Generále Franco, kde jste? Komentátor Joch se chytá za hlavu nad nejnovější akcí genderových aktivistů

22.04.2019 20:16

ROZHOVOR „Generále Franco, kde jste, když vás vaše vlast potřebuje nejvíc,“ ptá se publicista a komentátor Roman Joch v souvislosti s aktuální situací v Barceloně, kde tamní škola vyřadila z knihovny na 200 pohádek včetně Červené karkulky pro jejich údajný sexistický podtext. Jocha naopak mnohem více trápí literatura, která vychází dnes. Vyjádřil se i k médii hojně citované debatě o kojení na veřejnosti. „Banka smí vyhodit kojící ženu, ale v momentu, kdy soukromá banka vyhodí kojící ženu, přestává být mou bankou a přecházím ke konkurenci,“ myslí si Joch.

Generále Franco, kde jste? Komentátor Joch se chytá za hlavu nad nejnovější akcí genderových aktivistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Barcelonská základní škola se rozhodla z knihovny vyřadit na 200 pohádek, protože jsou údajně příliš sexistické. Mezi vyřazenými knihami se objevila Červená karkulka nebo Šípková Růženka. Co na to říci? Jsou dnes skutečně stereotypy o pohlavích překonané?

Co na to říct? Víte, jaké otázky si mnozí lidé mohou klást, když toto slyší? Generále Franco, kde jste, když vás vaše vlast potřebuje nejvíc?  

Anketa

Je útok na Dominika Feriho důkazem o zhrubnutí české společnosti?

5%
95%
hlasovalo: 11052 lidí

Kdo by vůbec měl závadnost té které knížky posuzovat? Je pravda, že některé staré knížky škodlivě informují o postavení žen a mužů?

Rodiče. Rodiče mají rozhodovat, co budou jejich malé děti číst; rodiče, ne stát. Staré knížky mě netrápí; trápí mě knížky nové.

Blanka Knotková Čapková z katedry genderových studií Univerzity Karlovy navrhuje, aby se nevyhovující knížky přímo nezakazovaly, ale aby jim, například ve školách, předcházela určitá předmluva učitele. Bylo by vhodné malým dětem vysvětlovat kontext pohádek takovým způsobem? Nevzalo by jim to prostě radost z pohádky?

Znám paní Blanku Knotkovou Čapkovou a je to chytrá, leč excentrická myslitelka. Poučení by dětem měli dávat v první řadě rodiče, a až ve druhé učitelé.

Mají vůbec děti takové věci řešit?

Ano, aby uměly proti ideologické manipulaci dobře argumentovat.

Fotogalerie: - Propusťte Assange!

Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele...
Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele...
Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele...
Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele...
Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele...
Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele...

„Holky jsou na světě, aby byly maminky,“ píše se v básni Maminka od Jiřího Žáčka. Toto dílo bylo pod drobnohledem feministických aktivistek před dvěma lety. Je ta věta opravdu urážlivá?

Není urážlivá pro nikoho, kdo má maminku a narodil se. Já děkuji své mamince, že mě porodila a neposlouchala šílené feministky své doby.

Koncem března ochranka v bance upozornila kojící ženu, aby se zahalila, nebo odešla. Kojící matky nyní protestovaly kojením na pobočkách zmíněné banky, navzdory tomu, že se ústav omluvil. Co tento spor říká o naší společnosti? Měly by ženy mít právo kojit na veřejnosti, nebo jde o zásah do svobod lidí v jejich bezprostředním okolí?

Na jedné straně soukromá instituce (banka) si smí nastavit svá vlastní soukromá pravidla. Na straně druhé my jako politická společnost smíme kolektivně a politicky vyjádřit svou úctu k mateřství.

Takže ano, banka smí vyhodit kojící ženu, ale v momentu, kdy soukromá banka vyhodí kojící ženu, přestává být mou bankou a přecházím ke konkurenci.

Jak se postavit k protestnímu kojení? Aktivistické matky si stěžovaly na přístup banky, když je dítě hladové, musí prý být nakrmeno. Pak se ale v pondělí v 11:30 sešly v pobočce banky, kde své děti na protest kojily. Sešly se tedy zázračně potřeby oněch dětí?

Jsem na straně hladových dětí, nikoli aktivistických matek.

Jak nahlížet na problém rovnoprávnosti ve společnosti, je česká společnost dostatečně rovnoprávná, nebo vůči ženám stále panují v některých oblastech předsudky?

Rovnost je nesmysl. Ženy mají mít privilegovanější postavení než muži. V české společnosti je příliš málo předsudků ve prospěch žen. To, co potřebujeme, je ve prospěch žen mnohem více předsudků než dnes.

„Postoj ‚kojení na veřejnosti je neslušné‘ považuji za blbost,“ uvedl Václav Klaus mladší. Souhlasíte s ním?

S rodinkou Klausů nesouhlasím téměř v ničem, ale tady v tomto souhlasím nadšeně a rozhodně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa má zaděláno na hodně velký, ale skutečně velký průšvih. Musíme okamžitě obnovit kontroly na hranicích. Toto nám řekl poslanec z výboru pro obranu

14:52 Evropa má zaděláno na hodně velký, ale skutečně velký průšvih. Musíme okamžitě obnovit kontroly na hranicích. Toto nám řekl poslanec z výboru pro obranu

ROZHOVOR „Schengen nefunguje a Evropou se všemi směry pohybují teroristé s vojenským výcvikem, a to …