Od začátku roku platí v republice nový občanský zákoník. Jsou na to podle vás neziskové organizace připravené?
Ty zodpovědné, které to již nyní dělají profesionálně, tak ano, rok se s tím seznamují. Většina ale neví, protože nemají kapacity a pracují na dobrovolnické bázi, ale těch se to zase tak zásadně nedotkne. Vyhovění podmínkám pro ně nebude tak zásadní. Časem se právní vědomí neziskovek upraví, ale chybí manažeři. Nejdřív se říkalo, že spolky budou jen pro členy, od září je to i ven, tedy mimo spolek, nejen pro členy, ten výklad se od podzimu změnil, takže zase došlo ke zmatkům. A to je ten největší problém. Jako ostatně řada dalších věcí v této zemi, nedělá se nic kontinuálně a pozvolna, a k tomu ještě na poslední chvíli.
Někteří právníci hovoří o nebezpečí zahlcení soudů, jiní - především autoři - pak o tom, že připraveného advokáta i občana zákoník nepřekvapí. Jaký na to máte názor vy?
Bude to hodně administrativy, bude to hodně práce, ale není špatný. Jsem zvědavý, jak příslušné instituce vše stihnou. Když spadl registr aut, výplaty sociálních dávek mají veliké problémy, takže jak tohle dopadne... Když jsme dělali daně a mělo se to měnit každým rokem, tak jsem říkal, vždyť nám dávají kšeft. Takže tolik i k advokátům. Nedokážu si představit, jak se stěhují ty tisíce a tisíce šanonů, jak se zpracovávají ta sdružení, která byla ještě psána na začátku devadesátých let rukou. Evidence byla do 31. prosince vedena Ministerstvem vnitra. Nyní jsou to již rejstříkové soudy. Vnitro předá do 31. ledna údaje v elektronické podobě a do 31. března spisy jmenovaných právnických osob.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala