Házet koňské koblížky na Brusel, radí Ringo Čech. Podělaní, podlézaví lidé. A přidal něco o modrých strakách a lidech z kultury, co vzpomínají na komunismus

01.04.2017 4:43

ROZHOVOR „Mně se strašně líbilo, že pan Drahoš řekl, že chce být prezidentem slušných lidí. Tak mu vyřiďte, že to bude vládnout opravdu velmi malému procentu společnosti,“ říká ke kandidatuře profesora Jiřího Drahoše na prezidenta František Ringo Čech. Promluvil i o KSČM, o nízkých platech v České republice a o Evropské unii. „Já bych na ně naházel koňské kobližky, kdybych mohl,“ říká František Ringo Čech.

Házet koňské koblížky na Brusel, radí Ringo Čech. Podělaní, podlézaví lidé. A přidal něco o modrých strakách a lidech z kultury, co vzpomínají na komunismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Ringo Čech
reklama

Politici EU oslavovali 60. výročí Římských smluv, jedněch ze zakládajících dokumentů EU. Co myslíte, je vlastně ohledně Evropské unie vůbec co oslavovat? Co vy sám říkáte na EU, a proč někteří lidé uvažují o vystoupení z Evropské unie?

Já myslím, že Evropská unie zradila ten základní ideál. Ten ideál, který ji vytvořil s takovým nadšením v řadách všech lidí ze všech koutů Evropy. Už jsem to několikrát zdůraznil – už ten zakládající dokument, ta Ústava, ze které vypustili větu, že Evropa je postavena na křesťanských základech, což je pravda – už tento sám zbabělý akt ukazuje, jak podělaní a podlézaví to byli lidé, kteří kvůli několika muslimským poslancům zfalšovali a lhali už v základním kamenu EU. Já myslím, že naprosto selhali, zdiskreditovali tuto geniální myšlenku. Oni ať si oslavují, co chtějí. Já bych na ně naházel koňské kobližky, kdybych mohl.

Premiér Sobotka napsal: „Po zkušenosti se dvěma válkami, Mnichovem, nacistickou totalitou, životem za železnou oponou, s divokými 90. léty, je dobře, že jsme součástí EU.“ Byla 90. léta skutečně tak hrozná, abychom je srovnávali s nacistickou okupací? Pravicoví politici je považují za nejsvobodnější roky. Odbory a levice naopak za léta, kdy  jsme ztratili svůj průmysl a vše předali cizincům. Jak hodnotíte 90. léta vy?

Fakt je, že nás zasáhla svoboda o jaké se nám nesnilo. V té době bylo všeobecné nadšení, protože jsme nikdo netušili, co bude následovat. Myslím, že modří ptáci, kteří u toho byli osm let, podělali, co mohli. Levice má pravdu v tom, že jsme ztratili až na malé výjimky svůj průmysl a všechno jsme předali cizincům. To je naprostá pravda. Stali jsme se skladníky ve vlastní zemi. A ještě si ničíme zemědělskou půdu a stavíme tam pro ně ta železobotonová překladiště. Je to hrozné.

Velkou diskusi vyvolaly nedávno informace o tom, že Češi mají údajně nepřiměřeně malé platy. Se západními státy se to nedá srovnat. Jak vy to vidíte?

Anketa

Jste pro to, aby na základních školách byla zřizována funkce ,,koordinátor multikulturní výchovy"?

1%
99%
hlasovalo: 16149 lidí
Je to samozřejmě pravda. Ale má to svůj logický důvod. Já si myslím, že my nejsme zdaleka tak produktivní, jako jsou třeba Němci. Mockrát jsem o tom mluvil i s lidmi v Německu. A oni si žijí nad poměry. Oni mají platy vyšší, než by si ve skutečnosti i za tu jejich pilnou práci zasloužili. Jednou za to zaplatíme – řekl jeden vysoce vzdělaný Němec, který má s ekonomií hodně společného.

Někteří politici poukazují na to, že na Západě jsou platům přiměřeně vysoké ceny. Ale – když si zajedeme nakoupit do Rakouska nebo do Německa, například u jídla, drogerie a podobně vidíme, že to tak úplně není. Navíc například v Rakousku existují sociální byty, které  si celkem nezadají s naším běžným, nebo možná i luxusnějším bydlením. Němečtí důchodci celkem běžně jezdívají na zahraniční dovolené... Mimochodem i letecká dovolená, pokud si ji pořídíte v Německu, vyjde častěji o dost levněji než u nás... Co na to říct?

Fakt je, že všechno je za hranicemi levnější. Já jsem to dodnes nepochopil. A nejen, že je všechno levnější, ale to zboží, které nám dodávají, je evidentně druhá kategorie. Jak by řekli moji vnuci – je to o jeden level pod čarou. To mi vadí, že pijeme například nápoje slazené sirupem místo cukrem. Jakmile odjedete 20 kilometrů za hranice, už si koupíte úplně jinou zubní pastu. Všechno je levnější a kvalitnější. Na to by se měli zaměřit naši politici. Protože to je diskriminace.

Myslíte, že se většině lidí žije v naší zemi pohodlně a že mají dostatek všeho? Ve většině světa jsou lidé chudší, to je jistě pravda. Za Nečasovy vlády padaly nářky, že sociálně slabé lidi stát utiskuje. Je nyní stát štědrý na staré, nemocné, postižené, samoživitelky apod.? Jakou náladu v tomto směru ve společnosti cítíte?

Češi nejsou spokojení a nebudou spokojení nikdy. Nikdo nebude mít nikdy dost. Ale myslím si, že opravdu existuje veliká nerovnost. Stačí, když se podíváte na ty zlaté padáky, na platy vysokých úředníků, státních zaměstnanců... To zase vybočuje z normálu. Je to prostě nemorální. Mně se to prostě nelíbí. Vadí mi také, že dáváme málo na děti. Měli bychom platit za každé dítě vyšší porodné. Jak má rodina víc než dvě děti, tak bych ji finančně odměnil. To je cesta k úspěchu a záchraně naší populace.

Podívejme se na nedávné výroky Miloše Zemana. Ten poněkud přitvrdil. „Já bych tomu dítěti napráskal tak, že si týden nesedne,“ řekl o dětech, které v Jihlavě utloukly plameňáky. „Zvracel bych, kdybych měl brát peníze od Zdeňka Bakaly, ale tyhle novinářské prostitutky živí Zdeněk Bakala,“ řekl o redaktorech Respektu. „Podávám si ruce i s lidmi, které bych nejraději zfackoval,“ řekl též v rádiu. Co Miloš Zeman sleduje takovým stylem vyjadřování? Dává tím najevo, že se nebojí svých kritiků? Nebo je to jeho „lidovost“ a opravdovost, pro kterou ho mají mnozí lidé rádi?

No Miloš říká to, co si myslí. Já myslím, že nikdo mimo rodičů těch uličníků by je netloukl. Napráskat, že ne týden nesedli, 14 dní by si neměli sednout. A novináři – každé noviny mají majitele, ten majitel má nějaký politický názor, někomu slouží, někdy sobě, někdy je s někým v partě. No a ti novináři píší tak, jak si myslí, že by měli psát. Sice nedostávají přímou direktivu, jak mají psát, ale oni předjímají, vycítí, co by měli psát a to píší. Já myslím, že zdaleka to není opravdu jejich názor. Myslím si, že nejsou tak mizerní, jak píší.

Profesor Jiří Drahoš oznámil kandidaturu na prezidenta. Dle informací médií by mohl mít podporu nejen liberálních stran, ale i jmenovitě premiéra Sobotky a části ČSSD. Je podle vás Drahoš přijatelný kandidát? ?Jak vidíte jeho šance proti Miloši Zemanovi?

Samozřejmě pan Drahoš je vědec a zasluhuje si úctu a dokonce i obdiv, že vlezl do něčeho takového, že bude kandidovat proti Milošovi. Mně se strašně líbilo, že pan Drahoš řekl, že chce být prezidentem slušných lidí. Tak mu vyřiďte, že to bude vládnout opravdu velmi malému procentu společnosti.

Poslední dobou rozvířila  politické vody slavná biatlonistka Gabriela Koukalová, která odmítla podat ruku šéfovi biatlonové federace a co je nejdůležitější, odmítla jet na závody do Ruska. Z důvodů ruského dopingu. Například Jakub Janda poznamenal, že přesně tak si představuje reprezentanta České republiky. Miloš Zeman Koukalovou nepodpořil. Co o tom soudíte vy? A jaký postoj vůči Rusku bychom asi měli zaujmout v dnešní době?

Anketa

Kalousek tvrdí, že mu Babiš roku 2004 sliboval pomoc v politické kariéře, když on jako politik bude rozhodovat ve prospěch Agrofertu. Věříte tomu?

20%
hlasovalo: 11194 lidí
Mně se líbí, že biatlonistka Koukalová chce bojovat proti něčemu a za něco. Mně je sympatická jakákoliv občanská angažovanost. Jen si nejsem jistý, jestli tohle je ten správný postup. Myslím si, že ona o politice Ruska neví vůbec nic. Kdyby se podívala na celou věc v kontextu, tak by viděla, že nic není černobílé. Právo není ani na straně Ruska, ani na straně Ameriky. Je to někde mezi. Měli by lidé víc přemýšlet, než něco začnou veřejně ostouzet. No tak ale myslím si, že prezident biatlonové federace si život nevezme, no...

V letošním roce budou komunisté slavit 100. výročí toho, čemu říkají Velká říjnová socialistická revoluce. Co přinesla světu vláda komunistických stran? Jak se s jejími dopady potýkáme u nás?

Jako každá totalita zanechala po sobě velkou paseku. Já s odstupem doby se snažím věci hodnotit objektivně. Svým způsobem každá revoluce vždycky přinese také nějakou pozitivní změnu. Když si odmyslíme ty miliony mrtvých, kteří po nich zůstaly a carská rodina umlácena krumpáčema a lopatama, tak prostě svým způsobem se to Rusko – ať se to někomu líbí, nebo ne – posunulo dopředu. To, že to bylo za takto strašných obětí, to je prostě smutné. Proto já si vždycky říkám – každá revoluce je v podstatě dvojsečný meč. Trestá zlosyny, ale zabíjí i slušné lidi. A každá takováto věc se zvrhne. Prostě, zvrhlo se to.

Nechal byste zakázat KSČM? Komunisté rádi říkají, že oni v této zemi vybudovali průmysl, infrastrukturu, školy, nemocnice, všechno... A že to vše, co oni vybudovali, bylo po roce 1989 rozkradeno a zničeno. Co jim na to říci? A co říkáte na to, že poměrně hodně lidí vzpomíná na dobu před rokem 1989 s tím, že byly alespoň nějaké jistoty, že dnes nic takového neexistuje a je tady v podstatě ještě větší binec než dřív?

No tak zakázat KSČM je nesmysl. Já si myslím, že vůbec zakazovat cokoliv je nesmyslné, odporuje to logice a nakonec demokracii vůbec. Komunisté mají pravdu, že v této zemi vybudovali hodně, za velkých obětí samozřejmě. A že to, co vybudovali, opravdu bylo rozkradeno a zničeno. Ale musím říct, že oni si také z toho částečně nakradli sami. Čili – zas tak postižení nebyli.

Ta nostalgie lidí, kteří vzpomínají na dobu před rokem 1989, spočívá v tom, že se na ně neřítily takové maléry jako dneska. Mezinárodní maléry, vymahatelnost práva v České republice, kdy prostě budou Nečasovou soudit, že zatajila daň za kabelku... že je možno si nechat v krabici od vína 7 milionů a nic se vám nestane... To je prostě strašný a tohle všechno uvádí prosté lidi do zoufalství. Já jsem nedávno mluvil s jednou velmi významnou představitelkou české kultury. A ta mi řekla: Ringo, v životě by mě nenapadlo, že budu vzpomínat na situaci v České televizi za komunistů. To je strašný!

Čtěte: www.ringo-cech.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víte, jak voní spálené lidské maso? Čas přehodnotit těchto 30 let! říká zkušená žena k „době viru“. Dotaz generálu Pavlovi. Info o Rusku i z USA. A co se má dělat

4:40 Víte, jak voní spálené lidské maso? Čas přehodnotit těchto 30 let! říká zkušená žena k „době viru“. Dotaz generálu Pavlovi. Info o Rusku i z USA. A co se má dělat

ROZHOVOR Pandemie koronaviru je příležitostí přehodnotit ne naše členství v Evropské unii, ale fungo…