Jan Cemper pro PL: Havel byl jen člověk a i on byl chybující. Ale kopat do mrtvého se nedělá. Poslanec Volný je nejen lidská hyena, ale i srab!

05.01.2019 11:51

ROZHOVOR „Václav Havel byl člověk a i on byl chybující. Kopat ovšem do mrtvého člověka se nedělá. Obzvláště pokud o něm šíří lži a nesmysly. Je to neúcta a hyenismus,“ říká aktivista a publicista Jan Cemper na adresu poslance Lubomíra Volného z SPD. Poslanec se spolu s novoročním přáním do Cempera opřel prostřednictvím kresleného vtipu. V rozhovoru upozornil, že se marně snažil o setkání a věcnou diskusi z očí do očí, ale nikdy k ní nedošlo.

Jan Cemper pro PL: Havel byl jen člověk a i on byl chybující. Ale kopat do mrtvého se nedělá. Poslanec Volný je nejen lidská hyena, ale i srab!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Cemper

Poslanec SPD Lubomír Volný poslední den loňského roku uveřejnil na sociální síti novoroční přání. Příliš optimisticky neznělo. K němu uveřejnil později kreslený vtip s názvem „Vlhké sny Cempera s Jandou a dalších novobolševiků“. V něm paroduje výzkumná data. Do rodiny, která neodpověděla podle představ, má být umístěn mediální poradce a analytik. Nejdříve obecně, co tomu říkáte?

Víte, nemám nic proti vtipům. Poslanec Volný jde ovšem poslední dobou těžce za hranu. Mluvím především o útocích na Václava Havla. Václav Havel byl člověk a i on byl chybující. Kopat ovšem do mrtvého člověka se nedělá. Obzvláště pokud o něm šíří lži a nesmysly. Já jsem se před rokem 2012 pohyboval v antifašistických kruzích, řekněme extremistických. Zpětně to považuji za velkou chybu a vidím věci jinak. S organizacemi jako Antifa nechci mít nic společného. Ale když v roce 2007 jistý antifašista – jméno znám, ale nebudu zveřejňovat – přelezl zeď a poškodil hrob generála Gajdy, i tehdy jsem byl ten, kdo se ozval. I už tehdy jsem to od takzvané Antify těžce schytal, dokonce mi bylo od nich vyhrožováno. Zkrátka, do mrtvých se nekope. Je to neúcta, hyenismus. Tedy, poslanec Volný je lidská hyena.

Druhá věc je, že panu Volnému evidentně vadí, že náš web upozorňuje na jeho lži. Třeba o údajných kreditních kartách pro migranty. Jindy zase manipuloval s fakty ohledně karet na pomoc pro uprchlíky. Zásadně lhal i o Václavu Havlovi. Přisuzuje mu vymyšlený citát o údajném strašení nezaměstnaností, který nikdy neřekl.

Datová politika je samozřejmě důležitá. Důležité je přinášet i fakta proti lžím. V Evropské unii je právě povoleno kritizovat a nikomu se nic nestane. Demokracie je o diskusi. Tam, kde je zakázané kritizovat a psát opozičně, je ve Volným milovaném Rusku. V demokracii je možnost volit svobodně a anonymně. Za totality řízené z východu se volit muselo, kdo nevolil, měl problémy.

A to, že by někdo chtěl někomu cpát jeden správný názor, nebo že bychom chtěli jiné názory cenzurovat, je nesmysl. Web Manipulátoři.cz přináší fakta. Fakta, která jsou vyzdrojovaná, prokazatelná. Kdo chce, tak si je najde. Jasně, že máme nějaké dohody třeba s Googlem, že když se šíří velký hoax, tak se naše ověření objevuje ve vyhledávačích jako první nebo se objevuje v souhrnu zpráv pro telefony Android. Kdo chce si fakta najít, ten si je najde. Kdo nechce, nemusí. Nikoho cenzurovat nemáme v úmyslu. Je tu svoboda slova. To je ta výhoda i nevýhoda demokracie, po které Lubomír Volný šlape.

Co k takovému kroku poslance Volného vede? Máte spolu, lidsky řečeno, „něco společného“?

S Lubomírem Volným jsem se jednou pokusil diskutovat na Facebooku. Poté, co jsem mu předložil fakta, začal být on nebo jeho asistent jeho jménem sprostý. Nicméně jsem byl vyzván, ať s panem poslancem jdu do veřejné diskuse. Nabídku jsem přijal. Nemám problém se bavit s kýmkoliv, pokud diskuse bude věcná. Ostatně, paní redaktorko, nezlobte se, ale o webu ParlamentníListy.cz si také myslím své. Následující den se mi ozval asistent poslance Václav Kubín. Domluvili jsme se, že nemám problém ani s neutrální půdou, třeba v Debatním klubu. A výsledek? Od té doby se neozval.

Takže pan poslanec nejenže je hyena, ale je i srab. No a celý výsledek je jen, že se teď do mé osoby pouští na Facebooku, uráží, vysmívá se mi kvůli tomu, jak mluvím, protože mám vadu řeči kvůli rozštěpu patra, který se našemu v uvozovkách pokrokovému komunistickému zdravotnictví nepovedlo kvalitně odoperovat. Mimochodem, doteď mi za zkaženou operaci pojišťovna platí drobné odškodné. Takže si o povaze a inteligenci poslance Volného myslím své.

Zmíněné novoroční přání začíná slovy: „Když jsem v roce 1989 naivisticky cinkal klíči, opravdu mě ani na vteřinku nenapadlo, že o 29 let později budeme muset aktivně bránit i tak základní svobodu, jako je právo na vlastní názor a právo na jeho veřejnou prezentaci, před útoky novodobých fašistů, velmi špatně maskovaných jako ‚liberální demokraté‘, a mnohde v Evropě i před šikanující a právo na vlastní názor pošlapávající státní mocí.“ Obrázek s narážkou na vaše jméno je u tohoto textu. Domníváte se, že jde o osobní útok?

Ať si píše Lubomír Volný, co chce. Jak jsem již psal. Rozdíl mezi civilizovanou Evropou a Ruskem je, že tady právě ta svoboda slova je. A je to dobře. Ale svoboda slova není o tom, že mohu lhát. Paní redaktorko, představte si, že by třeba vás poslanec Volný nařknul, že do Evropy například vodíte imigranty. Samozřejmě, že by to nebyla pravda. Líbilo by se vám to? Asi moc ne. Svoboda slova, nebo bezostyšně o někom lhát, to jsou dvě odlišné věci.

Když odhlédneme od vašeho jména, má Volný v něčem v tomto vyjádření pravdu? Jsme méně tolerantní k vyslechnutí a respektování opačného názoru?

Ano. Společnost je rozdělená, jak asi nikdy. Víte, ale já jsem ve vánočním poselství nikoho slovy jako „lepšočlověk“ nenálepkoval. Každý konflikt má dvě strany. A takovéhle příspěvky rozhodně k dobrým vztahům nepovedou. Když Lubomír Volný nazývá člověka, který je ikonou tak čtyřiceti procent lidí v této republice, vlastizrádcem, nebudou se s ním dotčení chtít příliš bavit.

Jak vy sám důvěřujete politickým průzkumům v Čechách? A jak moc jsou ovlivňovány?

Je nutné je brát s rezervou. Jsou dělány většinou na malém vzorku obyvatel.

Poslanec SPD dále napsal, že nám byla ukradena minimálně jedna generace mladých lidí, kteří se „místo svobody a kritického myšlení dobrovolně vzdají práva přemýšlet vlastní hlavou a možnosti nedůvěřovat slepě autoritám“. Existuje podle vás generace mladých lidí, kteří nemyslí vlastní hlavou?

Vždy je to o lidech. Jsou mladí lidé, kteří opravdu přemýšlet moc nechtějí. To je fakt. Znám také ovšem strašně moc angažovaných mladých lidí, kteří se o věci zajímají. A naopak nevěří každé kravině na internetu jako někteří senioři. Zdůrazňuji někteří. Také nám píší senioři, kteří nám děkují za práci, kterou děláme. Je to o lidech. Každopádně si myslím, že součástí výuky by měla být mediální a finanční gramotnost.

Jak se Češi dokážou vypořádat s propagandou z jakékoliv strany?

Obtížně. Jak jsem napsal. Nám třeba vzrostla čtenost v roce 2018 na webu Manipulátoři.cz ve srovnání s rokem 2017 o 131 procent. To je fajn. Ještě více fajn, že nám roste i podíl čtenářů, kteří se doklikávají především pomocí vyhledávačů a jedná se tedy o ty, kteří aktivně hledají informace. Google také častěji než dříve zprávy z našeho webu zařazuje do zpravodajského výběru například mobilních zařízení Android. To jsou dobré zprávy.

Nicméně je smutným faktem a nepříliš dobrou vizitkou české internetové populace, že dezinformace se síří snadněji a mají mnohem vyšší dosah, viralitu a vzbuzují více zájmu než pravdivé informace nebo zprávy o ověření hoaxů. Důvody tohoto jevu spatřujeme v jednoduchosti a snadné uchopitelnosti dezinformací, o virální šíření se stará především množství emoce probouzejícího obsahu. V tomto ohledu byl loňský rok podobný těm předchozím. Pregnantně shrnuto – jednoduchých lží je na internetu stále ještě víc, než ověřených faktů. Takže je to vždy o lidech.

Evropská unie teď přislíbila, že na boj s dezinformacemi vynaloží mnohem více úsilí a finančních prostředků. Protože se to začalo týkat samotných demokratických principů v zemích Evropské unie. Tak uvidíme, jaký bude vývoj.

Lubomír Volný také tvrdí, že boj za svobodu a demokracii nikdy nekončí, protože „lidstvo má tendenci zapomínat a síly zla, ať už je zneužívá kdokoliv, toto naprosto jednoznačně ví.“ Má lidstvo tendenci zapomínat? Platí staré přísloví, že národ, jež se nepoučil ze své historie, je nucen si ji zopakovat?

Patrně, pokud Lubomír Volný útočí na lidi, kteří se v České republice zasloužili o demokratickou revoluci, tak asi si totalitní historii zopakovat chce. Já o návrat starých pořádků nestojím. Víte, k demokracii patří i občanská společnost. SPD pravidelně útočí na lidi, chodící na demonstrace. K demokracii patří právo veřejně se sdružovat. Poslanec Volný útočí na v uvozovkách nevládky. Tak nevím, co tedy chce. Mluvit o demokracii, když se to danému hodí, umí každý. Osobně jsem viděl neonacisty, kteří jednomu mladíkovi zlámali žebra a způsobili mu těžkou újmu na zdraví. Takže asi tak. Poslanci Volnému bych jen vzkázal, ať se nechová jako hulvát a srab, ale jako dospělý člověk a neschovává se za nálepky a své asistenty a tak.

Děkuji za rozhovor a přeji čtenářům Parlamentních listů vše dobré. Hlavně mnoho zdraví, to je nejdůležitější.

reklama

autor: Zuzana Koulová

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…