Já vám to řeknu úplně natvrdo... Generál Šándor po masakru v Mnichově varuje. Bude to prý stále horší

23.07.2016 14:22

ROZHOVOR O pátečním vražedném útoku v Mnichově i o bezpečnostních opatřeních a jejich účinnosti promluvil pro ParlamentniListy.cz bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor. „Teroristické útoky tady mohou být na denním pořádku,“ říká bezpečnostní analytik a vyjadřuje svůj názor i na to, jak včerejší útok opět ovlivní pohled mnohých lidí na migranty.

Já vám to řeknu úplně natvrdo... Generál Šándor po masakru v Mnichově varuje. Bude to prý stále horší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál Andor Šándor
reklama

Co říkáte na včerejší vražedný útok v Mnichově?

Tak samozřejmě je nutné v prvé řadě říct, že jde o nešťastnou věc, která ukazuje na to, že Evropa je pod vlivem narůstajícího trendu teroristických útoků. I když v tuto chvíli nevíme, kdo za tím útokem v Mnichově stojí (motivace útočníka, osmnáctiletého mladíka původem z Íránu, doposud nebyla objasněna – pozn. PL). Je tu možná jistá paralela, která se nabízí s tím, že včera to bylo pět let, co Breivik provedl ty útoky v Norsku. Pořád je ale předčasné ukázat na někoho prstem. V této souvislosti je také třeba připomenout, že jsme tři dny po útocích v Nice mluvili o nějakém osamělém vlku, který se, jak říkal francouzský premiér, rychle zradikalizoval a pak se najednou ukázalo, že měl čtyři nebo pět pomocníků a že ten útok plánoval dlouho.

Mezi lidmi zaznívají hlasy, že Německo, konkrétně Mnichov, je už opravdu blízko České republice. Máme se tedy opravdu bát?

Já bych se v tuto chvíli asi zdržel takovýchto vyjádření, byť geograficky se takovýto skutek blíží České republice, to zcela nepochybně. Přesto si nemyslím, že by se Češi měli zvýšenou měrou obávat, pokud by takový útok měl provést nějaký Islamista, nebo někdo, kdo je byť jen ideově napojen na Islámský stát. Jiná věc je, pokud by se třeba takový čin rozhodl u nás spáchat psychicky nemocný, který žije na nějakém okraji společnosti, který by chtěl vzít do ruky spravedlnost za nějakou třeba i domnělou křivdu. Prostě někdo psychicky vyšinutý, ale schopný sledovat, co se ve světě děje a mohl by se něčím takovým inspirovat. No tak takovýto případ samozřejmě nemůžu vyloučit. A nejhorší je, že pravděpodobnost, že by byl takový člověk preventivně podchycen a bylo by mu zabráněno v něčem takovém, je relativně velmi malá.

Vždy po takovýchto činech vídáme v ulicích více hlídek, ale jak sám říkáte, asi je poměrně malá pravděpodobnost, že by se něčemu takovému dalo skutečně stoprocentně zabránit…

Ano, ukazuje se, že objekty, které nazýváme měkkými cíli, není možné stoprocentně ochránit. Buď budou sloužit tomu cíli, ke kterému byly zřízeny a nebudou stoprocentně bezpečné, nebo budou stoprocentně bezpečné, ale nebudou sloužit k tomu cíli, ke kterému budou zřízeny. Samozřejmě, že Policie České republiky po takovýchto činech v zahraničí zvýšenou mírou kontroluje nákupní centra. Ale víte, jak ta centra jsou obsáhlá, a že ani přítomnost té hlídky, i když má samozřejmě jistý odstrašující efekt, tak nemůže tomu člověku zabránit, aby něco takového udělal. Pokud se k tomu rozhodne.

Není třeba právě ten případ, kdy tento týden psychicky nemocná žena pobodala v Praze druhou ženu, ukázkou toho, že stoprocentní ochrana v těchto místech není opravdu možná?

Určitě. Já si myslím, že to je jasné. Na jednu stranu máme terorismus, ať je jeho nositelem kdokoliv, jsou to prostě lidé, kteří něco sledují, nějaké politické, nebo třeba i náboženské cíle – a pak tu máme akce pomatenců, šílenců, kteří mezi námi jsou, o tom přece není pochyb. A ten stát je neumí – a logicky to asi ani nejde – všechny eliminovat tak, aby neublížili svému okolí. To je realita.

Víte, jaká konkrétní opatření jsou teď v České republice po včerejším útoku v Mnichově?

Já jsem za prvé v zahraničí a za druhé nevím, co vláda, nebo ministerstvo vnitra rozhodlo, aby bylo učiněno k tomu, aby byl vytvořen vyšší pocit bezpečnosti. Víte, pokud nemáte žádné indicie, že se na vašem území něco chystá, ale vidíte, že se něco odehraje v zahraničí, tak můžete udělat jenom jednu věc. Tu jsme udělali například po útocích v Bruselu v březnu. Začali jsme chránit metro, letiště a veřejné budovy smíšenými hlídkami Policie ČR a Armády ČR. Teď, po tom co se odehrálo v Německu, tak jak jsem mluvil o tom, že kdyby se někdo v tomto útoku případně „zhlédl“, tak zvýšíme bezpečnostní opatření v nákupních centrech. Je samozřejmě otázka, jak dlouho tato opatření vydrží. Jak dlouho bude policie schopna ty hlídky udržet a hlavně, jak už jsem také říkal, jak účinné by ty hlídky byly proti někomu, kdo je skutečně rozhodnut nějaký takový čin spáchat.

Vy říkáte, že by se mohl někdo v těchto útocích zhlédnout. Nemáte pocit, že se vlastně spustila lavina od toho útoku v Nice? Poté zaútočil Maročan ve Francii, pak útok v Německu ve vlaku, včera v Mnichově...

Já myslím, že nemůžeme říci, že všechny útoky zatím byly úplně stejné. Respektive my víme, že v Mnichově to byl Němec íránského původu, ale zatím nevíme, zda tam byl nějaký náboženský motiv, radikalizace, napojení na Islámský stát, nebo nějakou jinou islámskou organizaci, nebo to byl člověk pomatený... To ještě pořád nevíme, ale to se dozvíme. Faktem je, když k tomu ještě připočteme ten útok s tou sekerou ve vlaku, tak trend nárůstu těch útoků je evidentní. Tak jak to vidíme v Turecku, kde není pomalu týdne, aby nedošlo k nějakému teroristickému útoku. A nebýt toho, že v Turecku proběhl neúspěšný puč a Erdogan toho využil k maximálnímu uchopení moci v zemi, prostřednictvím vyhlášení výjimečného stavu a podobně, tak v Turecku ty teroristické útoky byly téměř každý týden. A ukazuje se Evropa, tak jak se dnes s oblibou říká, jde jaksi v duchu izraelizace Evropy. To znamená, že ty teroristické útoky, když to řeknu úplně natvrdo, tady mohou být úplně na denním pořádku. A to je trend, proti kterému v současné době zcela nepochybně neznáme léku. Nemáme dostatek bezpečnostního aparátu, jak eliminovat všechny ty, kteří nám chtějí ublížit. Protože těch, kteří nám chtějí ublížit, je bohužel víc, než těch, kteří by nás před nimi chtěli chránit.

Jak myslíte, že tragédie v Mnichově ovlivní migrační krizi? Mnoho lidí v České republice není příliš nakloněno přijetí migrantů. Myslíte si, že se to v tuto chvíli ještě zhorší?

My v České republice žádnou migrační krizi nemáme, máme tady pár desítek lidí. Samozřejmě, to co se děje v zahraničí, zvýšilo odpor Čechů vůči migrantům. Není se jim co divit. Já se nedivím, že se lidi bojí, byť dlouhodobě říkám, že nelze přece říct, že všichni migranti jsou špatní lidé. Utíkají i lidé ze zemí, které jsou postiženy válkou. Ale nedivím se lidem, že se bojí – logicky. Zcela nepochybně, hledání receptu na migrační krizi se bude čím dál tím víc zhoršovat a ty nálady proti migrantům prostě porostou, ale jak říkám, to se asi není co divit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát Peksa: Popravy, gulagy, zločiny po roce 1945. A Rusové jsou na to hrdí

9:54 Pirát Peksa: Popravy, gulagy, zločiny po roce 1945. A Rusové jsou na to hrdí

„ČSSD je v dost silném rozkladu, ztratila důvěru voličů a vysvětlení, že její předseda se snaží její…