Jan Přeučil: Žijeme si dobře. Všechno funguje. Albrightová je moudrá dáma. Ať vyznavači islámu zůstanou doma

02.05.2019 11:14

ROZHOVOR „Vadí mi, že komunistická strana, ať se jmenuje jakkoli, je v Parlamentu. Bohužel, můj přítel a kamarád Václav Havel, neměl tenkrát tolik síly, aby je postavil mimo zákon,“ říká známý herec Jan Přeučil. Pro ParlamentníListy.cz herecký bard zavzpomínal na listopad 1989 a zhodnotil 30 porevolučních let. Vyjádřil se k Evropské unii i k tomu, jaké změny by podle něj potřebovala. Svůj názor řekl také ohledně Brexitu, kterého prý velmi lituje. Nevynechal ani teroristické útoky a vzkázal. „Ať si vyznavači islámu žijí ve svých přesvědčeních, ale ať si žijí na svých územích a ať nezasahují a neškodí jiným lidem.“

Jan Přeučil: Žijeme si dobře. Všechno funguje. Albrightová je moudrá dáma. Ať vyznavači islámu zůstanou doma
Foto: archiv J. Přeučil
Popisek: Jan Přeučil
reklama

30 let uplyne tento rok od sametové revoluce. Jak na listopad 1989 vzpomínáte?

Já si na momenty před třiceti lety vzpomínám velice dobře. 17. listopadu jsme v Divadle na Zábradlí hráli vynikající inscenaci Jana Grossmana Don Juan. V hlavní roli Jirka Bartoška, Jana Preissová, Ondra Pavelka a další… Po představení za mnou přiběhli moji studenti z divadelní fakulty a říkali – pane Přeučile, pane profesore, to je hrozný, co se děje na Národní třídě. Já jsem se tam šel podívat, a když jsem to viděl, tak jsem si uvědomil, co ten zběsilý, zhůvěřilý režim, aby se zachoval komunisticky, je schopen všechno ukázat a hlavně udělat. My herci jsme tenkrát vyjížděli do řady měst. Vidím to jako dneska. Navštěvovali jsme řadu podniků, firem, abychom lidem vůbec vysvětlili, co se stalo, co se odehrálo, a aby šli do generální stávky. Například se Zuzanou Bydžovskou jsme byli na Kladně mezi horníky, kteří vůbec netušili, co se odehrává. A museli jsme jim vysvětlit, co by mělo následovat, a že by měli žít v úplně jiných podmínkách, ve svobodě a v demokracii.

Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím Ústavního soudu, že hotel měl právo odmítnout klienty z Ruska, protože neodsoudili anexi Krymu?

hlasovalo: 23609 lidí

Jak hodnotíte těch třicet porevolučních let?

Myslím si, že za těch třicet let se udělalo strašně moc práce. A ať jsou názory jakékoliv, že si žijeme velmi dobře. Všechno funguje. Fakt je, že ti, kteří se zaobírají politikou, kteří rozhodují o směřování našeho státu, našeho národa, by měli být velice rozumní, velice pokorní a všechno zvažovat na lékárnických vahách. Aby lidé měli dobrý pocit, že žijí a budou žít v krásné české zemi, v demokracii, v humanitě, ve svobodě, v pocitu štěstí, radosti a lásky. Bylo by dobré, aby si každý uvědomoval, že lidské hodnoty jsou velice důležité, a že se proto, aby byly uchovány, musí stále něco dělat.

Anketa

Podporujete vládu Andreje Babiše? (Hlasování od 1.5.2019)

78%
hlasovalo: 21548 lidí

Právě v tomto roce někteří lidé více hodnotí jak tu porevoluční dobu, tak i samotný rok 1989. A zaznívají i názory, že se komunisté hned po revoluci měli zakázat. O tom, že měli být postaveni mimo zákon, promluvil v rozhovoru pro XTV před časem i Michal Kocáb. Má pravdu?

Víte, to mě opravdu velice mrzí, že se to nestalo. Vadí mi, že komunistická strana, ať se jmenuje jakkoli, je v Parlamentu. Bohužel, můj přítel a kamarád Václav Havel, neměl tenkrát tolik síly, aby je postavil mimo zákon. I když po mnoha měsících, a to jsem nedávno četl, řekl paní Moučkové, že to měl tehdy přes všechny problémy udělat.

Anketa

Chcete, aby Babiš skončil za Čapí hnízdo v kriminále?

10%
78%
hlasovalo: 14755 lidí

A čím si vysvětlujete, že i v dnešní době mají komunisté přece jen stále dost voličů?

Protože je tady starší generace, která přes to všechno na doby minulé stále ještě vzpomíná. I když mladí je také sem tam z hecu, z recese volí, a vůbec si neuvědomují důsledky.

Říkáte důsledky – myslíte si, že by se mohla doba před rokem 1989 vrátit?

To v žádném případě. Myslím, že lidé si uvědomují, že dnes mají neuvěřitelné možnosti. Potkávám se s mladou generací, protože pro ně přednáším na herecké škole. A vidím, jaké mají možnosti, mohou žít téměř kdekoli na světě. Mladí dnes nemají žádnou jazykovou bariéru. A proto, aby mohli takhle žít, tak museli naši předkové, dědečkové a tátové, něco udělat. To je i případ mého tatínka Františka Přeučila, který byl po roce 1945 poslancem Prozatímního národního shromáždění za stranu Československou národně socialistickou, a chtěl jenom demokracii. A proto, že komunistická strana už v té době viděla, že se úplně všechno nedaří tak, jak by chtěla, tak zkonstruovala proces s Miladou Horákovou, ve kterém byl odsouzený právě i můj tatínek. Mladé generaci by se tyto věci měly stále připomínat, aby byla vědomá a aby si vážila toho, co dneska má.

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11150 lidí

Dnešní dobu zhodnotil nedávno Fero Fenič. Ten řekl: „Bojím se o Česko. Čechy jsem si idealizoval. Z pohledu toho východoslovenského Slováka byla pro mě Praha symbolem kultury. Domníval jsem se, že český národ je vzdělanější než slovenský. Pohled na český národ mi změnili sami Češi, když vidím, jak se vyvíjejí. Neváží si svobody, chybí respekt k lidskému životu…“ uvedl Fero Fenič. „Vzdělaný národ si nezvolí počurávajícího se staříka,“ vyjádřil se jasně s tím, že se rozmýšlí, zda v této zemi chce zůstat. Lze se s takovým hodnocením ztotožnit?

Jsou to silná slova. Ale něco na nich bude…

Když mluvíte o volbách, zanedlouho tady máme volby do EU? Jak podle vás dopadnou?

EU je seskupení národů, po kterém už i Masaryk toužil, mluvil o něm i můj tatínek. A já bych to řekl takto – Evropská unie nechť žije, ale nechť žije zdravě, s rozumnými názory a uplatněním.

A jaké změny by podle vás EU potřebovala?

Měla by se třeba ve svých určitých rozhodnutích více zamyslet, nad některými věcmi pořádně zauvažovat, jestli ta rozhodnutí jsou správná.

Odchod Velké Británie z EU má, zdá se, mnohá úskalí, stále se oddaluje. Co vy na Brexit říkáte?

Mně je velice líto, že Británie, tato kolébka demokracie, chce vystoupit z EU. Zajímavé je, že když bylo referendum, tak to bylo o pár procent. A dnes lidé volají po tom, aby bylo nové referendum. A myslím si, že kdyby opravdu bylo, tak že by drtivá část Britů řekla – chceme zůstat v EU. Protože najednou si uvědomují, když to tak sleduji v tisku a v televizi, že by to pro ně byla veliká bolest. A nejenom pro ně. Už proto, že Británie, včetně W. Churchilla, jehož názorů si velmi vážím, vždycky bojovala za demokracii, tak by v té Unii prostě měla být. Aby demokratické myšlenky, humanitní, stále podporovala.

Takže byste byl pro nové referendum?

Ano, ať se to znovu ukáže. Protože si myslím, že Britové si teď velice drbou hlavu, že to takto je. A když si vezmete, co je to už měsíců, co se o tom planě diskutuje.

A myslíte si, že pokud nakonec opravdu odejdou, že to třeba bude impuls i pro další státy EU opustit?

Myslím si, že ne. Naopak.

My si tento rok připomínáme i dvacet let od našeho vstupu do NATO. Je pro nás členství v této alianci přínosem?

Je, v každém případě. Je pro nás velkým přínosem, že jsme v NATO, že jsme v Evropské unii. Já jsem toho velkým zastáncem.

V souvislosti s NATO se ale mluví i o našich vojácích v Afghánistánu. A na toto téma se názory dost různí…

Myslím si, že je to i určitá morální povinnost bránit svobodu a bránit demokracii.

U příležitosti připomenutí našeho vstupu do NATO navštívila Českou republiku Madeleine Albrightová. Někdo o ní mluví v superlativech, zaznívají ale také slova o „krvavé řeznici“, právě v souvislosti s tehdejšími událostmi v Jugoslávii. Jaký vy máte na tuto známou českou rodačku názor?

Podle mne je to velice moudrá dáma, která velmi rozumí všem politickým aspektům. Domnívám se, že její rozhodnutí jsou uvážlivá a správná.

Za poslední roky se nejen v Evropě odehrála celá řada teroristických útoků. V posledních dnech pak světem otřásly události na Srí Lance. Kam až toto podle vás může zajít?

To je veliká zloba. Pochopitelně mě to velice rozčiluje. Když má kdokoli jakékoliv náboženské vyznání, ať ho má. Já to respektuji, uznávám, ale neměl by kvůli tomu působit jiným lidem zlo a dostávat je do nepříjemných situací. Je to velmi bolestivá záležitost. Ať si vyznavači islámu žijí ve svých přesvědčeních, ale ať si žijí na svých územích a ať nezasahují a neškodí jiným lidem.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Bílý heterosexuální muž“ Hampl se neudržel: Hloupé a chamtivé aktivistky, zženštilí muži, šílené elity...

17:11 „Bílý heterosexuální muž“ Hampl se neudržel: Hloupé a chamtivé aktivistky, zženštilí muži, šílené elity...

ROZHOVOR Sdružení bílých heterosexuálních mužů a jejich obdivovatelek. Takový název nese sdružení za…