. Jestli se to těm investorům vyplatí. Nikdo nepopřel, že v tom figurují firmy Sanaka, nikdo nepopřel investice pana Janečka. On sám se k tomu vyjadřoval několikrát a označil to za investici, která by mu měla vydělat. Nepředpokládám, že investor Karel Janeček by koupil něco jen tak, aby to prodělávalo, na základě nějakých dezinformačních informací z Ruska.

Vy zmiňujete Karla Janečka. Psalo se také o tom, že i bývalá ministryně zahraničí USA Madelin Albrightová si na lithium takříkajíc „brousí zuby“. Co na to říct?

Je to informace z veřejných zdrojů. Co mám k tomu říci… Jestliže tito lidé cítí, že tady je možnost vydělat, tak samozřejmě investují. To znamená – asi by se nemotali kolem něčeho prodělečného nebo kolem nějaké bubliny – jen tak.

Myslíte si, že o toto „bohatství“ nakonec přijdeme?

Já si myslím, že se najde nějaký kompromis. Úplně si nemyslím, že o to přijdeme. Nebude to samozřejmě tak, že by lithium patřilo celé státu, nebo i těžba. On to stát vlastně ani neumí, ale je možné, že se zvýší například cena za vytěženou tunu lithia pro toho investora. Prostě si myslím, že se najde nějaký kompromis.

A máte informace o tom, jestli splnil ministr Havlíček usnesení sněmovny a vypověděl memorandum?

Informaci o tom, že by bylo vypovězeno memorandum s tou australskou společností, nemám.  Ale současný muž, který má řídit vládu, informoval, že by tak učinil. Myslím si, že tím, že je vláda velice krátce a ještě nevíme, jak dlouho vydrží, protože nemá důvěru, tak ještě nedošlo k žádným takovýmto zásadním rozhodnutím.

Jak s odstupem doby hodnotíte vystupování Bohuslava Sobotky v této kauze?

Tak on se k tomu vlastně vyjádřil ve dvou větách, že to nechá prověřit. Myslím, že to bylo tenkrát na interpelaci poslankyně Havlové. Vlastně se k tomu svým způsobem nijak razantně nepostavil. A to se pak ukázalo při volebních výsledcích ČSSD. Neříkám, že to je úplně ten důvod, to lithium, proč měli tak špatný výsledek. Ale to memorandum těsně před volbami si myslím, že byl krok špatným směrem. A bylo to velice podezřelé. Jestli v tom podepsání memoranda mají prsty nějaké tajné služby, nedokážu posoudit. Jestli pana Sobotku řídí zase jiné služby, netuším.

Sobotka o lithiu:

A jak si vysvětlujete, že ten „humbuk“ kolem této kauzy po volbách zase tak trochu utichl? Moc se o tom nepíše…

No tak ono bylo ticho i před volbami. Já jsem se tomu, řekněme, rok a půl věnoval a nikoho to nezajímalo. Někdy půl roku před volbami to téma zvedli komunisté, protože já jsem vlastně ze zoufalství skutečně už oslovoval všechny politické strany. Řekněme, že v SPD byl ještě nějaký zájem o to komunikovat ohledně toho lithia… A u ANO, tam myslím, někdo vycítil, že to je téma, které může rezonovat ve společnosti a může být dobrým volebním tahákem. Což se ukázalo. Někteří politici ČSSD dokonce říkají, že lithium ovlivnilo volby. Takže jak říkám, ze strany ANO nevidím tak velký zájem, jako byl u komunistů, ale dokázali to prostě přetavit v dobrý volební slogan.

Kauzu lithium komentuje i bývalý poslanec Ivan Gabal. Řekl: „Aktuální by byla komise pro hybridní útok ‚Lithium‘ a kiks bezpečnostních složek.“ Co si o tom myslíte?

Ten pán vidí vlastně agenty všude okolo nás. Ať si udělá komisi. Já doufám, že ta komise nebude hrazena z peněz daňových poplatníků. Ale je to prostě pořád stejná písnička. Pořád někdo někoho ovlivňuje... Já si myslím, že tady pan Gabal dělá z lidí hlupáky. Domnívám se, že lidé mají své názory, své myšlení, možnost ty informace nějakým způsobem získat svobodně.

Nemyslím si, že nějaký ruský agent někomu vleze do hlavy a prostě ho změní. Tito lidé z nás dělají prostě jenom hlupáky. Snaží se to politizovat. Nevím, kam tím míří, co tím chce dokázat. Ale ať si komisi udělá. Já budu jedině rád, jestli zjistí, že to lithium do Krušných hor navezli před tisíci lety nějací ruští agenti. Aby se to dnes stalo tématem.

Když mluvíme o těch „dezinformacích“, co říkáte na  na obavy profesora Drahoše, že by volby v České republice mohly ovlivňovat zahraniční tajné služby právě i za pomoci dezinformačních webů? Sešel se nedávno kvůli tomu i s Bohuslavem Sobotkou…

Jestli si pan Drahoš myslí, že voliči jsou hlupáci a nechají se ovlivnit nějakými servery nebo nějakými články, které on uvádí ve spolupráci s Evropskými hodnotami, tak si myslím, že tento kandidát na prezidenta prostě pohlíží na občany jako na tupé stádo ovcí. On se z toho začal vymlouvat s tím, že vlastně bojoval za všechny kandidáty, aby nedošlo k ovlivnění voleb. Ale domnívám se, že si spíš hledá nějaké alibi – co kdyby to neklaplo, ta prezidentská volba. Připadá mi to nedůstojné.

 

 

 

 

A v tomto kontextu, jak vidíte šance různých kandidátů na post prezidenta?

Já si myslím, že vstupem pana Topolánka do kampaně se to hodně změnilo. Nedokážu posoudit. n nejvíc vyhovuje Jiří Hynek. Ale když vidím průzkumy, které byly před minulými volbami – všechno může být vlastně jinak, než nám dnes zase média a průzkumy ukazují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandák: Viník covid-průšvihu? Jen si vzpomeňte. Nedávná minulost. A teď jsou v akci

6:46 Jandák: Viník covid-průšvihu? Jen si vzpomeňte. Nedávná minulost. A teď jsou v akci

ROZHOVOR „Asi je to poslední šance. Ale ať mi někdo řekne, co bude potom? Nejvyšší čas začít na plné…