Hejtmanka Moravčíková mluví o Rathovi a skrytých levotách v zakázkách

22.06.2012 11:39

ROZHOVOR Jsem přesvědčena, že všichni podezřelí politici by měli být vydáni ke stíhání, aby se ukázalo, kde je pravda. Zadlužení kraje zvládneme financovat bez úvěru, to vše prohlásila hejtmanka Středočeského kraje a sociální demokratka Zuzana Moravčíková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Připustila také omluvu voličům za členství Davida Ratha v ČSSD, za jeho osobní pochybení se však omlouvat nehodlá.

Hejtmanka Moravčíková mluví o Rathovi a skrytých levotách v zakázkách
Foto: Krajský úřad Středočeského kraje
Popisek: Hejtmanka středočeského kraje Zuzana Moravčíková
reklama

Jste ženou v čele Středočeského kraje, dosud byli na vašem místě muži. Cítíte v tom nějaký rozdíl? Je to v něčem těžší?

Nevím, jestli je to těžší, v každém případě je to jiné. Ženy podle mne v politice chybí. Nicméně vztah ke mně je včetně novinářů docela dobrý. Myslím si, že si k ženě netroufnou tolik jako k muži a respektuje se ženské a mužské.

Jak je to se zadlužením Středočeského kraje? Hovoří se o třech, jedenácti i více miliardách korun. Kolik tedy kraj dluží a je situace opravdu kritická?

Není to pravda. Když porovnáme rok 2008, kdy jsme nastupovali, jaké daňové příjmy měl Středočeský kraj? Za Kalouska se v roce 2009 říkalo, že z hrubého domácího produktu bude kladná nula. Pro nás snížení daňových příjmů v roce 2009 bylo 1,2 miliardy korun a každý rok to bylo o miliardu méně. Nyní se situace stabilizuje, ale je to mnoho peněz. Přesto jsme v roce 2011 měli přebytek šest set milionů korun. Já pořád nechápu, kde se bere tvrzení o špatném hospodaření. Samozřejmě máme úvěr, ale je velice výhodný.

Více rozhovorů ZDE

Jaké je tedy zadlužení kraje a jak je to s odloženými splatnostmi faktur?

Máme odložené platby u oprav silnic, a to by měla být jedna miliarda. Ale to znamená, že v příštích letech nebude taková spotřeba, takže budeme faktury splácet. Dále se jedná o mladoboleslavskou nemocnici, kde je platba rozložena na více let a vše je financovatelné. O jiných splátkách nevím. Reálně jde o dluh ve výši zhruba sedm miliard korun.

Bude Středočeský kraj muset řešit zadlužení úvěrem?

Určitě ne, máme nabídky, banky by nám půjčily, ale rozhodně to nepotřebujeme.

Nesouhlasíte tedy s tím, že situace zadlužení kraje je kritická?

Ne, kdyby přišla nějaká krize, kdybychom neměli příjmy, tak pořád máme osm set milionů ve fondech, které rozdělujeme. Jednou z možností by bylo přehodnocení účelu těchto financí.

Měla by být Vlasta Parkanová z TOP 09 vydána ke stíhání kvůli nákupu letounů CASA?

Přiznám se, že nemám dostatek informací, ale jsem přesvědčena, že všichni podezřelí politici by měli být vydáni. Ať se ukáže, kde je pravda a pokud je nevinná, bude to pro ni jenom dobře. Kdyby na každého nasadili sto policistů, jako na Davida Ratha, mohou dostat skoro každého. Společnost je opravdu nemocná.

Tento problém začal v devadesátých letech, kdy nyní už prezident Václav Klaus prohlásil, že špinavé peníze neexistují. Tam začala devastace morálky. Vzpomínám si na to velice dobře, krok před zákonem -  špinavé peníze neexistujou. A po dvaceti letech jsme tam, kde jsme.

Jak vy sama jako straník a bývalá náměstkyně vnímáte kauzu kolem bývalého hejtmana Davida Ratha, kterého policie zadržela se sedmi miliony korun?

Bohužel David Rath byl členem sociální demokracie, byl našim představitelem. Mohu se voličům omluvit, že byl v naší straně. Člověk, který káže vodu a sám pije víno, je pro mě nepřijatelný. V tom se mohu za Ratha omluvit. Za jeho osobní selhání se však omlouvat odmítám, protože já jsem v životě nic nevzala a není to na mně. Měla jsem svoji oblast, za níž si stojím, kterou jsem dělala dobře a znám ji.

Jak hodnotíte působení Davida Ratha v čele kraje?

David Rath byl velice inteligentní člověk a také velice pracovitý. Bez něj některé akce, já to musím uznat, by ani nebyly. Já do něj nechci kopat jako do politické mrtvoly, ale chceme představit to, co jsme společně udělali. Zasloužil se o prosazení některých akcí, jako je například Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, která je naší pýchou. Kvitují to nejen obyvatelé Kutné Hory, ale také Pražané, kteří tam jezdí. Chce to ještě doladit výstavy a podobně. Jsem kutnohorský patriot a když jdete podél jezuitské koleje k Barboře, je to nádhera. Z regionálních operačních porgramů jsme navíc opravili silnice, Kutná Hora prokoukla.

Byla jste jeho náměstkyní. Někteří lidé ve vás vidí příliš velké spojení, jsou jejich obavy oprávněné?

Já jsem nebyla jeho poradce, on se se mnou o svých záležitostech nebavil. Měla jsem na starosti svoji oblast. Samozřejmě některé věci jsem s ním musela konzultovat, ale to je tak všechno. Za svou prací si stojím a ve veřejných zakázkách tak, jak jsme je dostávali na stůl, se absolutně nedalo odhalit, že jde o nějakou levotu.

Dáte na rozdíl do svého předchůdce prostor opozičním zastupitelům v kraji?

Opozici rozhodně prostor dáme. Do konce volebního období je málo času, takže si už nestihneme domluvit nějaké postupy, ale mají tady dveře otevřené, veškeré informace jim budeme dávat a do magazínu kraje jim umožníme přispět svým názorem. V tomhle jsem jiná a chci, aby opozice měla svůj prostor ve Středočeském magazínu. Mají dveře otevřené.

Chystáte se nějak zprůhlednit výběrová řízení?

Výběr firem proběhne znovu a pořádně bez stínu pochybnosti. Znamená to i rok zpoždění, ale jsem přesvědčená, že jedině to je správně. Budou naprosto otevřená, může se přihlásit kdokoliv, co více můžeme udělat. Probíhají také kontroly uzavřených smluv. Jakmile se nám něco nezdá, snažíme se smlouvu ukončit, pokud je to možné, případně vyjednat lepší podmínky.

Krátce po svém jmenování jste se nechala slyšet, že chcete vrátit důvěru lidem v kraji. Jak to uskutečníte?

Snadno. Budeme představovat to dobré, co jsme udělali. Například opravy škol a školek, modernizace nemocnic, nebo zavedení zubních pohotovostí. Je potřeba lidem připomenout, že jsme tu udělali kus dobré práce.

Bylo proplácení regulačních poplatků pacientům a jízdného žákům dobrým tahem? Vaši oponenti z jiných politických stran tento krok kritizují.

Musím říct, že to byl náš volební hit, byl to náš program. Proplácíme regulační poplatky a změnili jsme systém jejich propácení. Považuji to za správné vzhledem k tíživým situacím, do jakých se občané dostávají a obracejí se na nás. Sociální politika tohoto státu je mizerná. My suplujeme stát a když se člověk dostane do takové situace, leží třeba v nemocnici, mohou to být pro něj strašně velké peníze. S tím nemám jediný problém, protože jsem sociální demokrat a mám sociální cítění. Co se týče žákovského jízdného, přiznám se, že jsem v určité době byla proti, ale opět se na mne obrací rodiče a děkují nám za to, že dojíždění jejich dětí už pro rodinné rozpočty nejsou tak zatěžující. Takže ano, my máme sociální cítění a pomáháme. Tato pravicová vláda likviduje střední vrstvu, a to totálně. Chudí jsou chudí pořád a střední vrstva se stává chudou. Jestliže nebudeme mít mládež, která bude vzdělaná a nepodpoříme vzdělanost národa, nevím, kam dospějeme.

V čem vidíte největší problém současné české politiky? Je to korupce, chování, hospodářský růst, nebo něco úplně jiného?

Morálka. Ve společnosti chybí morálka a musíme začít od dětí. Vychovat je k zodpovědnosti a ne jenom pro peníze. Lidské hodnoty jsou pro život nejdůležitější. Peníze samozřejmě potřebujeme a nedá se bez nich žít. U honění za nimi ale začíná moc, korupce a peněz pak není nikdy dost. Přemýšlejme o tom, jak vychováváme svoje děti.

Co všechno chcete v kraji stihnout, nebo změnit, než uplyne čas do podzimních voleb a podle čeho by měli voliči hodnotit činnost sociálních demokratů ve Středočeském kraji?

Zrušili jsme veřejné zakázky, které byly vyhlášeny v užším výběrovém řízení a budeme je vyhlašovat znovu, což znamená určité zdržení. Předpokládáme však, že dojde k úspoře prostředků a bude se moci vyhlásit více akcí. Takže to jsou výběrová řízení, otevřené tendry. Dále konsolidace úřadu, což už se daří. Úřad se nezastavil a pracujeme na úkolech, které máme před sebou. Důležitou oblastí je doprava, podporujeme integrovanou dopravu spolu s Prahou a snažíme se, aby se Středočechům v kraji žilo lépe. Hodnotit by měli práci našeho týmu, práci sociálně demokratické rady, výsledky, kterých jsme dosáhli. Pak ať jdou k volbám a vystaví nám vysvědčení. Ať nesoudí jen podle kauz, které se objevují v novinách. Slušnost neznamená slabost.

Zuzana Moravčíková (ČSSD) se narodila 9.června 1957 v Jičíně. Studovala na Gymnáziu ve Svitavách a poté na Vysoké škole zemědělské v Brně. Nejdříve pracovala v JZD Litomyšl a v Agropodniku Kutné Hory. Od roku 1992 byla zaměstnána na kutnohorském úřadu a později jako vedoucí tamního Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. U majetku zůstala i dále, tentokrát ve funkci vedoucí oddělení na Městkém úřadu v Kutné Hoře. Do řad sociálních demokratů vstoupila v roce 1997. O jedenáct let později ji lidé zvolili krajskou zastupitelkou. V minulém roce se stala náměstkyní hejtmana Davida Ratha (ČSSD) a po jeho zatčení ho nahradila na začátku letošního června. Zuzana Moravčíková je vdaná a má dva dospělé syny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lékař z TOP 09: Chytrá karanténa? Zatím se jeví jen jako marketingové heslo. Mělo by se šetřit. Miloš Zeman a jeho partička – mínus deset procent

23:59 Lékař z TOP 09: Chytrá karanténa? Zatím se jeví jen jako marketingové heslo. Mělo by se šetřit. Miloš Zeman a jeho partička – mínus deset procent

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Hradní partička by si měla v době krize snížit náklady alespoň o deset procent. A …