Generál Blaško k Ukrajině: Lidem by se měla říkat pravda. A naše armáda není plně připravena

31.08.2014 18:48

ROZHOVOR Velitelům byly odebrány personální kompetence, armáda je centrálně politicky řízena. V bojových útvarech chybí vojáci, ale rezortní kanceláře se plní úředníky. V době problémů na Ukrajině to je na pováženou, protože spojenecké závazky vůči NATO nebudeme moci splnit. Generál v záloze Hynek Blaško kritikou rozhodně nešetří.

Generál Blaško k Ukrajině: Lidem by se měla říkat pravda. A naše armáda není plně připravena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Anketa

Které mocnosti se nejvíc bojíte ?

9%
77%
0%
3%
hlasovalo: 26743 lidí

Na Ukrajině se situace mění každou hodinou. Dokážete se v tom vy, jako vojenský odborník, vůbec orientovat?

Přiznám se, že moc ne. Problematika Ukrajiny je velmi složitá a schází relevantní informace. Do fundovaného závěru bych se nerad pouštěl, protože těch, co se do něj pustili, bylo už přespříliš a nemyslím si, že se trefili do správného pohledu na věc. Jeden pohled je nám servírován z jedné, další, ten mohutnější, z druhé strany. Pravda je někde uprostřed? Nikdo neví. Divím se, že se někteří lidé pouští do výhrůžné rétoriky, když nemají informace, které by je k tomuto opravňovaly.

Kdo je generálmajor v záloze Hynek Blaško, někdejší národní představitel České republiky při velitelství NATO SHAPE? Zde je souhrn jeho kariéry.

Nicméně situace na Ukrajině Stranu práv občanů (SPO) celkem rozděluje. Předseda Jan Veleba hovoří o vměšování USA, aby zabránily těsnějšímu hospodářskému propojení Ruska a Evropské unie. Čestný předseda a prezident Miloš Zeman hovoří o preventivním zásahu NATO na východní Ukrajině. Jako odborný konzultant SPO přes armádu se přikláníte ke kterému názoru?

Je demokracie, takže si na svou pusu může každý říkat, co chce. Myslím si ale, že i přes demokracii by lidé s výsadnějším postavením ve společnosti měli nastalé situace hodnotit, pokud mají dostatek seriózních informací. Nejsem schopen říct, kdo z nich má pravdu. Mohou ji mít oba, ale v prostředí, kde hovoří kulomety, děla a tanky, těžko nalézt a slyšet lidský hlas.

Proč se při dnešní vyspělé satelitní technice dostávají lidem tak kusé a propagandou ovlivněné informace?

Dobrá otázka. Ti, co vidí snímky ze satelitů, vědí. Ti, co nevidí a musí jen sledovat televizi, poslouchat rádio či politická prohlášení, jsou na tom špatně. Bohužel, ač se to tak nezdá, existuje nedostatek odpovídajících informací pro kvalitní závěry, co se tam vůbec děje a jak to tam vypadá. Z tohoto důvodu nemohu a ani nechci činit jakékoliv závěry. Jen mě tak napadá, jestli by se lidem neměla říkat pravda, protože oni budou nést tíhu případného válečného konfliktu.

Stále se mluví o zásahu NATO. V jakém stavu je ale jeho spojenecká částečka, tedy česká armáda?

Problém je třeba rozdělit na dvě roviny. První je lidská. Lidé, co jsou dnes ve vojenských útvarech, praporech, rotách, četách, brigádách či letkách, jsou opravdoví profesionálové. Vědí a umí. Druhá rovina je, že v současnosti není dána dostatečná váha tomu, aby se armáda dostala do zorného pole politiků. Právě oni by si od ministra obrany či náčelníka generálního štábu měli nechat vyložit karty na stůl. Musí být řečeno, jak to doopravdy v armádě vypadá. Myslím na materiální zabezpečení a další věci, které s činností armády souvisí.

Podle mě to náčelník generálního štábu Petr Pavel říká dost nahlas, ale nikdo ho moc neposlouchá...

To je pravda. Jde o prvního náčelníka generálního štábu po x letech, který si dovolí otevřeně vystoupit a mnohé z problémů zveřejnit. Dnes, v souvislosti s konflikty ve světě, a nejde jen o Ukrajinu, by měla být armáda velmi dobře připravena a zabezpečena. Nikdo nemůže vyloučit, že ji budeme potřebovat. Ale v tom stavu, v jakém je jen třeba její dnešní logistické zabezpečení, není možné, aby armáda byla v určitém okamžiku plně připravena zasáhnout.

V jednom rozhovoru jste zmínil, že si vojáci kvalitní výstroj musí sami kupovat. Je to opravdu tak vážné?

Je. Sklady jsou prázdné. Personál tam sedí a nemá těm klukům co dát, protože to prostě není. A místo toho se opravují bazény a jiné nemovitosti a tak dále. Armáda opravdu není dobře zabezpečená. Náčelník generálního štábu to říká jasně. Pánové, proberte se tedy, a začněte něco dělat. Nikdo dnes nemůže vyloučit, že po nás NATO nezačne požadovat, abychom splnili své spojenecké závazky.

Do jaké míry by se měly zvýšit výdaje na armádu?

Nemá cenu se bavit o penězích. Jde o problém vnitřního přerozdělování, kdy se vydávají peníze daňových poplatníků na zcela nesmyslné věci. Podívejte se, kolik máme úředníků a kolik vojáků v bojových útvarech. O čem chceme diskutovat, když čísla hovoří jasně. Chybí zhruba třicet procent bojového personálu a všichni klidně spí.

Myslíte si, že by pomohlo doplnit útvary ze stavů aktivních záloh?

Při každém krajském vojenském velitelství existují aktivní zálohy. Mělo by jít o rotu, ale nejde. Prostě tak to je. Vždy, když se dělaly kompetentní zásahy do struktury armády, dotklo se to především útvarů. Tam se stavy snižovaly jako první. Pánové na integrovaném ministerstvu to ale vůbec nepocítili. Struktura velení je dnes zaplevelena jakýmisi agenturami, které nejsou schopny zabezpečit vůbec nic. Jen personální agentura má asi dvě stě lidí, přičemž u bojového praporu jich chybí sedmdesát. Přitom velitelům se personální kompetence sebraly, protože je vše takzvaně centrálně řízeno.

Může armáda s takovou strukturou velení vůbec kvalitně fungovat?

Je to totální chaos a zvrhlost. Celý ten výmysl dvoustupňového velení. Znáte to, „pán psovi, pes vocasovi" a máte to za tři úrovně. Ať se někdo zeptá velitele pozemních sil či letectva, jak jsou schopni podřízeným velet. Odpovědnost mají, ale otázkou je, jestli mají i patřičné nástroje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady hrozí Bílá hora. Veleba na Fialu vytáhl to nejtěžší

13:54 Tady hrozí Bílá hora. Veleba na Fialu vytáhl to nejtěžší

„Mám vážné obavy, že v případě vlády pětikoalice naše země přijde o zbytky své státnosti a možná zač…