Historik pro PL: Československo v letech 1919-1938 nikdy nebylo suverénním státem. Bylo protektorátem Francie. Bez rozkazu jsme se nemohli, ani nesměli bránit

30.09.2018 13:58 | Zprávy

ROZHOVOR "Nejpozději od března 1919 jsme se stali francouzským protektorátem. ČSR v letech 1918 - 1938 nikdy suverénním státem nebyla," tvrdí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz český a německý historik a politolog Jan Berwid Buquoy. My jsme se bez rozkazu francouzského generálního štábu v Paříži nejen bránit nemohli, ale dokonce ani nesměli. Patrně se Francouzi rozhodli pro Mnichovskou smlouvu, neboť věděli, že bez masivní válečné podpory ze strany Velké Británie nemohou válku s nacistickým Německem vyhrát. Kdyby Francie a ČSR vyhlásily 1938 Hitlerovi válku, Francie by maximálně za měsíc kapitulovala. ČSR by se bránila cca čtyři dny," domnívá se.

Historik pro PL: Československo v letech 1919-1938 nikdy nebylo suverénním státem. Bylo protektorátem Francie. Bez rozkazu jsme se nemohli, ani nesměli bránit
Foto: archiv KČP
Popisek: Českoslovenští pohraničníci

Připomínáme si 80. výročí Mnichovské dohody. Zradili nás v ní spojenci, jak se traduje v české historii?

Otázkou je, zdali to byli spojenci v klasickém slova smyslu. Nejpozději od března 1919 jsme se stali francouzským protektorátem. ČSR v letech 1918 - 1938 nikdy suverénním státem nebyla. Na Mnichovskou konferenci jsme pozvánku neobdrželi, neboť jsme nebyli považováni za suverénní stát. O všem se rozhodovalo v Paříži. Zrada to však byla. ČSR je vynálezem francouzských vládních kruhů v letech 1917 - 1918. Když ovšem měla Paříž toto své sousto v letech 1938 a 1939 bránit, zoufale selhala. To je neomluvitelné! 

Občas zaznívají výtky, že jsme se nebránili. Bylo to ale v té situaci vůbec možné?

My jsme se bez rozkazu francouzského generálního štábu v Paříži nejen bránit nemohli, ale dokonce ani nesměli. Patrně se Francouzi rozhodli pro Mnichovskou smlouvu, neboť věděli, že bez masivní válečné podpory ze strany Velké Británie nemohou válku s nacistickým Německem vyhrát. Angličané však do války vstoupit za žádných okolností nechtěli. Kdyby Francie a ČSR vyhlásily 1938 Hitlerovi válku, Francie by maximálně za měsíc kapitulovala. ČSR by se bránila cca čtyři dny. Prahu a Brno by nacistická Luftwaffe srovnala se zemí a český národ by byl vyhlazen. Mnichovská dohoda byla tedy tím nejpřijatelnějším řešením. 

Tvrdíte, že první Československá republika byla francouzský protektorát. Jak se to projevovalo? Mělo to vliv i na její konec?

To mělo vliv na její začátek i na její konec. Francouzi měli od března 1919 do 1938 v Praze svoji Vojenskou misi a v Milovicích tzv. "Deuxieme bureau", což byla rozsáhlá vojenská a zpravodajská síť, která měla 24 hodin denně pod kontrolou celou střední Evropu. Vrchní velitelé vojenských sil ČSR byli zásadně vysocí francouzští důstojníci. Byli jsme tunelováni, kde se dalo, Ročně jsme platili Paříži milionové reparace. Jednou jako "pokutu", že jsme po boku Habsburků bojovali proti Francii a hned na to povinnou "odměnu za osvobození", ačkoli se do konce 1. světové války na našem území neobjevil ani jeden francouzský voják. A tak bychom mohli pokračovat i nadále...    

Němci žijící v Československu v roce 1938 hojně podporovali připojení území, kde žili, k říši. Proč nebyli k Československu loajální? 

Vůči ČSR nebyli neloajální jenom Němci, nýbrž též Slováci, Maďaři, Poláci a Rusíni. Francouzi chtěli mít nově vytvořený stát státem jednotným. "La Tchécoslovaqie", on však byl státem národnostním. Již v roce 1919 předložili Masaryk a Beneš francouzské vládě návrh tzv. "Teorii československého Švýcarska". Všechny etnické celky měly mít své kantony, podobně jako ve Švýcarsku. Název "Československo" by se zrušil a byl by nahrazen pojmem "Středoevropská federace svobodných národů". Pařížská vláda návrh striktně zakázala tvrzením, že by takováto reforma silně posílila německý vliv na území ČSR, což bylo pro Francii absolutně nepřípustné. Federalizace byla rovněž zakázána Polákům, Rumunům a Jugoslávcům. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ivana Váňová, MBA byl položen dotaz

Pomoc

Nemám nic proti pomoci uprchlíkům, ale proč se od vaší vláda nedostává pomoci i občanům ČR, kteří čím dál více upadají do chudoby a mají problém přežít, i když pracují? Přijde mi, že z nás děláte jen nějaké zrůdy, co nechtějí pomoc uprchlíkům nebo jim ji závidí, ale co když je problém v tom, že spou...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zažímalová: Ať se ženy nemusejí rozhodovat mezi rodinou a kariérou. I to chci prosadit v Senátu

16:41 Zažímalová: Ať se ženy nemusejí rozhodovat mezi rodinou a kariérou. I to chci prosadit v Senátu

Pomoct, aby se rodiče – zejména matky – nemusely rozhodovat mezi kariérou a dětmi. I tuto úlohu by v…