Hned bych začala napravovat škody, nedostatky, chyby, říká adeptka ANO na hejtmanku Karlovarského kraje

23.09.2016 9:32

ROZHOVOR Stav našich silnic, zejména pak chybějící dálnice do Prahy a neexistující přímé dálniční napojení z Chebu do Německa, je jedním z nejviditelnějších problémů našeho kraje, říká pro ParlamentníListy.cz jednička na kandidátce ANO v Karlovarském kraji Jana Vildumetzová.

Hned bych začala napravovat škody, nedostatky, chyby, říká adeptka ANO na hejtmanku Karlovarského kraje
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Historicky první hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO)

V říjnových volbách se budete ucházet o post hejtmanky Karlovarského kraje, jaké připravujete akce na podporu své kandidatury do krajských voleb?
 
Základem je pro nás kontaktní kampaň, ráda bych se sešla s co nejvíce občany našeho kraje a bavila se s nimi o tom, co je trápí. Když je to jen trochu možné, chci s lidmi problémy hned řešit. Nebudeme ale nikoho otravovat, neděláme žádné pompézní drahé akce. I během kampaně děláme běžné věci. Tak třeba společně s našim senátním kandidátem žokejem Váňou jsme děti učili, jak se dělá kotoul, hodně lidi zaujala naše soutěž v rybaření, velmi úspěšná byla křížovka, kde byla hlavní cenou snídaně s Andrejem Babišem. Určitě se nenecháme strhnout k negativní kampani a osobnímu osočování konkurentů, slušnost a férovost vyznávám nejen ve sportu, ale i politice.
 
Současně působíte jako náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejně správy, hodily by se Vám nějaké zkušenosti, které jste jako náměstkyně získala, pokud by volby byly úspěšné a vy jste se stala hejtmankou?
 
Práce na ministerstvu mi dává hodně. V první řadě získáte spoustu kontaktů. Když řeším určitý problém, vím, na koho se obrátit a často se s klíčovými lidmi jako jsou ministři či jejich náměstci nebo zákonodárci znám osobně. Získala jsem také detailní přehled o legislativním procesu. Až během projednávání zákonů pochopíte veškerá zákoutí jejich schvalování. Naučíte se také vidět problémy z ptačí perspektivy, srovnáváte se se zahraničím, zvažujete různá řešení a hledáte to nejlepší. Já osobně jsem se nechala hodně inspirovat na Slovensku, kde již mnohé věci fungují. Mojí velkou výhodou současně je, že na úřadě mám na starosti řízení sekce veřejné správy. Jednou z našich činností je právě pořádání porad s řediteli krajských úřadů, účastním se nejrůznějších jednání komisí Asociace krajů České republiky a znám tak velmi podrobně problémy, které naše kraje řeší a vím, co je trápí.
 
Co by byla první věc, kterou by jste udělala jako hejtmanka Karlovarského kraje? Kde je potřeba největší změny?
 
Rozhodně bych začala hned pracovat na největších problémech našeho kraje, jako je špatný stav komunikací, nefungující krajské zdravotnictví, nedostatek kvalitních a dobře placených pracovních míst atd. Chtěla bych, aby v koaliční smlouvě byly jasně měřitelné a termínované cíle, kterých chceme dosáhnout s konkrétními úkoly. Jako první věc bychom si tedy rozdali úkoly. Chtěla bych také, co nejrychleji jmenovat krajského koordinátora pro dostavbu dálnice D6. No a pozvala bych starosty na společné setkání, kde bychom se bavili o tom, co je nejvíce trápí a co konkrétně kraj může udělat pro rozvoj jednotlivých obcí. Vedle velkých systémových věcí, chci i nadále řešit konkrétní dílčí problémy.
 
 
Můžete nám přiblížit, jak konkrétně byste si představovala řídit kraj jako firmu?
 
Nedávno jsem listovala časopisem Forbes, který zveřejnil 14 pravidel, kterými se řídí úspěšné firmy zítřka. Být kreativní, nezatížen nadměrnou byrokracií, podporovat talentované zaměstnance, využívat moderní technologie, zaměstnávat více žen ve vedoucích pozicích, to jsou podle tohoto časopisu příklady moderních manažerských trendů, které sdílím. Řídit firmu pro mě neznamená jen maximalizovat zisk, ale jde o to, starat se o ni jako o vlastní rodinnou firmu. Jak píše Forbes i v korporátě dnes jde „o celkové zdraví a spokojenost zaměstnanců, zainteresovanost komunity, udržitelnost a zlepšování světa. Toto jsou klíčové hodnoty a vlastnosti, které organizace zítřka musí a bude mít.“ Řídit kraj jako firmu pro mne znamená rozbít staré struktury a opustit rigidní způsoby řízení, které nefungují a řešit problémy běžných lidí bez ohledu na jejich stranickou legitimaci či voličskou přízeň. Zkrátka být hejtmankou všech starostů a všech občanů. Ne porušovat zákony, obcházet je, zadávat veřejné zakázky předem smluveným vítězům a uvažovat optikou výhod a výnosů pro tu či onu politickou stranu.
 
Velkým problémem napříč všemi kraji je určitě problém s dopravou, jak je na tom konkrétně Karlovarský kraj?
 
Stav našich silnic, zejména pak chybějící dálnice do Prahy a neexistující přímé dálniční napojení z Chebu do Německa, je jedním z nejviditelnějších problémů našeho kraje. Navrhujeme proto našim řidičům proplácet polovinu ceny dálniční známky, dokud nebude dálnice hotová. Chceme, aby se investovalo do modernizace našich komunikací, aby byla doprava pohodlná, rychlá a hlavně bezpečná a na našich silnicích nebylo tolik nehod.
 
Kraj se podotýká s nedostatkem lékařů, na jednoho praktického lékaře připadá až 3 000 lidí, navíc část lékařů je v důchodovém věku. Kraj se pokouší situaci řešit příspěvky čerstvě vystudovaným lékařům na akreditaci na praktického lékaře, souhlasíte s tím?
 
Je to takové nouzové opatření, problém to ale příliš nevyřeší. Ve zdravotnictví je třeba lépe hospodařit. Chceme rozumné a potřebné investice do krajského zdravotnictví tam, kde je to nezbytné a více peněz těm, kteří léčí, starají se, zachraňují životy a pomáhají ostatním. Finanční prostředky mají jít zajištění lékařské péče, nikoliv na přebujelý management, sebeprezentaci cestou drahých výročních zpráv apod. Na takové výdaje zcela jistě nemusí kraj vynakládat prostředky ze svého rozpočtu. Jako bývalá starostka jsem řešila nedostatek tzv. první linie u nás ve městě a kraj mi nepomohl. Chtěla bych, aby kraj pomáhal obcím budovat sít primární péče, aby s nimi společně řešil nedostatek praktiků, zubařů, pediatrů či ambulantních specialistů.
 
 
Lékařů je v kraji málo určitě i díky nepřiměřeně malým platům, srovnávat platy českých lékařů se zahraničními je téměř nemožné. Jak tedy přimět mladé lidi, aby doplnili řady lékařů?
 
Máte pravdu, ti lékaři, kteří umí dobře jazyky, jdou za lepšími penězi, protože například v Německu dostanou až čtyřnásobek. Ale vlastně nejde s Německem srovnávat platy jenom ve zdravotnictví, platí to i v jiných službách či profesích. Absolventům proto musíte nabídnout seriózní podmínky. Musíte je normálně zaplatit. Vím, že v Olomouci zkoušeli přitáhnout již studenty šestého ročníku, kterým nabízeli možnost získat plný pracovní úvazek na dobu jednoho roku v takzvaném adaptačním programu. Chceme proto přilákat mladé lékaře, kteří ve spolupráci s odborníky - zkušenými doktory vytvoří funkční týmy, a společně budou poskytovat péči na té nejlepší úrovni. Každý doktor vám řekne, že když začnete někde pracovat, je tam fungující kolektiv, a máte adekvátní ohodnocení, tak místo neopustíte. Jde o srdeční záležitost.
 
Ve volebních programu říkáte, že chcete nejlepší lázeňství v Česku či moderní cestovní ruch, pokud byste mohla vyzdvihnout jedno místo, které stojí za to navštívit a má potenciál stát se hojně navštěvovaným místem, které by to bylo?
 
Hodně lidí by Vám doporučilo relikviář svatého Maura, který je po českých korunovačních klenotech považován za druhou nejcennější movitou památku v České republice. Pro mě jsou však srdeční záležitostí Císařské lázně - pseudorenesanční patrová lázeňská budova nedaleko Grandhotelu Pupp v jižní části lázeňského centra Karlových Varů. Bohužel tento skvost byl v roce 1994 uzavřen a dosud chátrá. Přestože byla tato památka v roce 2008 bezplatně převedena na Karlovarský kraj, zatím se rekonstrukce nedočkala. To je velká škoda, protože jsme tak promrhali šanci opravit lázně z evropských fondů. Doufám, že se to brzo změní a že za čtyři roky budu moci Císařské lázně všem doporučit. Kdo mě zná, ví, že pro to udělám maximum.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…