Havlův bývalý tajemník: Vajíčka jsou na omeletu, ale ne na prezidenty

20.11.2014 8:59

ROZHOVOR Ukázat červené karty ano, házet vajíčka, rajčata či jiné potraviny ne. Na Havla házeli slovenští nacionalisté také vajíčka, což se mi už tenkrát nelíbilo. Bývalý tajemník nejdříve disidenta, později ale i prezidenta Václava Havla Vladimír Hanzel hovoří o událostech, které hýbou Českem.

Havlův bývalý tajemník: Vajíčka jsou na omeletu, ale ne na prezidenty
Foto: hns
Popisek: Bývalý Havlův tajemník Vladimír Hanzel
reklama

Stánky s jídlem a pitím na Národní třídě, dohady na sociálních sítích o tom, kdo půjde na prokundí či protikundí demonstrace, překřikování lidí při projevech. Vyjadřovaly oslavy pětadvacátého výročí 17. listopadu 1989 obecnou úctu k hybatelům změn v Česku?

Vyjadřovaly chvályhodné úsilí organizátorů akce, včetně toho, že se účastníci potřebují najíst, napít, dojít si na toaletu. Byl tam i dostatek mobilních WC, což nebývá vždy zvykem. Sám jsem byl překvapen, kolik přišlo lidí. Potěšilo mne, že přišli oslavit toto výročí spontánně, aniž by je k tomu někdo nutil. Mnoho jich tam bylo i s malými či většími dětmi. Měl jsem z toho radost.

Změnily se v demonstraci proti Miloši Zemanovi. Byl překřičen, házela se po něm vajíčka. Co si o tom myslíte?

Verbální projevy nesouhlasu k demokracii patří. Červené karty beru, možná by někdo bral i žlutou, nejsem ovšem příznivcem házení vajíček, rajčat nebo jiných potravin či předmětů. Těch vajíček je škoda, mohla z nich být dobrá omeleta nebo spolu s rajčaty lečo. Nelíbilo se mi ani, když v roce 1992 házeli slovenští nacionalisté v Bratislavě vajíčka na prezidenta Václava Havla a nelíbilo se mi to ani teď. To už k demokracii podle mého pojetí nepatří.

Nicméně nechoval se prezident Zeman posledních pár týdnů tak nevhodně, že by měl být zbaven politické svéprávnosti?

To je nesmysl. Nic takového v naší Ústavě neexistuje. Prezidenta lze odsoudit za velezradu, což je „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". To se dá sotva na současný stav aplikovat.

Co si myslíte o jeho odporu k Pussy Riot, jako k politickým vězňům? Vždyť političtí byli třeba The Plastic People Of The Universe, kteří byli také velmi nonkonformní...

Každý má jiný vkus, i prezident. Nelíbí se mu Pussy Riot, a nejspíš ani Plastici nejsou jeho gustem. Na to má plné právo. Máme svobodu. Dnes Plastiky do vězení nikdo neposílá, ale bohužel Pussy Riot ano. Plastici šli do vězení za svůj svobodný umělecký projev, úplně stejně jako v dnešní době Pussy Riot. Proti perzekuci Plastic People se spojili lidé, jejichž šálkem kávy rozhodně hudba Plastiků nebyla. Solidárně se jich zastali a takto se zrodila Charta 77. Úplně stejně bychom měli protestovat proti uvěznění ruské dívčí skupiny. Je to naše morální povinnost.

Z opačné strany: Prezident republiky by - na rozdíl od rockových, undergroundových či punkových skupin - měl zachovávat jistou důstojnost svého úřadu. Shodou okolností se v těchto dnech promítá film Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla. V něm Havel pronáší tato aktuální slova: „Musel jsem změnit i způsob svého vyjadřování. Musím mluvit spisovně, musím mluvit diplomatičtěji, nemohu říkat úplně všechno, v zájmu věci. To jsem samozřejmě změnil, nebylo to pro mě jednoduché, protože já byl vždycky zvyklý bez obalu říkat, co si myslím. Měl jsem z toho celý život dokonce potíže..." K tomu má Miloš Zeman zatím hodně daleko.

Ostatně jako hudební novinář jste někdy nezkoumal nonkonformní projevy umělců, kteří nesouhlasí s režimem ve své zemi?

Ve svobodné společnosti platí svoboda projevu. Vztahuje se pochopitelně i na umělce. Prezident republiky není při výkonu své funkce nonkonformním umělcem. Proto platí předchozí citát z filmu Andrey Sedláčkové.

Jak hodnotíte jeho pozvání prezidenta Vladimira Putina do Česka?

Prezident Putin byl pozván jako nejvyšší představitel země, která se podílela na porážce fašistického Německa. Spolu s řadou dalších hostů. Rudá armáda osvobodila 27. ledna 1945 hrůzný koncentrační tábor, v němž mimochodem zahynula značná část mých příbuzných. Tohoto představitele nešlo na připomenutí 70. výročí této události nepozvat.

Putin tady bude jedním z mnoha státníků, kapkou v moři. Bude namístě mu dát najevo, jaké máme o jeho imperiální politice a omezování lidských práv v Rusku mínění. Nedávejme mu to ale najevo házením vajíček.

Kam až mohou dojít imperiální ambice sílícího Ruska?

To věru nevím. Stále doufám, že se ten narůstající konflikt podaří utlumit a zažehnat.

Nestojí svět vzhledem k vývoji událostí na Ukrajině už dávno ve válečném konfliktu?

Válkou se to nazvat nedá. Spíš se to blíží k obdobě války studené. Ovšem potenciální nebezpečí tady je. Ustupovat zlu se nesmí. Máme poučení z toho, jak se k naší zemi zachovali spojenci při podpisu Mnichovské dohody. Zradili nás v zájmu údajného zachování míru. Mír nezachránili. Napomohli naopak k rozpoutání zatím nejstrašnější války v historii lidstva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomio Okamura spustil kanonádu: Hamáček odstoupit. Novináři Kundra a Kroupa nedůvěryhodní. A ČT? Smlouvy odtajnit, platy redaktorů zveřejnit

13:38 Tomio Okamura spustil kanonádu: Hamáček odstoupit. Novináři Kundra a Kroupa nedůvěryhodní. A ČT? Smlouvy odtajnit, platy redaktorů zveřejnit

Kauza Vrbětice, nákup předraženého zdravotnického materiálu, zneužívání ministerstva vnitra k politi…