Hospoda, moje barabizna, Zeman, polský záchod. Opravdu pěkné vyjádření umělce Ivana Mládka na téma uprchlíků

14.10.2015 12:04

Píseň Pražská mešita, která se nyní masivně šíří po sociálních sítích, nemá politický podtext, ale může nyní znít jako výsměch současné české xenofobii, řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zpěvák, muzikant, skladatel a komik Ivan Mládek. On sám nevidí důvod, proč bychom v České republice nemohli mít mešity, když se u nás můžou beztrestně srocovat komunisti. Navíc všichni imigranti podle něj míří na západ. Politické dění však do svých písní nikdy neodráží.

Hospoda, moje barabizna, Zeman, polský záchod. Opravdu pěkné vyjádření umělce Ivana Mládka na téma uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Mládek hraje písničku Zlá baba...
reklama

Proč vlastně písnička Pražská mešita před 20 lety vznikla?

Před dvaceti lety jako doprovodná písnička k jednomu zábavnému klipu v naší Čundrcountry show. Kočovný beduiín má v poušti rande s děvčetem, chce učinit nezbytnou hygienu, má na to jen jednu čutoru s vodou, a tak vymýšlí, v jakém pořadí si co umýt. Čili jasně žadný politický podtext. Vy byste tam snad nějaký našla? Nedivil bych se. V žádné z mých pěti set písniček nebyl – a co si jich lidi našli!

Anketa

Vadí vám, že v Česku vystupují Alexandrovci?

6%
94%
hlasovalo: 12725 lidí

Tušil jste tehdy, že by mohla být aktuální znovu po dvaceti letech?

Pro mne aktuální není, pro někoho asi bude. Když už začnu svůj text po téhle stránce zkoumat, spíše vyznívá jako výsměch české xenofobii. Ale ani to jsem tenkrát neměl opravdu na mysli. Pamatuji si jen, že jsem vycházel od rýmu „mešita–ješita“.

Zpíváte, že Čech je ješita a nechce v Praze mešitu a škodí sám sobě. Domníváte se, že to i s odstupem času odráží současnou náladu s imigrací?

Vypočítal jsem, na jak velkou plochu by se vešlo veškeré lidstvo – těch asi sedm miliard lidí – kdybychom se všichni postavili vedle sebe s tím, že by měl každý pro sebe jeden metr čtvereční. Tipněte si! Neuhodnete. Těch sedm miliard by se vešlo na plochu Středočeského kraje. To je na globusu mikrotečka, která je viditelná jen přes lupu. Tak co řešíte? A dokonce jsem vypočítal, že bychom se všichni vešli jenom do Prahy – ale pod podmínkou, že by všichni Indové seděli Číňanům na zádech. Nejsem si jistý, jestli by Číňané souhlasili.

Jak vy sám vnímáte současnou situaci s imigranty?

Když budou ochotní pracovat a budou dodržovat naše zákony, proč by u nás nemohli být? A ať si mírumilovní mohamedáni mají klidně i tu svoji mešitu! Když můžou mít u nás katolíci tisíce kostelů a když se u nás můžou beztrestně srocovat komunisti, proč by jiná víra nemohla mít v naší svobodné demokratické republice svoje rejdiště? Mně jako ateistovi stačí naše hospoda U nádraží. Ale myslím si, že čeští nepřátelé imigrantů mají zbytečné starosti. Skoro nikdo u nás zůstat nechce, všichni to tlačí dál na západ. Leda, že bychom je tu drželi násilím. To by měl ale pan Chovanec dost honičku sehnat tolik bachařů, ostnatého drátu a dřeva na baráky a strážní věže.

Jezdíte hodně do Polska, které je vám blízké. Jak se liší nálada či přístup Čechů a Poláků k přistěhovalcům a současnému dění? A zaznamenal jste nějaké reakce v Polsku, aby se to dalo srovnat?

Do Polska jsme jezdili hodně v roce dva tisíce osm a to ještě žádná přistěhovalecká krize nebyla. Pravda, byli jsem teď nedávno v polských Glucholazech na nějakém festivalu, ale tam jsem se všech kolemjdoucích Poláků jen vyptával, kde je tam nějaký záchod. Ptát se jich současně na to, co si myslí o migrantech, mě ani nenapadlo. Ani by se to nehodilo.

Jaký je váš názor: pomáhat prchajícím, nebo uzavřít hranice? Nebo byste volil zlatou střední cestu a jaká by to měla být?

Žadný názor zatím nemám. Nevíme, jak se u nás případná syrská menšinka bude chovat, ale nejspíš dobře. Nebýt Vietnamců, nemám čerstvou zeleninu. Nebýt Ukrajinců, tak mi nikdo nic nevykope, nikdo neshrabe listí, nikdo se mi nestará o moji starou barabiznu. A desetitisíce Rusů po bolševické revoluci se u nás také dobře zavedly. Takže s migranty nemáme špatné zkušenosti. V každém připadě bych hnedka účinně pomohl všem matkám s dětmi… už vidím těch vulgárních dopisů.

Výroky prezidenta Miloše Zemana jsou někdy silné: vzít zbraň do ruky, chránit svoji zemi s puškou v ruce a podobně. Jistě si ho pamatujete z politické minulosti. Jak vnímáte jeho působení na postu prezidenta?

Na mého oblíbeného komika mi nesahejte!

Co si myslíte o Evropské unii, pomáhá situaci s imigrací, nebo spíše škodí, jak tvrdí její otevření kritici?

Nevím, jestli se úředníci Evropské unie snaží škodit, nebo pomáhat. Aspoň já to nepoznám.V každém připadě pomáhají sami sobě. Hlavně proto se tam skoro všichni nahrnuli.

Ve svých písních příliš neřešíte politiku. Motivují vás někdy k písni vážné případy, nebo jsou to naopak perličky, které vás inspirují?

Jak už jsem naznačil, politiku jsem ve svých písničkách nikdy neřešil, ani teď, ani za komunismu. Mou přísnou politickou neangažovanost tenkrát výstižně odsouhlasil známý jazzový trumpetista Laco Deczi. Řekl mi svou českoslovenštinou: „Dobre robiš, vole, piesničky sú na hovno, na komunistou platí len samopal a do huor!“

Dotýká se vás politika? Zajímáte se o ni?

Samozřejmě! Copak jsem ženská, že bych se klidně mohl nezajímat o politiku! Promiňte, jsou u ženských samozřejmě výjimky. Asi třeba vy, Margaret Thatcherová, Angela Davisová a určitě mnoho dalších.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

9:54 Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

ROZHOVOR Před rokem by nám současná situace možná připomínala hru Arkham Horror, kde postupně stoupá…