Herec: Tady se vybírají víčka a dávají se miliardy těm, co nepracují. Bojím se o mladou generaci. Rozumím těm, co slyší na Okamuru

19.10.2017 4:40

ROZHOVOR „EU je černá díra, kam se neustále sypou peníze. Nic nevyřeší, jak vidno s migrační krizí, absolutně nic,“ říká herec Jan Kuželka, který patří mezi obsazované české herce. Umělec, kterého jsme mohli vidět nejen v řadě českých filmů, ale také například ve Formanově Amadeovi, se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k blížícím se volbám.

Herec: Tady se vybírají víčka a dávají se miliardy těm, co nepracují. Bojím se o mladou generaci. Rozumím těm, co slyší na Okamuru
Foto: archiv Jana Kuželky
Popisek: Herec Jan Kuželka.

Jak vidíte současnou situaci v naší zemi, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny? A jak podle vás volby dopadnou?

Současnou situaci vidím velice špatně. Protože to jsou žabomyší války mezi stranami, které v podstatě slibují něco, co nemohou splnit. Jak volby dopadnou…. Samozřejmě dopadnou tak, že vyhraje ANO. Už tím, jak se před volbami do Babiše a jeho souputníků ze všech stran šije, tak si normální lidi řeknou, že za tím něco musí být. Vždyť o Čapím hnízdě věděli x let. A najednou, pár měsíců před volbami, se na něj spustí takový hon. Takže ti normální lidi si určitě řeknou, že to není samo sebou, že za tím něco bude… A budou volit jeho.

Anketa

Bojíte se, že výsledek voleb ohrozí demokracii v Česku?

10%
90%
hlasovalo: 6699 lidí

K umělecké kariéře Jana Kuželky více ZDE

Kdo by také mohl hodně získat, tak to je podle mne Tomio Okamura. Mluví řečí normálních lidí a pojmenovává věci pravými jmény. To oceňují především na severu Moravy a severu Čech. Protože to, co on pojmenovává pravým jménem, tak to už se tady ví léta. Že dávají nesmyslné sociální dávky. Tady se vybírají umělá víčka - na nemocné děti, na vozíky a na druhé straně se házejí miliardy lidem, kteří v životě nepracovali a pracovat nebudou. Takže samozřejmě na to lidé slyší. A já se jim ani nedivím. Protože když vidím v dnešní době, jaká je tady vymahatelnost práva v naší republice, tak to je děs běs. Tohle snad není ani v rozvojové zemi! Aby byl někdo souzen za to, že bránil svůj majetek a že zranil nebo i zabil hajzla u sebe v domě? Jde k soudu a soudí se, jestli ho nejdříve neměl vyzvat, aby odešel. No tak kde to jsme? Tady se pořád mluví o tom, jak je to v Americe - ale v Americe, když vám někdo vleze do domu a vy ho zabijete, tak se to vůbec nevyšetřuje. Protože on tam neměl co dělat, samozřejmě.

Takže tyto strany – ono se říká, že jsou populistické, ale ony říkají to, co celý národ ví a vidí. Aby támhle na severu Čech terorizovaly hordy nezletilých většinovou populaci? No kde to jsme? A policajti řeknou, že nemohou zasáhnout, že jsou nezletilí. Opravdu, toto mi hrozně vadí. Jezdím hodně po světě, ale tohle snad není nikde. Viděl jsem zásahy španělské policie proti migrantům, kteří chtěli vykrást obchod…. A to se vůbec nedá srovnat. Navíc tady se policisté bojí vůbec proti něčemu zasáhnout, aby pak nebyli za to hnáni k odpovědnosti, k soudu. Bojí se a já se jim ani nedivím. Je to prostě hrozné.


Režisér Zdeněk Troška a herec Jan Kuželka. (Foto: archiv J. Kuželky)

V minulých volbách byl tématem boj proti korupci a tehdejší sentiment, že stát je rozkrádán, plundrují ho temné zákulisní skupiny a politici jsou zkorumpovaní. Zlepšila se během tohoto volebního období víra ve spravedlnost a vymahatelnost práva?

Já myslím, že určitě. A dávám to za vinu hlavně sociální demokracii, kterou jsem bohužel několikrát volil. Ale ve chvíli, kdy předseda strany se stal předsedou vlády a teď jsem slyšel ta jeho nesmyslná vyjádření i na mezinárodním fóru k tomu, k čemu se vyjadřoval zbytek Evropy, jak se máme bránit proti tomu, co se sem hrne, tak mi tak vypadl z oka….. I když znám spoustu sociálních demokratů, kteří jsou velice slušní. Jenže ti se bohužel nedostanou na ta místa, kde by mohli něco udělat.

Někteří lidé mluví o tom, že je demokracie u nás ohrožena. Vidíte to také tak? A pokud ano, tak kým?

No, to já právě nevím, kým je podle těchto lidí demokracie ohrožena. Domnívám se ale, že demokracie je ohrožena už mnoho let. Aby byla, nechci říct cenzura, ale zásahy typu, co nesmíte říkat, nebo v televizi, že toto a toto se nepustí….. To si myslím, že je špatně. Nechci to nikomu dávat za vinu, ale určitě se na tom tady podílí celá vládní garnitura.

Anketa

Který moderátor (či která moderátorka) je nejlepší?

hlasovalo: 10549 lidí


Martin Konvička je nadšen, že zásadní část dnešních politiků se postavila proti imigraci, někteří i žádají zákaz islámu. Považuje to za své vítězství, nehledě na výsledek voleb. I jiní pozorovatelé vidí podobný posun v uvažování i mainstreamových politických stran či médií. Je to v pořádku? A do jaké míry vidíte migraci ze střední Afriky a Blízkého východu jako téma pro naši zemi? A co v tomto směru od politiků čekáte? Kdo se s tím popasoval správně a koho můžeme v tomto směru kritizovat?

Já si myslím, že to je veliké nebezpečí. Projel jsem spoustu zemí a všude jsou s tím obrovské problémy. To, co paní Merkelová udělala, bude mít obrovský dopad.

A vidíte, o víkendu byly v Rakousku volby, no a vyhrál to Kurz, který říká to, co lidé potřebují slyšet - že se za ně stát postaví. A ne, aby tady nějaký blábola z naší vlády neustále obhajoval – ale vždyť oni jsou hodní. Není to pravda! Aby v Německu psali petice, že se mají zakázat Oktoberfesty a nemá se jíst vepřové, aby je to neprovokovalo? No tak ať si jedou domů, když se nechtějí přizpůsobit. Tam si mohou jíst, co chtějí a mohou si chodit do mešit. Ale tady v žádném případě nemá islám co dělat. Já jsem viděl do jejich kultur a byl jsem z toho znechucený. A pokud tady opravdu neřekneme velice tvrdě, že takto ne, tudy cesta nevede, nedopadne to dobře. Pomoci jim, pokud potřebují, ano. Ale tam u nich doma. Podívejte se, jak sem chodí ti mladí kluci. Tak proč se tam tomu nepostaví?

Víte, mne už se to tolik netýká, ale mám strach o tu nejmladší generaci, co je čeká. Pokud tady budeme mít neschopný politiky, jak teď za poslední léta jsou, tak si myslím, že to nebude nic dobrého.

Nejen teď před volbami se objevují hlasy, že by bylo lepší odejít z EU, kterou mnozí označují za diktát ze západu. EU začíná být trnem v oku i některým velmi mladým lidem. Má EU budoucnost a máme v ní budoucnost my?

Nemá. Určitě nemá. Já jsem strávil několik let ve Španělsku. A když se tam s lidmi bavíte a zmíníte EU, tak všichni říkají: kdyby byla národní sbírka, tak se všichni složíme na to, aby se vrátila peseta, abychom z té prokleté organizace mohli vystoupit. A to Španělsko na tom ještě není tak špatně. Já si myslím, že EU je černá díra, kam se neustále sypou peníze. Nic nevyřeší, jak vidno s migrační krizí, absolutně nic. Pořád se jen schůzuje a mele se o tom, co by se mělo, ale nikdy se nic nestalo. Pak na to doplácejí Italové, doplácejí na to Řekové a další přímořské státy, kam se to hrne pod tlakem.

Když se podíváme na nejnovější události kolem prezidenta Miloše Zemana. Velkou diskuzi vyvolal jeho výrok ohledně anexe Krymu, kterou označil za hotovou záležitost a navrhl kompenzaci. Co si o tom myslíte?

Já se musím až smát. Vůbec nechápu, co vzbudilo tak nenávistné reakce politiků ze všech stran vůči tomu, co řekl pan prezident v Evropské Radě. On zdůraznil, že to je jeho názor. Ovšem s tím názorem bych si dovolil částečně souhlasit, ne se vším, ale částečně ano. Já mám hodně kamarádů na Ukrajině, v Kyjevě. Jsou to lékaři, umělci, je mezi nimi pravoslavný duchovní. Neslyšel jsem od nich ani jedinou pozitivní věc na současné vedení Ukrajiny. Nehledě k tomu, že se divím, že ještě nikoho nenapadlo zjistit, kam šly ty miliony určené na pomoc. Jestli se to dostalo k normálním lidem na Ukrajině? To se nedostalo. A vím to od lidí, kteří tam žijí přímo v centru. Nedostalo se k nikomu nic, vůbec nic. To se prostě někde rozplynulo. Takže dávat do Ukrajiny peníze? To je šílenost. A co se týká toho, co řekl pan prezident o Krymu? No tak je to jeho názor. Nakonec, oni i Rusové řekli, že to nepřipadá v úvahu, že by dali nějaké odškodnění, že to připojení proběhlo referendem. A v zemi, kde se staví pomníky Banderovi a podobným lidem, kteří páchali neuvěřitelná zvěrstva, vraždili, upalovali zaživa, přibíjeli lidi na vrata…. i na Slovensku, v Polsku…. Těhotné zabíjeli vidlemi. A oni teď k němu všichni vzhlížejí jako k národnímu osvoboditeli? Tak to s tím také nemůžu souhlasit

Anketa

Chcete Andreje Babiše za premiéra?

51%
49%
hlasovalo: 17713 lidí


Další, čím na sebe prezident v těchto dnech upozornil, byla hláška vůči kameramanovi České televize. Řekl – vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju. Dá se to hodnotit jako další z jeho pověstných bonmotů, nebo už prostě přesáhl hranici?

Já nevím, kam on až s těmi bonmoty půjde. Ale samozřejmě bych na jeho místě zvolil jinou formu, řekl bych, ať odejde, ale určitě ne, že ho zabiju. Ale jinak jsem si v podstatě na ty jeho bonmoty zvykl. Víte, já jsem se díval na celý projev pana prezidenta v Evropské Radě. I když Česká televize nakonec ukázala, jak odchází ukrajinští poslanci… ale přímo v přenosu měl obrovský potlesk! Celý projev neměl napsaný, ale mluvil z hlavy. Tak možná že se mu tam vloudily i takové ty „bonmoty“ ohledně té Ukrajiny – nebo bonmoty – v podstatě tak trochu i nesmysly.  Ale jinak si myslím, že on dobře ví, co říká a stojí si za tím. A mimochodem, když se blíží volba prezidenta, tak já v podstatě nevidím jinou volbu než je Miloš Zeman. Spoustu kandidátů vůbec neznám a těch pár, které znám, tak se vůbec divím, že mají tu drzost kandidovat na prezidenta této republiky. Znám je 40 let a je to smutné. Takže pro mne je to jasná volba

Říkáte, že v prezidentských volbách podpoříte Miloše Zemana. Prozradíte, kdo získá váš hlas v parlamentních volbách?

Zatím uvažuji o dvou možnostech. Jednou je Tomio Okamura. Druhou možností, i přes to, jak se proti němu šije a dává se mu za vinu, já nevím snad i to, že je díky němu rozkradená republika, nebo co…, tak je Andrej Babiš. Mně právě hrozně vadí, jak do něj všichni teď šijí a přitom předtím byli celou dobu zticha. A těsně před volbami se do něj takto obují? Proč to tedy už neřešili dávno?


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlastimil Vondruška: Palestinský národ neexistuje. Židé raději zemřou, než by se vzdali své odvěké vlasti. Je jen jediné řešení starého sporu

20:52 Vlastimil Vondruška: Palestinský národ neexistuje. Židé raději zemřou, než by se vzdali své odvěké vlasti. Je jen jediné řešení starého sporu

ROZHOVOR Ve dvou na sebe navazujících rozhovorech hovoří o tomto víkendu spisovatel a historik Vlast…