Hlavní město není celá republika! Analytik sráží nadšení demonstrujících z Václaváku a vytahuje zásadní události dneška

11.05.2017 20:53

ROZHOVOR „Sobotka se chová jako dítě, Babiš se Sobotkovi směje, partaje rozjely volební kampaně a ulicemi se nesou rozhořčené hlasy na obranu demokracie a znalců ústavy je zde tolik, jako znalců fotbalu. Ale demokracie v Česku existuje. Ústavu máme. Písemně. Bohužel také hejno vykladačů lajdácky psaného "revolučního" dokumentu. Parlament máme, i funkční a dělnou vládu se podařilo sestavit. Nezaměstnanost klesla, mzdy stoupají. Lidé získávají optimismus a utrácejí. Prezident podle ústavy koná a určitě i konat bude, přestože ukazuje premiérovi holí, kde má mikrofon. Politická jednání nejspíš budou pokračovat, než i poslednímu voliči dojde, kdo je viníkem této poťouchlé krize. Aneb každý se musí znemožnit sám,“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz analytik a publicista Štěpán Kotrba.

Hlavní město není celá republika! Analytik sráží nadšení demonstrujících z Václaváku a vytahuje zásadní události dneška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? Proto!
reklama

Tak se u nás zase demonstrovalo. Veselá hesla, koordinace po celé republice, étos obrany demokracie před Zemanem a Babišem. Slušná účast. Mají středeční akce možnost nějak zahýbat veřejným míněním, či dokonce výzkumy veřejného mínění? Jak hodnotíte mediální pokrytí protestů? Kdybyste byl Zemanem a Babišem, bál byste se?

Výzkumy veřejného mínění by měly odrážet stav veřejného mínění. Měly. Vnímáte jistě ten rozdíl v podmiňovacím způsobu… Veselá hesla, ani zpola plný Václavák, kde bylo dle panoramatického snímku na 40 tisíc lidí (ne 10, ani 20), nemění nic na faktu, že Babiše nemusí polovina občanů země. Druhá polovina ho může, ale demonstrovat proto nepůjde. To je realita pouličních demonstrací, prokazujících politickou bezmocnost. Moc bezmocné menšiny si demokraticky zakřičet.

Rozzářená tvář Báry Štěpánové, herci na pódiu i v publiku, představitelé grantové občanské společnosti a spousta svedených a množstvím lidí omámených. Kulturní fronta, notoričtí petenti a kříšení zbytků Václava Havla. Pro řidiče traktoru kdesi v Holoubkově u Rokycan (víte, kde to je?) je to během všedního, pracovního týdne neodolatelný hlas demokracie a ústavnosti… Kde byl strýček Brady? Na demošce nebyl.

Ne, teď vážně…Poučka pro politické marketéry: Ulice či náměstí, ani zpola plný (a zpola prázdný) Václavák není celé město a hlavní město není celá republika, byť to tak očima médií vypadá. Havlova nepolitická politika není moje politika. To je dnes možná akorát Sobotkova politika. Ale Havlova ČSSD není moje ČSSD.

Do Česka proudí teplý vzduch, teploty v příštích dnech překročí dvacítku, hlásí dnes Babišovo iDnes a předjímá tím občanské starosti zítřka. Server Hospodářských bakalonovin iHNed má jako domácí úvodník, že Zeman na debatě v Doksech pravil, že hůlkou Sobotkovi jen ukazoval, kde je mikrofon. Chápete? Den poté. Dnešek, ne včerejšek. O včerejších dokonale zaranžovaných a technicky dokonale zabezpečených a mediálně pokrytých demonstracích proti Babišovi a Zemanovi ani slovo. Asi tam neřekl nikdo nic objevného. Nebo tam nebyli ti správní lidé. Zato tam byly podpisové archy obou konkurenčních prezidentských kandidátů.

Fotogalerie: - Proč? Proto!

Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...

Mezitím sezval Zeman do Liberce předsedy koaličních stran kromě Sobotky, který byl v Lucembursku. Opět se, dle informací tisku, vrací kruhem varianta ,,Babiš pryč z vlády, Sobotka pryč z vlády". Sobotka tuto variantu odmítá, možná nabuzen lidem v ulicích. Chytí se Milan Chovanec na udičku, že by premiérem mohl být on? To by asi potom byl i volebním lidrem ČSSD do voleb, že... Objevily se již názory, že pokud tuto kruhem se vracející variantu Sobotka odmítá, dává najevo, že mu v tuto chvíli jde již jen o jeho vlastní post.

Vládní krizi nevyřešila ani schůzka prezidenta Miloše Zemana, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a místopředsedy ČSSD Milana Chovance v Liberci. ANO výsměšně vrátilo míček Sobotkovi, řka, ať tedy vypoví koaliční dohodu, když nechce s Babišem vládnout. Sobotka odmítl. Na půdorysu stávající koalice by mělo být schváleno povíce zákonů, které jsou pro ČSSD klíčové. Minimální mzda například. Jediným programem ČSSD do voleb se tak stalo setrvání koalice se zlořečeným Babišem. Není nad principiální, čestné řešení. Dobrá tedy, pravilo ANO a ústy předsedy navrhlo pokračování vlády bez Babiše a bez Sobotky. Vylučovací metoda. A Sobotka opět odmítl, držíc se židle. Bělobrádek se jako již tradičně usmívá. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu ministra financí Andreje Babiše z vlády. "Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO," řekl i Chovanec. Trvat může, vládnout musí, pravila by teta Kateřina ze Saturnina. Až do hořkého konce.

Babiš na schůzce odmítl připustit, že by rezignoval. To ať mě raději zastřelí, vykřikl na facebooku odhodlaně, věda, že ostatní mají nabito pouze svými žaludy. Sobotka jel do Lucemburska přemýšlet, co provede tamní Nejvyšší soud s odvoláním proti prohrané arbitráži s krvavým Šťávou v kauze Diag Human a politickou krizi nechal za sebou. Politický život v zemi ustrnul. Až se Sobotka vrátí, odletí zase Zeman. A bude klid.

Nyní prezident podal určovací žalobu k Ústavnímu soudu, aby se dozvěděl, zda musí vždy odvolat ministra. Vtipný krok, který do rozhodnutí Ústavního soudu Babišovo odvolání oddálí. Nebo se o to pokusí. Štěch se zase pokusí s hejnem senátorů dát ústavní žalobu na Zemana. Čili bude veselo… Prezident ale stejně bude nucen po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání a demisí ministryně Valachové dělat. Nezávidím mu.

Sobotka se chová jako dítě, Babiš se Sobotkovi směje, partaje rozjely volební kampaně a ulicemi se nesou rozhořčené hlasy na obranu demokracie a znalců ústavy je zde tolik, jako znalců fotbalu. Ale demokracie v Česku existuje. Ústavu máme. Písemně. Bohužel také hejno vykladačů lajdácky psaného "revolučního" dokumentu. Parlament máme, i funkční a dělnou vládu se podařilo sestavit. Nezaměstnanost klesla, mzdy stoupají. Lidé získávají optimismus a utrácejí. Prezident podle ústavy koná a určitě i konat bude, přestože ukazuje premiérovi holí, kde má mikrofon. Politická jednání nejspíš budou pokračovat, než i poslednímu voliči dojde, kdo je viníkem této poťouchlé krize. Aneb každý se musí znemožnit sám.

Nemyslím si, že by to vše ve výsledku Zemanovi u jeho voličů uškodilo. Uškodí mu to pouze u jeho nevoličů. A u konglomerátu ČT a bakalomédií. Vzhledem k upadajícímu nákladu HN v podstatě o nic nejde. Babišomédia budou jen tak poštěkávat, aby se neřeklo. Což není špatný vývoj situace…

Předpokládám ale, že ani prezidentovi by se nelíbila jednobarevná většinová vláda Andreje Babiše a nyní nejspíše přemýšlí, jak zachránit ČSSD a potopit přitom Sobotku, který krizi otevřel svým kverulantským prohlášením o potřebě Babišovy demise půl roku před volbami. Mně samotnému je smutno z toho, že předseda vlády si vzal jako rukojmí sociální demokracii, poslední funkční a akceschopnou stranu na levici. Že ji nejdříve ochromil nesmyslnou agendou teplých záchodků, bezvýhradného eurounijního optimismu a poté vykostil jak kapra. 12% preferencí půl roku před volbami je výsledek, se kterým se chlubit nemůže žádný předseda nejsilnější vládní strany. Nutno dodat, že Babiš umí a Sobotka se teprve učí. Ti, co neumí a ani se nejsou schopni naučit, kibicují s kalhotami i procenty u kotníků.

Nicméně Slávek Sobotka slíbil národu veřejně, že 20. 5. podá demisi celá vláda a jeho ministryně fotbalového školství pravila, že ona podá demisi 31. 5., tak co se staráme o dílčí varianty?

ČSSD, jejíž všechny poslední sjezdy jste navštívil. Kdo, s kým, proti komu, za kolik? Co členská základna a mlčící většina? Stojí za Sobotkou? Naštval ji Zeman výstupem na Pražském hradě tak, že už ho má dost, když už i Foldyna s Humlem se těžko smiřují s tím, že Zeman ,,ukazuje holí" na jejich předsedu a ,,ohýbá ústavu", když nechce přijmout odvolání Babiše?

ČSSD je ve skutečnosti interní koalicí několika stran: zleva doprava – postkomunistické levice několika migračních vln, osmašedesátníky počínaje, postmohoritovským perestrojkovským křídlem konče. Pamětníci Demokratické levice, Levého bloku a DFK vědí. Imigrační vlny doplňují romantičtí národní socialisté ze sametově zaniklé národněfrontové Socialistické strany, konzervativní socialisté odborového hnutí, liberálně zelenající městští intelektuálové z humanitních fakult, neziskových organizací a komunitních spolků, většinou liberálně sociální manažeři komunální politiky - velvyslanci průmyslových skupin, pro které jsou progresivní daně sprostým slovem a veřejné zakázky pramenem v poušti kapitalismu, a masarykovské státní úřednictvo, loajální ke každé moci, které sociální demokracii zaplavilo jako houba dřevomorka. Většinu ve státostraně má ovšem mlčící většina prostých zaměstnanců a důchodců, která čeká, která ze skupinek vyhraje, aby ho přivítala jako "našeho" vítěze. Za těchto podmínek každý krok ČSSD připomíná tanec mezi vejci. Krok sem a zase zpět, krok tam a krok zpátky. Jen obtížně se nalézá shoda, o útočné bojové pozici už ani nemluvě.

Zeman toto rojení svými agresivními kroky proti Sobotkovi sjednotil. Na obranu Sobotky. Varianta Lánského puče. Tehdy to byl boj proti domnělým zrádcům, vlákaným do pasti, teď je to obrana osamělého, slabého, ale "slušného" předsedy. Když se mladí sociální demokraté pokoušeli zopakovat i podpůrnou demonstrací u sochy TGM na Hradčanském náměstí, přišlo jich čtyřicet.

Foldyna by rád padl někomu do náruči, ale nemá komu. Cítí, že se strana řítí do propasti i s ním, ale nechce ji frakčně rozdělovat. Byť by jako člen levicové frakce mohl. Zejména ji nechce frakčně rozdělovat proto, že je na kandidátce, Sobotka mu slíbil, že tam zůstane a mohl by na odpor doplatit sám. Nezávidím mu. Na Ústecku má ale výraznou komunální agendu, která mu vystačí, celostátně mu pomáhá proruská a prosrbská angažovanost, trefné a surově pravdivé komentování v médiích.

Huml to má jako právník těžké. Myslí příliš racionálně, jako právník zvyklý zákon hájit. Neví, že v otázkách ústavního práva jde o jemné umění alchymie zájmů čarodějů v pozadí. Na kandidátce už není. Možná pro svou plachou slušnost.

Z ostatních, kteří by se mohli a měli Sobotkovi postavit a zvednout prapor ČSSD z bláta bezvýznamnosti, už byly Sobotkou a jeho věrnými vytvořeny politické mrtvoly. A tak se čeká.

Všichni ostatní váhající buď mlčí, a nebo plní strachu, demonstrativně vykřikují, že tentokrát to Miloš přehnal a Slávek se zachoval mužně. Ti nejservilnější praví, že jako státník. Ale do prezidentských voleb je dál než do parlamentních. Čili předvídat, zda a nakolik se změnil postoj členů i voličů ČSSD k Zemanovi, je krajně předčasné. Vnímejme, že počet voličů ČSSD klesá a klesat dál bude. Podporovatelů Zemana je stále dost a počet stoupá. Počkejme si, zda po parlamentních volbách ještě nějaká sociální demokracie bude a jaká vůbec zbude. V Polsku už není. V Maďarsku je k smíchu. Ve Francii je v rozkladu.

Produkce Miloše Zemana v posledních dvou týdnech. Co zahrál dobře, co přepískl a co by měl dělat teď?

Už se ustavila Národní fronta? Ne? Vznikl Liberecký vládní program? Také ne? Tak je to prozatím dobré.

Zeman hraje složitou simultánku na několika šachovnicích. V první řadě ví, že Babiš nejspíš bude po volbách předsedou vlády. Teda pokud ho dříve nezavřou jak Sládka před poslední volbou Havla. Je ale stále nejasné, zda to bude vláda většinová jednobarevná, menšinová jednobarevná nebo koaliční. To bude záviset na tom, zda křesťanská koalice se starosty dosáhne 10% nebo ne. A zda se do parlamentu dostane TOP 09 nebo ne. Zda komunisté umřou ještě před příchodem k urnám nebo těsně poté. Zda Piráti ukořistí mladé nebo ne. O Zelených nemluvě, neb ti jsou porostlí mechem, čekají na zázrak a pokud dostanou vysněná tři procenta nutná pro státní podporu, budou mluvit o štěstí. Všichni ostatní tlučhubové nejspíš skončí.

Nevím, zda úmyslně nebo náhodně Zeman ponížil Sobotku tou holí tak moc, až projevil stmelující soucit u členské základny jeho strany. Mohla to být hra v zákulisí domluvená i emocionální krok ze strany prezidenta. Sobotku v posledním tažení tím ale resuscitoval. Vrátil ho do hry, jako protivníka. Může ho mučit dál. Teď ale není zřejmé, zda chce Sobotkovi, či spíše sociální demokracii pomoci, nebo naopak. Nejhusarštější kousek by byl pomoci ČSSD a zničit Sobotku zároveň.

V druhém roce dal do hry podmínky demise Andreje Babiše, které se na ústavním rámci tohoto kroku nezakládají. Tím si dle mého názoru hodně uškodil.

Dva ze tří prezidentových protiargumentů vůči Sobotkovým krokům jsou mimoprávní a pro odvolání ministra financí Andreje Babiše irelevantní.

Koaliční smlouva není právní dokument, ale deklarace. Její vypovězení nebo nevypovězení není nijak navázáno na ústavní kroky prezidenta. Stejně tak není na provedení demise závislé, zda premiér někoho současně jmenuje nebo ne. Ústavě je houby po tom, zda existuje nějaká koaliční smlouva nebo ne, zda je vypovězena nebo ne. Dle ústavy demisi ministra navrhuje předseda vlády. Prezident provádí, bez jakýchkoliv podmínek. Ministerstvo osiřelé nezůstane. V každém případě jej do jmenování nového ministra povede statutární zástupce ministra - první náměstek.

Navrhnout ke jmenování nového ministra je pravomocí a zodpovědností premiéra. Odpovědný prezident ovšem není automat, ze kterého by vypadl krok demisi potvrzující. Musí vědět, co se stane pak. Čili musí znát názory zbytku politických stran. Musí se snažit o stabilitu vlády, ne ji bezhlavě rozkomíhat neuváženým přijetím demise.

Prezident se nicméně pustil na tenký led, na jehož konci může (a nakonec čistě formálně už po právu) čekat odvolání pro velezradu či nakonec při eskalaci konfliktu své znovunezvolení. Ústava opravdu není cár papíru a úřad prezidenta není pískoviště pro starší a pokročilé. Tohle byl v řeči královské hry šach.

Jak se Vám líbí líčení některých českých novinářů, že Zeman je už v podstatě jen, s prominutím, starý dement, který se uchyluje k dětinským pomstám, ztrácí nadhled, je fyzicky limitován a v jeho okolí jsou samí blbci?

Řeknu bez vztahu k tomuto konfliktu velmi diplomaticky, že být Zemanem, bych si vybral jiného kancléře i šéfa protokolu. Ale mám štěstí, Zemanem nejsem.

Nepřátelské komentátory bych chtěl varovat slovy čínského mudrce a vojevůdce Sun´c: chceme-li vést útok, musíme vypadat neschopně; pokud chceme použít síly, musíme vypadat nečinně; pokud jsme blízko, musí to vypadat, že jsme daleko; pokud jsme daleko, má nepřítel věřit, že jsme blízko. A Sun´c podmínky války specifikoval: Je-li nepřítel prchlivý, provokuj jej. Předstírej slabost a vzbuď v něm domýšlivost. Pokud chce načerpat síly, nedej mu příležitost. Pokud jsou jeho síly koncentrované, odděl je. Útoč, když je nepřipraven, objev se, když jsi nečekán.

Největším uměním je zlomit nepřátelský odpor bez boje. Nejlepší styl boje je znemožnit realizaci nepřítelova plánu. Druhý nejlepší styl je vyhnout se přímému střetnutí, izolovat jej od spojenců.

To se Zemanovi daří, navzdory neschopnosti části jeho týlu (čest výjimce - neúnavnému Ovčáčkovi). Kdo z vojevůdců cizích armád půjde do koalice s někým, kdo ho podrazí těsně před vítězstvím?

Do jaké míry se ztotožňujete s usneseními, která v rámci mimořádné schůze přijala Poslanecká sněmovna?

Myslíte usnesení přijaté na návrh KSČM, že po mimořádném zasedání sněmovny k vládní krizi se vládní krize prohloubila? Vynikající výsledek. Gratuluji Parlamentu k pracovnímu nasazení.

Jak hodnotíte rétorický výkon Andreje Babiše, který opět zopovakoval všechny problematické body kariéry Miroslava Kalouska a řekl, že sám nic zlého neprovedl?

Babiš se zachoval jako všichni tehdejší miliardáři nemravně, ale v souladu s tehdy platným zákonem. Kalousek by měl mlčet. Už navždy. A nebo sedět. Na dlouho.

Co další klíčoví řečníci, třeba Kalousek nebo jeho podřízený Kučera, dále poslanci ANO (třeba Jana Lorencová), ministr Pelikán a veškerá opozice?

Všichni řekli, co měli na srdci. Bude možné je při sestavování nové vlády citovat. A po jejím sestavení je brát za slovo. Některé i za krk. Opět si dovolím citovat 2500 let starou moudrost vojevůdce Sun´c:

Je pravidlem války: Jsou-li naše síly desetinásobné, nepřítele nutno obklíčit. Jsou-li pětinásobné, zaútočit na něj. Jsou-li dvojnásobné, musíme rozdělit svou armádu na dvě. Jsou-li síly vyrovnané, může si dovolit bitvu jen velký generál. Má-li nepřítel převahu, měli bychom se mu vyhnout. Má-li nepřítel výraznou převahu, měli bychom se od něj vzdálit.

Marek Přibil a nahrávka, jak ochotně aportuje Babišovi jakési papíry. Co z toho vyplývá pro Vás?

Marek Přibil je "investigativní" policajtoreportér. Jedni tvrdí, že víc policajt, než reportér, jiní, že naopak. Krysa, jakých je v českých médiích víc. Já se ptám: prodanej, nebo koupenej? Za málo nebo za moc? Největší legrace je, když jeho šéfredaktor pravil, že pro Přibila byl Babiš "ZDROJ"… Seriózní kontrarozvědku by mělo zajímat, kdo byl Přibylovým donašečem a opravdový zdroj tiše, ale nekompromisně likvidovat. Možnosti na to má – šest měsíců legálního záznamu Přibylova telekomunikačního provozu, další měsíce nelegálního záznamu téhož. Plus měsíce záznamů telekomunikačního provozu všech, kteří s ním za tu dobu přišli do kontaktu a mají, nebo mohli by mít kontakt na informace, prozrazené Babišovi. To už na přesnou identifikaci stačí.

Úniky informací jsou neštěstím každé tajné služby či policejního úvaru. Zásadně snižují ochotu kohokoliv dobrovolně s takovou službou spolupracovat. Zaregistroval jste, že by nějaká informace unikla Mossadu či službě Šin Bet?

A proč Andrej Babiš reagoval tak píárově neohrabaně, že nejdřív tvrdil, že se s Přibilem nesetkal a až za den přišel s jakž takž uvěřitelnou tezí, že to byl komplot na něj?

Protože Babiš dávno ztratil ostražitost. Když jste na misi v Maroku, dáváte si bacha i na uklízečku. Ale je to psychicky náročné, udržet si ostražitost rok, dva, pět… 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Ve dne, v noci. Začnete z té samoty magořit. Pusťte si Sedmnáct zastavení jara…

Když jste doma, máte tendenci se chovat jako doma. Uvolněně. Povolíte si kravatu. Rozvážete boty a nalejete si brandy. Zapomenete na výcvik i dobré rady. Babiš byl dlouho zvyklý na profesionály ve svém okolí v Agrofertu a na striktní oddělování práce a soukromí. Nevycvičili ho ale na 24hodinovou politiku, nebyl čas. Vlétl do toho příliš rychle. Měl mít pro takováto jednání čisté místnosti. Včetně elektronických prostředků na umlčení jakéhokoliv nahrávacího zařízení. Měl mít své zdroje pod zpravodajskou kontrolou. Lze mít ale vždy vše pod kontrolou?

Zdálo se Vám, že to, co mu Přibil nabízel, ,,kopal od sebe"?

Nekopal. Ale také neprojevoval vůči Přibilovi kamarádskou důvěrnost. Nebyl to evidentně jeho vlastní špión. Spíše na něj nasazená osoba, která ho měla přimět ke kompromitujícím výrokům. Babiš se choval společensky slušně, vnímavě, ale odtažitě, jako by se jednalo o nákup hnoje. Což mu nepomohlo. A vzhledem k software Lyrebird, kterému stačí pár minut hlasového vzorku, aby vyprodukoval cokoliv neřeknete, jsou dnes možná jakákoliv kouzla. Pak stačí nekomprimovaný vzorek šumu místnosti, zkušená práce v SoundForge s několika pluginy pro regulaci dozvuku a manipulaci nerozezná ani FBI.

Je otázkou, kdo nahrával. Jestli Přibil, měl amatérské zařízení. Mám lepší. Jestli někdo jiný, musel sedět nedaleko, blíž Přibila než Babiše. Otázka, proč nahrával, je také na místě. Chtěla redakce hrozit kompromitací Babišovi v případě, že by doopravdy před volbami tlačil? Chtěl ho Přibil vydírat? Nebo si chtěl jen krýt záda, aby věděl, co přesně řekl? Nebo byl Přibil nasazený krtek vnější agenturou s cílem potopit nakonec všechny?

Pamatujete na falešného asistenta Jana Kavana Lukáše Kohouta? Taky to byl člověk "na jedno použití". Po použití znehodnoťe. Jak kelímek od piva. A jen zázrakem mu to tehdy nevyšlo.

Zdá se, že to Babiš poslouchal se zájmem. Jak hodnotit Přibilův postup z hlediska redakčního provozu a máme takových ,,Přibilů", kteří nosí svým zpřízněným politikům ,,k nahlédnutí" své investigativní úlovky, dle Vás na trhu více?

Z hlediska publikovaných výsledků takovéhoto "redakčního provozu" jsou podobné postupy běžné. Copak spektakulární zatčení Březiny a dalších v kauze "fotbalu" bylo normální a ne účelově vyfabrikované na zklidnění Sobotky? Copak donáška Kubiceho zprávy do Českého rozhlasu "novinářem" Hrbáčkem a následná publikace byla normální? Copak všechny ostatní policajtské kauzy, kterých jsme byli svědky, byly normální? Vy mi fakt chcete říci, že Janek Kroupa je čistý jak lilie a jeho odposlechy, publikované vždy v pravý čas, jsou výsledkem mravenčí investigativní práce daleko za hranou zákona, kterou nekoordinuje někdo z policajtů či státních zástupců v pozadí, který si z Kroupy udělal slouhu? Copak fakt věříte, že Srp chtěl vraždit "investigativní" Slonkovou? Nebuďte naivní.

Ani průnik do vaší redakce a následná publikace vyfabrikovaných sraček, které vás měly znevěrohodnit, není náhoda. A protože stále neověřujete důsledně kanály, odkud k vám přichází informace a nekádrujete své autory a redaktory jako KGB, musíte počítat s rizikem dalších penetrací. Opevnit se dnes proti hackingu dá hodně práce a stojí to dost peněz.

Veřejného mínění jsme se již dotkli. Jak moc si to podle Vás ,,pohnojili" Zeman, Babiš nebo Sobotka? Komu půjdou čísla nahoru, komu dolů? Do jaké míry ještě platí, že lidé vědí, že ,,všeci kradnú", včetně Andreje Babiše, ale tomu Babišovi jsou ochotni to tolerovat? Nebo se i panelákově-venkovský volič skloní před způsobem, jak mu současné dění převypráví média?

Mám víru v inteligenci a mediální ostražitost občanů – voličů. Víru v to, že už mnoho krvavých kauz vyšumělo lajdáckou prací médií i státních zástupců do ztracena a výsledek se neprojevil nijak. Podívejte se na kauzy Pět na stole v českých, PromoPro, Pandury, Kalouskovy padáky, na pád vlády Topolánka a Nečasovu milenkomanželku a její kabelky. Skončily vždy policejním fiaskem. Vždy. Fiaskem skončí, protože musí, i kauza Rathova vína. Procesní chyby a politická afinita státního zastupitelství jsou jistou poukázkou na prohraný soud. I kdyby to měl být ten Nejvyšší. Tento nejnovější policajtoreportérský výkřik je příliš okatý, než aby mu kdo uvěřil. Nahrávka vznikla v zimě, zveřejněna byla teď. To je normální? Že to není náhoda? Ale ne…

Vzhledem k tomu, že trend stoupání preferencí ANO a klesání preferencí ČSSD je dlouhodobý a definovaný zúžením ČSSD jen na liberální část cestou vyvraždění Slavníkovců vnitrostranické opozice, neschopností politického marketingu a PR v Lidovém domě, myslím, že bude po odeznění turbulencí této krize pokračovat. Agendu dnes určil Sobotka. A je to špinavá kampaň, ne soutěž programů, kde by měla ČSSD navrch. Jejími moderátory budou špióni a policajti, ne politologové.

Babiš provádí pouze reaktivní PR, bere Sobotkovi hlasy díky jeho vlastním chybám. Využívá uvolněné pozice. A čím víc bude nervozita v Sobotkově táboře sílit, tím méně racionální kroky bude ČSSD předvádět a tím víc se bude propadat. Členové i funkcionáři partaje, ale i kandidáti na poslance nemají disciplínu a nebudou mít ani pevné nervy. Tlak všech na Babiše, stále více iracionální, vyvolá navíc bumerangový efekt soucitu s mediálně kamenovaným. A pak se přidá "bandwagoon" efekt předpokládaného vítězství. Každý se bude chtít svést v kočáře s bujarou kapelou, mířící k slavobráně.

Nicméně mám návod pro ty, kteří po včerejšku už nevědí, koho volit (a nechtějí přistoupit na hru "prohnilí proti prohnilým"): Volte Piráty. Jako možnost do budoucna.

Korupce je stále ještě nezkazila (nebyla prozatím příležitost), mocichtivost v nich je, i když prozatím idealistická (pláč hladových krků přijde jako u všech později, jediným doopravdy poctivým byl v dějinách pouze Jošua z Nazaretu, a to už je 2000 let). Program mají vcelku slušný (směsice liberálního středu a volnomyšlenkářského anarchismu - v Česku si z něj něco vyberou skoro všichni), na lidská práva v Tibetu kašlou stejně jako na náboženství, imperialistický korporativismus nenávidí (stejně jako Microsoft a Monsanto). Jako jediní mají reálný a proveditelný návod, jak kapitalismus porazit (zmenšení ochrany duševních práv a jejich postupné zespolečenštění sdílením). S čímž souhlasí většina voličů mladších 40 let. Čímž v důsledku omezí migraci. Migrovat mají data, ne lidé. Nejsou antikomunisti, ale ani naivně hloupí jako dnešní komunisti. Rozumí komunismu ITC technologií. Nemají strach z nástupu robotů, programují je. Štvou je předražené státní zakázky, protože je občas dělají a proto vědí, že by to udělali líp a daleko levněji. Podporují vědu v její racionalitě a apolitičnosti. Podporují open source a open data jako prostředí, ve kterém není třeba platit za licence miliardy. Podporují přístupnost a dostupnost vzdělání, zejména technického. Podporují mladé a jako jediní umí komunikovat jejich jazykem. Znají jejich kulturu. Jsou mladí. Akorát podporu bláznivé EU a bojechtivého NATO by mohli přitlumit…, ale to se poddá. Já byl v mládí taky někdy blbej.

Piráti ale už dnes jako jediní vědí, jaká budoucnost přijde. Vědí, že to bude budoucnost bez parlamentů, ale ne bez voličů. Možná, že to bude dokonce demokracie. Elektronická.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Martin Huml
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Kotrba: Prymulova blbost, trestal bych jinak. Jestli ho zase vystřídá nějaký nagelovaný civil, bude zle

12:05 Štěpán Kotrba: Prymulova blbost, trestal bych jinak. Jestli ho zase vystřídá nějaký nagelovaný civil, bude zle

Prymula udělal blbost, ne zradu. “Dal bych mu jako plukovníkovi třicet vostrejch na samotce plus deg…