Jan Přeučil pro PL: Vašek Havel byl férový, bezvadný chlap. Prostřel nám stůl svobody, volnosti a radosti ze života

26.11.2018 13:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Vašek byl strašně férový, bezvadný chlap. Byl to člověk, který měl odvahu jít do určitých situací, aby v podstatě ‚prostřel stůl‘ pro novou generaci. Stůl svobody, volnosti, dýchání a radosti ze života,“ říká na adresu Václava Havla herecký bard Jan Přeučil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmínil svého otce, který byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí. Promluvil také o demokracii, o brexitu i o migrantech.

Jan Přeučil pro PL: Vašek Havel byl férový, bezvadný chlap. Prostřel nám stůl svobody, volnosti a radosti ze života
Foto: archiv J. Přeučil
Popisek: Jan Přeučil

Pane Přeučile, co říkáte na to, co se děje kolem Andreje Babiše, na tu atmosféru, která v České republice v posledních týdnech panuje?

To je, upřímně řečeno, na seminární práci. Můj tatínek, František Přeučil, mimochodem osobní přítel Jana Masaryka, byl po roce 1945 poslancem prozatímního Národního shromáždění a bojoval za to, aby tady byla demokracie. Demokracie s velkým D. A to se pochopitelně komunistům tenkrát nelíbilo. A proto můj táta, který byl v procesu Milady Horákové, dostal doživotí. Celá rodina Přeučilů si to nesmírným způsobem odnesla. Čili já preferuji myšlenku Winstona Churchilla, se kterým si dokonce i můj táta dopisoval. Pan Churchill říkal – demokracie je systém vědomých občanů a gentlemanů. Což je velice přesné. Pánové, kteří jsou zvoleni, by si měli uvědomit, že to je služba lidem. A s veškerou zdravou suverenitou a zdravou pokorou by měli svoji profesní činnost vykonávat. A pokud někdo, ve stínu duše, nemá úplně čisté svědomí, není úplně fair play, tak by měl být takovým gentlemanem, že by z té funkce měl odejít. Je to i vzor pro mladou generaci, což je nesmírně důležité.Když jste zmínil svého tatínka, co říkáte na to, že někteří lidé dnes odkaz Milady Horákové určitým způsobem shazují?

Když dnes některé takové řeči slyším, tak mě mrazí. Ti lidé si vůbec neuvědomují, co Milada Horáková udělala, jaká to byla dáma s velkým D. Jsem velice rád, že film Milada, kde jsem měl tu čest i malinkou roličku hrát, což mě velice těšilo, vznikl. Všichni by si měli uvědomit, zvláště mladá generace, co tito lidé pro demokracii udělali. Co udělali, abychom dnes mohli žít tak, jak žijeme, cestovat, svobodně se rozhodovat, podnikat a mít možnost být dobře informováni. Někdo musel tehdy něco obětovat. No a obětovala to právě třeba tato skupina, kde byla Milada Horáková a můj tatínek, a obětovala to i celá řada dalších lidí. A to by se hlavně mladé generaci mělo připomínat, aby si těchto lidí vážili.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…