Já prostě nevěřím, že Zeman má na nočním stolku fotku Putina, říká rezolutně Ondřej Hejma. Jste mimo, vzkazuje lidem Jakuba Jandy

23. 8. 2016 9:31

„Předpokládám, že Miloš Zeman bude dělat to, co bude podle jeho názoru maximálně rezonovat s postoji občanů České republiky. Říká se tomu populismus, anebo také vlastenectví, račte si vybrat,“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz věnovaném českému prezidentovi novinář, hudebník a překladatel Ondřej Hejma. „Dobře si pamatuju, jak byla ruská imperiálně komunistická myšlenka u nás zdiskreditovaná v roce 1968. Ve chvílích, kdy mladičký Miloš Zeman po několikaměsíční romanci z KSČ odcházel s rozzlobeným bouchnutím dveří. A i proto dnes prostě nevěřím, že má na nočním stolku fotku Vladimira Vladimiroviče,“ dodává.

Já prostě nevěřím, že Zeman má na nočním stolku fotku Putina, říká rezolutně Ondřej Hejma. Jste mimo, vzkazuje lidem Jakuba Jandy
Foto: Archiv OH
Popisek: Hudebník Ondřej Hejma

Ruský oligarcha Vladimir Jakunin – spolupracovník ruského prezidenta Putina – organizuje na Rhodosu opět konferenci nazvanou Dialog civilizací. Po dvou letech se opět zúčastní i Miloš Zeman. Jeho mluvčí Ovčáček k tomu uvedl, že se zde Zeman chce setkat s maďarským a slovenským premiérem. Takže tu nebude z EU osamocen jako minule. Přesto se ale dá předpokládat, že se kvůli této návštěvě stane terčem výpadů svých oponentů. Je to z jeho strany nějaký záměrný kalkul, aby rozdráždil své kritiky, že jezdí na takovéto akce?

Provokace je to zcela určitě, pan prezident to umí a hodně si to užívá. Jistěže to bude mít pro něj následky, ale na druhou stranu je to také hezký důkaz jeho ruským přátelům a známým, že je to partner odvážný, vstřícný a spolehlivý. To je to, oč tu běží. Dialog civilizací je zcela v pořádku, a jestli u toho budou navíc pánové Orbán s Ficem, tím lépe, ale podle mě to není to ten hlavní důvod tam jet.

Podle některých vyhraněných názorů je Miloš Zeman trojským koněm Moskvy. Je to tak, nebo má prostě jiné názory než evropský politický mainstream?

Jiné názory než mainstream má zcela jistě, ale jinak tyhle teorie trojských koňů miluju a vždycky vzpomínám na to, jak komunisti nadávali Václavu Havlovi, že je podle potřeby agentem landsmanšaftu, CIA nebo Mossadu. Chápu, že každého vzrušuje a zajímá, co si kdo s kým kde špitnul při svitu luny, dají se o tom psát knihy a donekonečna spekulovat, ale hlavní je přece to, co ten člověk dělá. Protože podle skutků poznáte je, to je stará věc.

Je nepochybné, že se Zeman zalíbil i voličům protestním – mezi jinými i protievropským, protiuprchlickým, možná i proruským. Může na nich postavit základ svého voličského elektorátu?

Doufám, že ne, takové politiky nemám rád. Protestní hlasy se sbírají snadno, ale protest jako strategie dlouhodobě nefunguje, už Masaryk říkal, že rozčílení není program. Kritika EU je v pořádku, proti vnucované migraci je třeba ostře vystoupit, ale proruské hlasy? Takový elektorát tady fakt nevidím, to okupační traumátko je v téhle zemi pořád dost silné. Zvlášť teď, koncem srpna...

Velkou popularitu má Miloš Zeman po celý svůj prezidentský mandát, ale vlivem migrační krize mu ještě narostla. V době, kdy veřejnost sledovala prioritně rusko-ukrajinský konflikt a prezident se klonil svými výroky spíše na ruskou stranu, zdaleka takovou popularitu neměl. Dá se tedy říci, že existuje skupina voličů, která se Zemanem souhlasí, co se týče jeho postojů k migrační krizi, islámu, terorismu, ale zároveň nesouhlasí s jeho podle nich příliš vstřícným postojem k Rusku?

Je to přesně tak, viz výše.

Zemanovo mediální vystupování je vděčným námětem komentářů. Mnohé odpuzuje, ale je hodně takových, kterým se líbí. Projde podle vás nějakou změnou, nebo nebude měnit něco, co mu funguje?

Nikdo, ani ti nejlepší poradci Miloše Zemana nepředělají, ale vždycky je dobré přemýšlet o novinkách, čímž nemyslím nějaké ideové rozkročení, ale prostě originální pohledy a myšlenky, které lidi zaujmou, třeba i pobaví, a hlavně jim dodají naději uprostřed všeho toho zmaru a deziluze. Pan prezident by mohl třeba někdy po vzoru Donalda Trumpa zkusit televizní omluvu za všechna svá přeřeknutí, omyly a chyby, třeba by mu to pomohlo. Uznávám, že to je fakt těžká disciplína, ale Donald to dokázal.

Příští prezidentské volby označují například Evropské hodnoty jako „zápas o demokracii“. Čím to je, že se více zaměřují na volby prezidentské než ty parlamentní? Větší výkonnou moc má přeci vláda než prezident? Obava o demokracii by se tedy měla více týkat toho, jaká bude vláda než prezident...

Obavy o demokracii jsou vždycky na místě, ale je třeba bojovat za ni tak, aby to dávalo smysl, a přitom používat skutečné argumenty, a ne urážky. Nedávno jsem například slyšel jednoho z analytiků zmíněných Evropských hodnot popisovat v ČT, jak funguje ruská propaganda. Rusové prý dají prostřednictvím svých spojenců nějaké tvrzení na internet a lidé tomu uvěří. A proč tomu věří? Protože jsou slovy odborníka „mediálně negramotní“ a snadno podléhají emocím. Takový boj je stejně mimo jako někdejší pokusy komunistického režimu bojovat s propagandou západních „štvavých vysílaček“.

Možná se Zemanovi odpůrci bojí, že ve druhém volebním období se utrhne ze řetězu a bude třeba opravdu prosazovat referendum o našem setrvání v EU či NATO. Je to možné?

Předpokládám, že Miloš Zeman bude dělat to, co bude podle jeho názoru maximálně rezonovat s postoji občanů České republiky. Říká se tomu populismus, anebo také vlastenectví, račte si vybrat.

Hlasy o Czexitu se u nás ozývají, což by bylo v devadesátých letech nepředstavitelné. Naše veřejnost vstup do těchto institucí tehdy většinově podporovala. Udělaly politické garnitury a strany, které podporují náš prozápadní směr – ODS, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL či stoupenci Václava Havla – nějakou chybu, že už ta podpora není tak velká a mnozí lidé jsou ochotni zničit naše spojenecké závazky? Nebo tady hrají roli spíše mezinárodní vlivy – nezvládnutá migrace, nedostatečná ochrana vnější hranice EU a podobně?

Ony politické garnitury podporující prozápadní směr, jak hezky říkáte, udělaly určitě hodně chyb jako každý, ale tu fatální chybu vidím v tom, že nezachytily okamžik, kdy vlna nespokojenosti se zcela nepochopitelnou a o to nebezpečnější migrační strategií dostoupila kritické meze. Anebo možná neměly jinou možnost než mlčet a přihlížet té zkáze. Každopádně je to pro ně politicky prekérní situace. Jinak si myslím, možná na rozdíl od vás, že prozápadní myšlení je u nás, díkybohu, nadále autentické a většinové, ale už bez iluzí. To je ten hlavní posun. A tak na základě povinného optimismu věřím, že si lidé nakonec vyberou politiky, kteří budou jejich dnes už poučený postoj reprezentovat způsobem důstojnějším, upřímnějším a promyšlenějším.

Kritici Miloše Zemana poukazují na proruské postoje Miloše Zemana, což mu ale na popularitě zatím příliš neubírá. Co by se ale čistě hypoteticky stalo (a nevěřím že se tak stane),  kdyby někdo přišel se senzačním odhalením a předložil přímo důkazy o tom, že Zemana ovlivňují ruské tajné služby a je ve vleku Ruska. Ovlivnilo by to výraznou část jeho příznivců a ohrozilo by to jeho postavení favorita příštích prezidentských voleb? Nebo by jim to bylo jedno?

Senzační odhalení pozadí, to už tady párkrát bylo, poprvé krátce po revoluci, v tzv. Dolejšího analýze 17. listopadu, a nikdy se nic nestalo. Vůbec to nepodceňuji, naopak, jako dlouholetý novinář jsem leccos viděl a zažil, ale na klidu mi přidává to, že si dobře pamatuju, jak byla ruská imperiálně-komunistická myšlenka u nás zdiskreditována v roce 1968, mimochodem ve chvílích, kdy mladičký Miloš Zeman po několikaměsíční romanci z KSČ právě odcházel s rozzlobeným bouchnutím dveří. A i proto dnes, přestože se s Rusy často a přátelsky stýká, prostě nevěřím, že má na nočním stolku fotku Vladimira Vladimiroviče.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jednostranné. A ty odměny... Chci změny v ČT, zaznělo. Chystá se konference

10:36 Jednostranné. A ty odměny... Chci změny v ČT, zaznělo. Chystá se konference

ROZHOVOR Pokud by Česká televize přišla s požadavkem zvýšit koncesionářské poplatky, poslankyni hnut…